Високий цукор вранці при цукровому діабеті 1 типу, феномен


Високий цукор вранці при діабеті 1 типу – явище досить поширене. Визначивши, чому вранці перед їжею у хворого високий цукор, можна скоригувати лікування.

Причини високого цукру

Найпоширеніші причин збільшення глюкози натще:

 • мала кількість введеного препарату перед відходом до сну;
 • гіпоглікемія під час нічного відпочинку;
 • синдром (феномен) ранкової зорі при цукровому діабеті 1 та 2 типу.
 • Також підвищення показників глюкози може бути викликано неправильним харчуванням перед сном або порушенням правил інсулінотерапії.

  Неправильне дозування продовженого інсуліну при діабеті 1 типу викликає підвищений тощаковый цукор. Це пов’язано з тим, що ін’єкції недостатньо для підтримання нормального стану глюкози на протязі всієї ночі. При високій дозі інсуліну вночі цукор знижується, зате вранці відбувається його різкий стрибок.

  Синдром (феномен) ранкової зорі пов’язаний з діяльністю ендокринної системи організму і часто супроводжує пацієнтів в підлітковому віці. Однак цей феномен іноді зустрічається і у дорослих пацієнтів.

  Важливо точно визначити причину відхилення цукру від норми. Лікування цих трьох станів принципово різне, тому слід бути уважним до власного організму.

  Феномен ранкової зорі

  Высокий сахар утром при сахарном диабете 1 типа, феномен

  Феномен (синдром) ранкової зорі у хворих-діабетиків найчастіше зустрічається в підлітковому віці, коли відбувається гормональна перебудова організму, однак і дорослі люди від цього не застраховані.

  Людський організм влаштований таким чином, що в передранкові години вироблення деяких гормонів підвищується. Особливо це стосується гормону росту, максимальний пік якого досягається в передранкові години. В результаті введений перед сном інсулін активно витрачається і руйнується перед світанком. Феномен ранкової зорі є відповіддю на поширений питання про те, чому вранці у хворого високий цукор в крові.

  Для визначення синдрому ранкової зорі необхідно проводити заміри рівня глюкози кожен годину-півтора в проміжку між трьома і п’ятьма годинами ранку. Саме в цей часовий проміжок діяльність ендокринної системи особливо яскраво виражена, тому глюкоза в крові значно підвищується.

  Як правило, ранковий тощаковый цукор у межах 7,8 – 8 ммоль/л є звичайним показником для цього стану.

  Зменшити феномен (синдром) ранкової зорі можна, змінивши графік введення ін’єкції. В цьому випадку уникнути ранкового підвищення цукру допоможе ін’єкція продовженого інсуліну у проміжок між 22:30 — 23:00.

  Ще один варіант скорегувати феномен ранкової зорі – це введення препарату короткої дії рано вранці, близько чотирьох годин ранку. Такий метод вимагає граничної уваги і правильного підбору дозування препарату, щоб уникнути гіпоглікемії. Таке коригування схеми інсулінотерапії повинна застосовуватись тільки після консультації лікаря.

  Найдієвіший спосіб знизити феномен або синдром ранкової зорі – це використання інсулінової помпи. Переваги цього методу полягають у тому, що хворому не потрібно прокидатися вночі або вранці для введення ін’єкції. Апарат можна запрограмувати таким чином, щоб інсулін надходив у кров у заданий час без безпосередньої участі пацієнта. Основний мінус методу – це висока вартість помпи, яка по кишені не кожному.

  Слід пам’ятати, що синдром ранкової зорі іноді зустрічається і у дорослих людей. У цьому випадку підвищення показників рівня глюкози відбувається до обіду.

  Нестача інсуліну перед відходом до сну

  Высокий сахар утром при сахарном диабете 1 типа, феномен

  З’ясувати, чому вночі підвищується цукор у хворого в крові або чому його різкий стрибок відзначається зранку можна за допомогою нескладного тесту. Для цього необхідно зробити кілька вимірів рівня глюкози: перед сном, в дві години ночі, в чотири і шість годин ранку.

  Визначивши пік мінімальної і максимальної концентрації глюкози можна скоригувати дозування інсуліну перед сном. Для хворих на діабет 2 типу це дозволяє прийняти рішення про доцільність прийому цукрознижувальних препаратів перед відходом до сну.

  Зростання цукру в крові ближче до ранку може бути обумовлений недоліком ін’єкції або цукрознижувальних таблеток перед сном.

  Скорегувати високий тощаковый цукор вранці при цукровому діабеті 1 типу допоможе збільшення введення інсуліну. Іноді досить просто перенести ін’єкцію на 23:00, щоб уникнути ранкового підвищення глюкози в крові.

  Високий цукор рано вранці після сну при діабеті 2 типу коригується перенесенням прийому цукрознижувальних препаратів перед сном або збільшенням їх кількості. Отримати точну інформацію з цього питання можна у лікуючого лікаря.

  Гіпоглікемія вночі

  Ще однією причиною того, чому цукор в крові у хворого ввечері в нормі, а вранці він значно підвищений, може стати нічна гіпоглікемія. Цей стан характеризується зниженням глюкози в крові під час сну, а потім її різким стрибком в передранкові години.

  Гіпоглікемія може бути викликана високим рівнем вводиться перед сном інсуліну. У цьому випадку необхідно проконтролювати цукру в крові перед сном. В ідеалі його значення повинно бути близько 10. Потім вводиться ін’єкція таким чином, щоб до середини нічного відпочинку рівень глюкози спочатку знизився до 4,5, а потім піднявся до 6 одиниць.

  Ці значення досягаються шляхом довгих та наполегливих коригувань дози введеного гормону або прийому таблеток, що знижують глюкозу. Щоб запобігти гіпоглікемію вночі, слід провести аналіз крові у проміжок між двома і трьома годинами ранку. В ідеалі, значення повинно бути не менше 6 ммоль/л.

  Неправильне харчування і невірне введення ін’єкцій

  Высокий сахар утром при сахарном диабете 1 типа, феномен

  Ще одна можлива причина, чому цукор в крові у пацієнта вранці більше ніж увечері, полягає в неправильному харчуванні.

  Якщо останній прийом їжі перед сном містить велику кількість жирів і вуглеводів, рівень глюкози зранку буде сильно завищений. Коригування харчування допоможе знизити ранковий (тощаковый) цукор, так і уникнути коригування введеного інсуліну та збільшення дозування препаратів, що знижують глюкозу.

  У хворих на цукровий діабет інсулінозалежній форми причиною підвищення цукру може стати неправильне введення ін’єкцій. Важливо запам’ятати такі правила і ні в якому разі не нехтувати ними.

  1. Уколи довгого інсуліну ставляться в стегно або сідницю. Ін’єкції цього препарату в живіт призводять до зменшення терміну дії ліків і знижують його ефективність.
  2. Слід регулярно змінювати місце уколу. Це допоможе уникнути утворення твердих ущільнень, що перешкоджають нормальному всмоктуванню гормону.
  3. Роблячи укол, слід сформувати невелику складку на шкірі. Це дозволить уникнути попадання гормону в м’яз, що може значно знизити його ефективність.

  Багато хто задається питанням про те, чому цукор в крові у хворого ввечері вище, ніж відразу після сну, вранці. Насправді це нормальний стан, під час нічного відпочинку цукор повинен трохи знизитися під дією інсуліну або метформіну, порівняно з вечірніми показниками.

  Як не допустити помилок?

  Высокий сахар утром при сахарном диабете 1 типа, феномен

  Часто коригувати лікування доводиться самостійно, без консультації лікаря. Щоб не допустити помилок, необхідно постійно вести щоденник, в який записувати показники глюкози, кількість введеного препарату і меню.

  Це дозволить простежити динаміку зростання або зменшення глюкози в крові в залежності від кількості препаратів і часу їх введення.

  Тим не менш, якщо самостійно не виходить знизити ранкову глюкозу, необхідно проконсультуватися з ендокринологом. Консультація фахівця допоможе уникнути можливих помилок в лікуванні і застереже від розвитку ускладнень.

  Якщо фінансові можливості дозволяють, хворим рекомендується придбати інсулінову помпу, використання якої значно полегшує введення і коригування.