Симптоми пухлини гіпофіза


Пухлина гіпофіза, симптоми якої залежать від її різновиду, що входить в групу утворень доброякісного або злоякісного типу і виникає на передній або задній частці залози. Злоякісні новоутворення в гіпофізі зустрічаються рідше, ніж доброякісні. За статистикою, близько 1/6 від усієї кількості новоутворень всередині черепа з’являються саме в області гіпофіза.

Подібне захворювання зустрічається і у чоловіків, і у жінок, і у дітей. Більше всього цього недугу схильні люди у віці від 30 до 40 років. У більшості випадків пухлина залози представлена аденоми. Їх класифікація залежить від розміру і активності гормонів новоутворення. Симптоматика захворювання поєднує в собі ознаки порушення гормонального і неправильної внутрішньомозкової діяльності. Для діагностики утворень такого типу застосовується маса процедур, які включають не тільки клінічні, але і гормональні освіти, рентген судин і МРТ.

Причина пухлини в мозку

Через аномальну розростання клітин залози відбувається створення новоутворень в передньому або задньому відділі гіпофіза, а також порушується гормональний баланс. В деяких випадках в гіпофіз можуть проростати менінгіоми, які є пухлинами мозкової оболонки. Крім того, ураження залози може відбуватися за рахунок метастатичних елементів злоякісних пухлин, які розташовані в інших місцях.

Точну причину розвитку пухлини в гіпофізі фахівці поки не можуть назвати. Проте достовірно відомо про те, що деякі види новоутворень є спадковим захворюванням. Не виключено дію негативних факторів, які можуть вплинути на розвиток плоду під час вагітності, тобто поганої екології, алкогольних і тютюнових токсинів.

Основними факторами, які можуть послужити початком розвитку такого недуги, вважається нейроінфекція, хронічний синусит, травми голови, зміна гормонального фону, особливо при тривалому прийомі гормональних лікарських засобів.

Класифікація пухлин і симптоми

По своєму виду пухлини залози гіпофіза діляться за розміром, місцем розташування, ендокринних функцій, особливостей фарбування. Новоутворення в залежності від розміру іменують мікро — і макроаденомами. Розрізняють пухлина в аденогіпофізі і нейрогипофизе. Пухлина може бути злоякісної або доброякісної. Також утворення поділяються на гормонально-активні і неактивні аденоми. Останній варіант зустрічається в трьох випадках з чотирьох.

Є й такі різновиди пухлин гіпофіза, для яких характерний повільний ріст. Приміром, пролактинсекретирующая аденома проявляється у вигляді аменореї, гінекомастії та галактореї. При наявності в мозку подібних новоутворень може відбуватися виділення неповноцінного пролактину. У цьому випадку клінічних симптомів може не спостерігатися.

Симптомы опухоли гипофизаПо мірі того як у головному мозку розростається пухлина, все більш явними стають і симптоми даного захворювання. Особливо активно це виражається в ендокринній і нервовій системі. Деякі види аденоми здатні викликати у дорослих людей акромегалію, а у маленьких пацієнтів це виражається у вигляді гігантизму. У дитячому віці хвороба переноситься особливо важко, так як захворювання виявляється занадто високим зростом, ненормальним будовою тіла, довгими кінцівками і черепом зменшеного розміру. Хворі діти помітно відстають у психічному розвитку.

При розвитку пухлини, при якій продукується соматотропін, у хворого може виникнути сильна головний біль, двоїння в очах, значні м’язові і суглобові болі, а також маса зовнішніх змін. При подібному недугу людина страждає зайвою вагою, його череп стає непропорційно великим, стопи і долоні збільшуються в розмірі, а ребра в грудній клітці товщають. У деяких випадках відзначаються порушення росту волосся.

При АКТГ аденома впливає на утворення гормонів надниркової кори. В результаті розвивається хвороба Кушинга, яка характеризується луноподобным особою, сухий і тонкою шкірою, акроцианозом, неправильним розподілом жирів, що накопичуються на шиї і обличчі. Люди з подібним захворюванням схильні до таких хвороб, як цукровий діабет і остеопороз. Крім того, при хвороби відзначається ушкодження міокарда та артеріальна гіпертензія. При подібній пухлини гіпофіза у хворого часто виникають порушення психіки у вигляді стану ейфорії або частих депресій.

Симптомы опухоли гипофизаРозрізняють тиреотропин-продуцирующую і гонадотропну пухлини. Що стосується останнього типу пухлини гіпофіза, симптоми у жінок проявляються, як правило, в порушенні менструального циклу, а в чоловіків — в порушення еректильної функції.

Варто відзначити, що при збільшенні пухлини відбувається тиск на нерви головного мозку, що призводить до ураження нервової системи. З-за цього у хворого відзначаються судоми, підвищується внутрішньочерепний тиск і з’являється хронічний нежить. В окремих випадках помітно знижується гострота зору, а іноді настає повна сліпота.

Методи лікування

При появі новоутворень в гіпофізі фахівці застосовують хірургічні, променеві і лікарські засоби, для кожного випадку вибирається найбільш підходящий варіант.

Найкращий ефект досягається при хірургічному втручанні, коли за допомогою операції новоутворення видаляється повністю. Як правило, за оперативним видаленням пухлини слід радіаційна терапія.

Аденоми гормонально-неактивної типу лікуються радіотерапією. Вона служить найкращим виходом і у випадках, коли операція протипоказана. Подібним способом проводиться і лікування пухлин у літніх пацієнтів.

Пацієнти повинні пам’ятати, що чим раніше буде діагностована хвороба, тим більше шансів на повне одужання.
Симптомы опухоли гипофиза