Симптоми і лікування хвороб підшлункової залози


Багатьох хвилюють і цікавлять хвороби підшлункової залози, симптоми, лікування і способи діагностики. Хвороб, пов’язаних з цим органом, — безліч. Часто вони розвиваються на тлі похибок в їжі. Що, в свою чергу, відбивається на вуглеводному, жировому і енергетичному обміні. Запальний процес в підшлунковій залозі виникає за дії ферментів, активізованих у самої тканини залози і панкреатичних протоках. Коли відбувається утруднення виділення цих ферментів, то розвивається панкреатит. Якщо порушується ендокринна функція залози, то це сприяє розвитку цукрового діабету. Таким чином, нижче будуть описані хвороби підшлункової залози, симптоми і лікування, вказані причини розвитку патологій.

Часті симптоми при патології підшлункової залози

Все патології, пов’язані з підшлунковою залозою, мають схожі симптоми. В основному, деструкція і запалення в органі пов’язані з панкреатитом. Він, у свою чергу, розвивається із-за порушення нормального відтоку секрету. Постановкою діагнозу займається лікар, провівши обстеження пацієнта.

До інших видів захворювань підшлункової залози можна віднести муковісцидоз, ракові пухлини, доброякісні новоутворення, ліпоматоз, фіброз та ін.

До об’єднуючих ознаками хвороб підшлункової залози можна віднести наступні прояви:

 1. Біль у ділянці епігастрію.
 2. Рідкий або кашоподібний стілець, який виділяється рясно.
 3. Поява печії і метеоризму.
 4. Нудота.
 5. Зниження ваги.

При здачі лабораторних аналізів можна виявити деякі відхилення в показниках.

Різні хвороби нашої підшлункової

Гострий Панкреатит

Це захворювання може мати непередбачувані наслідки. Розвивається гострий панкреатит на тлі запального процесу в органі. Напади даного захворювання виникають у кожного 10-го людини на планеті. Деколи справжню причину не вдається з’ясувати.

Хоча деякі фактори можуть сприяти розвитку гострого панкреатиту:Симптомы и лечение болезней поджелудочной железы

 1. Споживання спиртного в необмеженій кількості.
 2. Жовчнокам’яна хвороба.
 3. Інші порушення в роботі жовчного міхура.
 4. Похибки в дієті.
 5. Спадковий фактор.
 6. Травми та інфекції.
 7. Паразитарна інвазія і т. д.

Хвороба розвивається раптово. У цей час людина відчуває сильний біль в животі, виникають нудота і блювота. Розвивається лихоманка і з’являється здуття живота. Якщо людина лягає на бік, зігнувшись, то біль трохи вщухає. Інколи біль віддає в плече, серце та інші органи.

Симптомы и лечение болезней поджелудочной железыСталася блювота не приносить полегшення. Апетит відсутній. У хворого з’являється спрага, з’являється сухість у роті, серцевий пульс частішає, а з рота виникає запах ацетону. Людина стає слабким, обличчя його спочатку червоніє, а потім блідне. І також з’являється розлад стільця.

Лікування:

 • прийом антигомотоксикологических препаратів;
 • крапельниці, здатні зняти інтоксикацію;
 • прийом ферментів.
 • Прогноз при своєчасному і правильному лікуванні — оптимістичний.

  Хронічний Панкреатит

  При хронічній формі відбувається поступове руйнування підшлункової залози. При постійних рецидивах гострої форми хвороби вона поступово переходить у хронічну. Така форма виявляє себе незначними симптомами, що послаблює пильність хворого. Диспепсія і пронос виникають постійно; від того, що перетравлювання їжі порушено, у хворого відсутній апетит, внаслідок цього знижується маса тіла.

  Причини:Симптомы и лечение болезней поджелудочной железы

  1. Регулярне споживання спиртного.
  2. Муковісцидоз.
  3. Спадкові розлади органу.

  Лікування:

  1. Симптоматична терапія.
  2. Зняття болю.
  3. Для покращання процесу травлення призначають ферментні препарати.
  4. Повна відмова від алкоголю.

  Пухлинні захворювання підшлункової залози

  Симптоми багато в чому залежать від місця локалізації пухлини. Розвиток в хвості або тілі залози тягне за собою діабетичне захворювання. Якщо злоякісне утворення локалізується в голівці, можливо розвиток жовтяниці.

  Симптоми патології нагадують ознаки хронічного панкреатиту. Причиною може послужити тривале запалення залози. При цьому людина відчуває дуже сильні болі, значно втрачає у вазі, у нього знижується апетит.

  Кіста підшлункової залози

  Симптомы и лечение болезней поджелудочной железыЦе порожнина у вигляді капсули, де відбувається накопичення рідини. Кіста може утворитися безпосередньо в залозі або на її тканинах.

  Прийнято розрізняти два види кіст: вроджені і набуті.

  Якщо кіста має невеликі розміри, то вона себе ніяк не проявляє. Коли кіста розростається до великих розмірів і починає зміщувати сусідні органи, її ознаки стають явними.

  Біль може бути як постійною, так і нападоподібний. Лікування передбачає хірургічне втручання.

  Камені підшлункової залози

  Така патологія зустрічається відносно рідко і може бути як самостійним захворюванням, так і наслідком інших патологій підшлункової залози.

  Симптомы и лечение болезней поджелудочной железыВони можуть бути різні за розмірами, їх може бути багато, чи просто один.

  Причини патології досі невідомі, але передбачається, що камені виникають, коли відбувається порушення фосфорно-кальцієвого обміну.

  Спосіб лікування вибирають в залежності від того, наскільки важким є стан хворого, є ускладнення. Якщо хвороба протікає легко, то достатньо буде призначення лікувального харчування, симптоматичної та замісної терапії. У важких випадках необхідна операція.

  Лікування патологій

  Щоб блокувати підшлункові ферменти, в кров і в травну систему вводять відповідні препарати. Навіть якщо не з’ясована причина захворювання підшлункової залози, людині призначається дієта, яка передбачає, насамперед, зниження кількості споживання жирів і твердої їжі.

  Симптомы и лечение болезней поджелудочной железыТак як першим симптомом проблеми з підшлунковою залозою є біль, то призначаються знеболюючі засоби. Щоб не розвинувся повторний напад, лікар прописує прийом спазмолітиків.

  Якщо вдалося відновити роботу органу, то чоловік повинен протягом 3-12 місяців дотримуватися сувору дієту. Якщо ж відновити роботу підшлункової залози не вдалося, то призначається операція, де видаляється уражена частина органу. Пам’ятайте про те, що перш ніж лікувати підшлункову залозу, необхідно пройти ряд досліджень, щоб поставити правильний діагноз.

  Дієту розробляє лікар-гастроентеролог. Подальші дії і процес одужання залежить від самого пацієнта. Дієта складає основу лікування підшлункової залози. Правила живлення схожі з іншим захворюванням, при якому вражений жовчний міхур. Рекомендуються дієти № 5 і № 5Б. Всі страви подаються в протертому або подрібненому вигляді. Техніка приготування: продукти відварюють, запікаються або готуються на пару. Навіть трохи підсмажене блюдо або спеції можуть завдати шкоди хворому.

  Продукти, які можна:

  1. Хліб повинен бути злегка підсохлий, бажано вчорашньої випічки.
  2. На перше можна подати молочний суп, вегетаріанські щі, холодник. Всі супи без додавання жиру і м’яса.
  3. На друге: пісне м’ясо, наприклад, дрібні шматочки яловичини, кролика або курки. Відварна риба, приготована у вигляді фрикадельок або котлет на пару.
  4. З овочів можна приготувати гарнір.
  5. Молочні продукти можна. Обмежити доведеться вершки і сметану.
  6. Можна рослинні жири. Вершкове масло в обмеженій кількості.
  7. З солодощів вживайте фрукти, киселі, компоти, джеми, сухофрукти.
  8. З напоїв можна вживати чай напівсолодкий, розведені фруктові і ягідні соки, боржомі.

  Хвороби підшлункової залози небезпечні своїми ускладненнями, тому лікування потрібно починати при перших ознаках нездужання.
  Симптомы и лечение болезней поджелудочной железы