Симптоми і лікування дуоденіту дванадцятипалої кишки


При розвитку дуоденіту симптоми пов’язані з дванадцятипалої кишкою. Захворювання представлено запальним процесом, який розвивається в названому ділянці. Пік захворюваності припадає на вік 30-50 років.

Потрібно негайно звертатися за медичною допомогою при виникненні перших ознак.

Причини розвитку патології

Запальні процеси дванадцятипалої кишки можуть розвиватися в силу багатьох факторів. Набагато частіше захворювання розвивається внаслідок попадання хвороботворних бактерій. Вони виділяють в ході своєї життєдіяльності токсини, які є агресивним фактором для слизової оболонки.

Тривалий характер стресу і нервові перенапруження теж можуть приводити до цієї хвороби. Подібне пов’язано з появою спазму судин. В результаті зменшується кровопостачання слизової оболонки, а захисні функції знижуються. Представлений фактор робить організм хворого вразливим для патогенних мікроорганізмів.

Режим харчування відіграє велику роль. Споживання у великій кількості гострої, смаженої, жирної і твердої їжі може травмувати слизові оболонки. Після цього починає формуватися запальний процес. Особливо агресивними є сухарі, а споживання їх у великій кількості частіше провокує розвиток патології.

Тривале голодування посилює ситуацію, як і переїдання. Під час голодування ферменти починають сильно впливати на слизову оболонку, викликаючи у неї роздратування. При переїданні підвищується навантаження на кишку і виникає розтягнення її тканин.

Негативно впливає на стан кишки та її тканин прийом їжі перед сном. Цей фактор небезпечний ще і тим, що може призвести до появи гастриту. Під час сну органи повинні бути в спокійному стані, тому необхідно останній раз приймати їжу за 2 години до відходу до сну.

Часте вживання алкогольної продукції призводить до запального процесу. Найбільш небезпечними є вино і пиво. Це не означає, що інші напої не впливають на стан дванадцятипалої кишки.

Симптомы и лечение дуоденита двенадцатиперстной кишкиНегативно позначається куріння, особливо при споживанні сигарет на голодний шлунок. В цьому випадку відбувається спазм, який викликає нікотин. При попаданні нікотину разом зі слиною в шлунок починає розвиватися запальний процес.

У деяких випадках розвиток патології обумовлено генетичним фактором. Схильність до появи хвороби передається від батьків до дітей. Людина ризикує отримати патологію, якщо він зловживає деякими ліками. Це відноситься до нестероїдних протизапальних засобів типу. Представниками категорії є препарати Ібупрофен, Парацетамол і Ацетилсаліцилова кислота, які надають подразнюючу дію на слизову.

Характеристика типів хвороби

Ознаки недуги знаходяться в залежності від типу захворювання. Важливо своєчасно розпізнати прояви хвороби і звернутися до лікаря. Лікування буде залежати від особливостей організму і визначення типу дуоденіту. Класифікація представлена кількома категоріями. До першої групи відносяться патології, відмінності яких пов’язані з тривалістю протікання. У цьому випадку виділяється хронічний дуоденіт і гостра форма. У першому випадку патологія може розвиватися протягом 6 місяців. Для хвороби характерні стадії спаду і загострення. Гострий дуоденіт протікає в період часу, який не перевищує 1 місяця.

Наступна категорія представлена причинами розвитку недуги. Виділяють первинний тип захворювання, який пов’язаний з патологічною діяльністю бактерій. Розвиток відбувається при інфікуванні.

Симптомы и лечение дуоденита двенадцатиперстной кишкиПо мірі прогресування запального процесу хвороба може переходити в тонкий кишечник і шлунок.

Вторинний дуоденіт пов’язаний з неправильним харчуванням. Запалення формується ще в порожнині шлунка, після чого вона потрапляє в область дванадцятипалої кишки. Первинний запальний процес може формуватися і підшлунковій залозі. Крім того, хвороба може виникнути в жовчному міхурі.

Реактивний тип є окремою стадією, яка утворюється в результаті неправильного прийому лікарських засобів. Патологія може розвиватися на тлі чинного гастриту, що тільки погіршує становище і самопочуття пацієнта. Розрізняють патології залежно від ступеня змін структури оболонки. У цьому випадку зустрічається ерозивний дуоденіт, який представленими невеликими ранами — ерозіями. Вони локалізуються на запаленої частини слизової оболонки. Ерозивний дуоденіт може проявлятися не лише через поодинокі рани, але і множинні ерозії.

При катаральній формі запальний процес розвивається тільки на поверхні слизової. Зміни структурного характеру не спостерігаються, запалену ділянку представлений гіперемією, що пов’язано з посиленням кровотоку. Крім того, є порушення функції і набряклість.

Атрофічний дуоденіт виникає внаслідок атрофії ворсинок, які знаходяться на слизовій оболонці кишки. Цей процес представлений зменшенням розміру ворсинок і їх злущування. При гіпертрофічному типі відбувається зворотний процес. У цій ситуації слизова має потовщення, так як відбувається посилене ділення клітин.

Симптоматика захворювання

Симптомы и лечение дуоденита двенадцатиперстной кишкиСимптоми хвороби залежать від форми патології. Рідше зустрічається гострий тип дуоденіту. Під час запального процесу у пацієнта виникають больові відчуття в області епігастрію. При натисканні спостерігається посилення симптомів. Крім того, у пацієнта спостерігається підвищення температури тіла, блювота і нудота, загальна слабкість.

Хронічний дуоденіт представлений різноманіттям ознак. Крім того, названа форма має деякі подібні риси з іншими заюолеваниями. Під час розвитку хронічного дуоденіту у пацієнта можуть бути інші патології: хронічні хвороби жовчовивідних шляхів, ентерит, гастрит, виразкова хвороба і панкреатит. З цієї причини прояви хронічного дуоденіту будуть залежати від ступеня вираженості супутніх хвороб.

У названому типі патології виділяються наступні форми:

  1. Язвенноподобная форма.
  2. Гастритоподобный тип.
  3. Холецистоподобное захворювання.
  4. Панкреатитоподобный дуоденіт.
  5. Нейровегетативна стадія.

Частіше виникає перший тип патології. При язвенноподобной формі у пацієнта утворюються больові відчуття, які нагадують ознаки виразкової хвороби. Больовий синдром розташований в області епігастрію, його посилення спостерігається вночі або натщесерце. Крім того, хворобливі відчуття не пов’язані з сезонністю, як це відбувається при виразці шлунка. У пацієнта утворюється кисла відрижка, печія та запори.

Симптомы и лечение дуоденита двенадцатиперстной кишкиГастритоподобный тип пов’язаний з виникненням болю після прийому їжі. Крім того, часто утворюється диспепсичний синдром. Він характеризується відчуттям розпирання у верхній частині живота. Виникає нудота, відрижка, метеоризм, блювання. У пацієнта відсутній апетит.

Панкреатитоподобный і холецистоподобный тип представлені розладами, які характерні для проблем з підшлунковою залозою і жовчним міхуром. У першому випадку біль знаходиться в лівому або правому підребер’ї. Її характер нагадує жовчну кольку. У пацієнта може виникати гіркота у роті, діарея і нудота. У другому випадку больовий симптом може віддавати в область спини. У хворого спостерігається слабкість, дратівливість, млявість, порушення апетиту і сну.

Усунення недуги

Симптоми і лікування є взаємопов’язаними факторами, так як ознаки визначають подальшу тактику усунення патології. Терапія керується комплексною методикою, яка спрямована на усунення причин, зменшення різних змін у дорослих.

Лікування народними засобами може успішно застосовувати для усунення хвороби. Важливо радитися з лікарем перед початком процедур. Не слід застосовувати засоби народної медицини, так як до позитивного результату це не призведе.

Важливо дотримуватися дієти. Рекомендують дотримуватися столу №1 за Певзнером. Така дієта складається з овочів, круп, нежирного м’яса і риби. Слід приймати їжу 5 разів у добу. Повністю виключаються гострі і пряні страви, смажені і копчені страви, жирне м’ясо та алкоголь. Необхідно позбутися і від іншої шкідливої звички — куріння.

Таким чином, прояви дуоденіту у дорослих залежить від типу недуги і його форми. Має значення наявність супутніх патологій, так як вони можуть впливати на ознаки хвороби. При виявленні перших симптомів слід терміново звертатися за медичною допомогою до лікаря. Самолікування є дуже небезпечним заходом. Крім того, вкрай важливо пройти діагностику і розпізнати форму дуоденіту.

Симптомы и лечение дуоденита двенадцатиперстной кишки