Симптоми раку товстої кишки


Дуже важким захворюванням, яке часто розвивається з поліпів, є рак товстої кишки, симптоми цієї пухлини: кровотеча із заднього проходу, відчуття переповнення у животі, запор. В калі з’являється кров і слиз.

Прогноз хвороби залежить від стадії захворювання і застосовуваного лікування. Часто пухлина є злоякісною.

Рак товстої кишки

Рак товстої кишки (лат. carcinoma coli et recti) є третім найбільш поширеним видом злоякісних захворювань (після раку легенів і молочної залози). Захворюваність тісно пов’язана з віком, нерідко розвивається у людей старше 50 років життя.

Товстий кишечник складається з сліпий, товстої і прямої кишки. Процес розвитку ракових клітин може торкнутися будь-якої з ділянок. Переважна більшість (90%) злоякісних пухлин товстої кишки розвиваються з доброякісних змін — поліпів. Період трансформації поліпа в пухлина може зайняти 10 і більше років. Однак це не означає, що кожен поліп перетворюється в ракову пухлину. Рак довгий час може не давати ніяких симптомів, і нерідко вже при постановці діагнозу зазначається наявність метастазів (переважно в печінці, рідше в легенях).

Чим раніше виявляється колоректальний рак, тим більше шансів на його одужання. Велике значення в ранній діагностиці мають скринінгові дослідження.

Що викликає хворобу?

Проведені дослідження дозволили вивчити фактори ризику, що підвищують ймовірність розвитку раку кишечника. Серед них найбільше значення мають:

Симптомы рака толстой кишки

 • вік — захворюваність помітно підвищується після 50 років, висока частота хвороби реєструється у віці старше 65 років (8/10 пацієнтів з раком прямої кишки старше 65 років);
 • генетичний фактор;
 • наявність патологічних станів, на ґрунті яких розвивається рак товстої кишки (аденоми, полипозные вузли, синдром Лінча);
 • запальні захворювання кишечника (неспецифічний виразковий коліт і хвороба Крона);
 • неправильне харчування (висококалорійний раціон харчування, багатий тваринними жирами і червоним м’ясом, рідкісне споживання овочів і фруктів);
 • низька фізична активність;
 • ожиріння;
 • цукровий діабет;
 • куріння.
 • Злоякісну пухлину запобігають:

 • середземноморська дієта — обмежене споживання червоного м’яса, збільшення в раціоні кількості білка (бобові, риба), овочів, фруктів, оливкової олії, червоного вина (1-2 келиха в день);
 • фізична активність (збільшує перистальтику кишечника);
 • застосування препаратів кальцію.
 • Симптомы рака толстой кишкиОстаннім часом з’явилися відомості про те, що щоденний прийом ацетилсаліцилової кислоти (Аспірину) в дозі 300 мг знижує ризик розвитку раку приблизно на 50%.

  Тим не менш, враховуючи той факт, що цей вид терапії має високий ризик побічних ефектів (наприклад, кровотечі з шлунково-кишкового тракту), він не рекомендується для повсякденного застосування.

  Симптоми і прояви

  Як правило, перші тривожні симптоми раку товстої кишки у пацієнта, це:

 • кровотеча з шлунково-кишкового тракту — наявність темної крові в калі;
 • зберігаються протягом тривалого часу (більше 6 тижнів) діарея або запор;
 • присутність слизу в калі;
 • почуття неповної дефекації (відчуття повноти в черевній порожнині);
 • запор;
 • дискомфорт або біль у животі;
 • зміна форми калу (випорожнення у вигляді «олівців» — довгий і вузький).
 • Увагу лікаря при діагностиці можуть залучити анемія (наслідок кровотечі з пухлини).

  Симптомы рака толстой кишкиУ більш пізньому періоді хвороби до симптомів приєднуються втрата маси тіла, сильний біль в животі, блювота, здуття живота.

  Трапляється також, що перші симптоми пухлини з’являються тільки на пізніх стадіях її розвитку.

  Жовтяниця і збільшення печінки вказують на розширений процес розвитку метастази в печінку, збільшення окружності живота (асцит) — на метастази в очеревину.

  Діагностика захворювання

  Якщо на підставі описаних пацієнтом симптомів, лікар підозрює рак товстої і прямої кишки, слід пройти у проктолога дослідження perrectum (через пряму кишку). Воно полягає в розгляді цієї частини кишки шляхом введення пальця (в гумовій рукавичці) і оцінці можливого присутності пухлини прямої кишки.

  Дослідження дозволяє вивчити близько 8 см довжини прямої кишки. Воно є корисним, оскільки близько 30% пухлин товстої кишки локалізується в межах досяжності пальців. Однак негативний результат цього дослідження не дозволяють виключити рак, так як пухлина може бути невеликих розмірів або розташована на іншій ділянці кишечника. Тому при наявності тривожних симптомів, необхідно проведення подальшої діагностики.

  Симптомы рака толстой кишкиОсновою діагностики є виконання колоноскопії з виконанням біопсії підозрілих змін у кишечнику. Фрагменти отриманих тканин оцінюються під мікроскопом, і цей процес називається гистопатологическим дослідженням. Виявлення присутності пухлинних клітин дозволяє поставити діагноз — рак.

  Колоноскопія — це дослідження, яке дозволяє заглянути всередину товстої кишки. Воно здійснюється шляхом введення (через пряму кишку) товстої гнучкої трубки, до якої прикріплена маленька камера. Процедура проводиться після попереднього очищення кишечника від залишків калових мас, після застосування проносних засобів. Виконана своєчасно процедура дозволяє виявити поліпи на ранніх стадіях і видалити їх. Це запобігає розвитку раку.

  Ректороманоскопія — це процедура, схожа на колоноскопію, однак охоплює більш маленьку площу дослідження — не дозволяє вивчити всю довжину товстої кишки, а тільки ділянка прямої кишки і частина сигмовидної кишки. На цій довжині виникає близько 65% пухлин.

  При раку товстої кишки проводяться подальші дослідження, які дозволять оцінити ступінь розвитку пухлини:

  Симптомы рака толстой кишки

 • комп’ютерна томографія черевної порожнини;
 • комп’ютерна томографія грудної клітки (пошук метастазів у легенях);
 • УЗД черевної порожнини;
 • ендосонографія;
 • магнітно-резонансна томографія.
 • Оцінка тяжкості захворювання дозволяє вибрати правильну форму лікування і оцінити прогноз при раку товстої кишки.

  У хворих з раком товстої кишки спостерігається концентрація раково-ембріонального антигену (РЕА) в крові. РЕА є маркером ракових клітин у більшості пацієнтів з раком товстої кишки. Чим вище концентрація РЕА, тим гірше прогноз. Однак підвищена концентрація РЕА (без колоноскопії і біопсії) не дозволяє поставити діагноз пухлини, так як цей параметр може бути підвищений і при інших захворюваннях. Помітне збільшення РЕА після проведеної операції передбачає рецидив хвороби.

  Лікування захворювання

  Терапевтичні можливості включають в себе:

 • оперативне лікування;
 • хіміотерапію;
 • променеву терапію.
 • Симптомы рака толстой кишкиВибір найбільш відповідного лікування для конкретного пацієнта проводиться після оцінки тяжкості раку, а також оцінки його загального стану здоров’я. Рак, розпізнаний на ранній стадії, може бути виліковний. У пацієнтів з сильно розвиненим процесом хвороби, коли повне одужання неможливо, метою терапії є уповільнення прогресування захворювання. Коли діагноз ставиться на пізній стадії раку, терапія застосовується тільки для полегшення симптомів хвороби.

  Хірургічне лікування

  При невеликих розмірах пухлини, можливо, її повне видалення. Ця процедура полягає у вирізанні відрізка товстої кишки разом з пухлиною.

  У разі пухлини товстої кишки розташованої в дистальної частини прямої кишки, тобто на кінцевому ділянці шлунково-кишкового тракту, необхідно створення стоми. Стомой називається створена хірургічним шляхом зв’язок між органом і шкірою, в цьому випадку мова піде про штучному анусі.

  Операції паліативне виконуються у хворих з дуже великим процесом хвороби, коли неможливо повне висічення пухлини. Доцільність виконання паліативної операції полягає в поліпшенні загального стану пацієнта, а не на одужання.

  Симптомы рака толстой кишкиРозростання ракової пухлини може призвести до звуження або закриття шлунково-кишкового тракту. Тоді необхідно оперативна «розблокування» товстої кишки. Вона здійснюється шляхом:

 • часткового видалення пухлини;
 • створення додаткового з’єднання між ділянками шлунково-кишкового тракту, що лежать перед і за пухлиною;
 • створення стоми;
 • очищення звуженого сегмента лазерними променями;
 • створення стенту для відновлення прохідності кишечника.
 • Печінка є найбільш частим місцем метастазування, і лікування цих змін залишається проблемою. В даний час найбільш підходящим методом терапії вважається хірургічне видалення метастазів, які локалізуються в печінці. Але не кожен пацієнт може бути підданий такої терапії. Розташування пухлини в безпосередній близькості від судин, метастази в інших органах черевної порожнини, робить процедуру марною.

  У таких випадках застосовуються так звані малоінвазивні методи. Це методи руйнування пухлини низькою температурою (кріотерапія), лазером або струмом або місцевим введенням етанолу. Деякі з цих процедур, такі як ін’єкції етанолу або руйнування метастаз струмом, здійснюються під контролем УЗД і не вимагають хірургічного розтину черевної порожнини.

  Хіміо-і променева терапія

  Симптомы рака толстой кишкиПісляопераційна хіміотерапія застосовується як при раку товстої кишки і прямої кишки. Терапію слід починати не пізніше, ніж через 6-8 тижнів після операції. Хіміотерапія полягає в прийомі хімічних сполук, які мають здатність знищувати або гальмувати розмноження ракових клітин. Після оперативного видалення пухлини, ці клітини можуть все ще бути в безпосередній близькості від зміни або в лімфатичних вузлах. Мета післяопераційної хіміотерапії — вбити ці клітини, тим самим знизити відсоток відновлення хвороби і збільшити тривалість життя.

  У випадку запущеного раку прямої кишки хіміотерапія разом з променевою терапією застосовують перед хірургічною процедурою. Мета цього методу — зменшення розмірів пухлини, що полегшить проведення операції.

  Променева терапія — це форма лікування з використанням іонізуючого випромінювання, яке спрямоване на ракову пухлину. Використовується тільки в тому випадку, якщо рак знаходиться в прямій кишці.

  При раку прямої кишки передопераційна променева терапія дозволяє досягти кращих результатів лікування у порівнянні з променевою терапією проведеної в післяопераційному періоді.

  Моніторинг і прогноз

  Після операції раку товстої кишки у хворих проводяться регулярні огляди. Суворий моніторинг хворих триває 5 років. Після цього часу ризик рецидиву невеликий.

  Чим раніше виявлений колоректальний рак, тим більше шансів на одужання. На жаль, у більшості випадків ознаки хвороби діагностується на пізніх стадіях її розвитку.

  В онкології найбільш важливим показником оцінюють ефективність лікування, є показник 5-річного виживання.

  П’ятирічний термін життя пацієнта після поставленого діагнозу і проведеного лікування означає, що захворювання знаходиться «під контролем» і ризик рецидиву раку після 5 років незначний.

  З розвитком медицини збільшилася тривалість життя пацієнтів після хірургічної резекції метастазів в печінці і в даний час 5-річна виживаність у цій групі хворих становить 30%.

  Симптомы рака толстой кишки