Симптоми і лікування дивертикулеза сигмовидної кишки


Дивертикулез сигмовидної кишки являє собою захворювання, при якому відбувається випинання кишкової стінки. Дивертикулез, як правило, з’являється у людей в зрілому віці. Симптоми при розвитку недуги можуть дещо відрізнятися.

Симптоми захворювання

У більшості випадків дивертикулез ніяк не проявляє себе. Однак, в деяких випадках у пацієнта можуть виникати больові відчуття в нижній частині живота. Як правило, болі посилюються після прийому їжі або інтенсивних фізичних навантажень.

У разі, якщо в стінки дивертикула починає протікати запальний процес, симптоми стають яскраво вираженими. Наприклад, у хворого з’являються різкі болі в лівій здухвинній ділянці, які не проходять після акту дефекації.

Часто больові відчуття не покидають людини протягом 2-3 днів. Крім ріжучої болі може значно підвищитися температура тіла, аж до 39°. З плином часу з’являється пронос, який може чергуватися з запором. Нерідко дивертикулез в гострій стадії супроводжується блювотою.

Якщо в процесі запального процесу стінки дивертикула перфорує, то в черевну порожнину хворого потрапляє вміст кишечника, і розвивається перитоніт. У такому разі стан пацієнта різко погіршується — болі в животі значно посилюються, а температура тіла піднімається до 40°. Якщо в дивертикулі є виразки, то може відбутися ураження судини.

Симптомы и лечение дивертикулеза сигмовидной кишкиУ такому разі, крім основних симптомів, виникне кишкова кровотеча. У разі, якщо кровотеча набуває хронічного характеру, у хворого розвивається анемія. Вона проявляється млявістю, запамороченням, задишкою і тахікардією.

Якщо в порожнині дивертикула з’являється абсцес, він може прорватися в порожнину кишечника або в інші органи, розташовані біля сигмовидної кишки.

У першому випадку стан пацієнта покращиться і процес одужання прискориться. У другому випадку може з’явитися кишково-піхвовий або кишково-шлунковий свищ. Якщо проводити лікування свища несвоєчасно, з плином часу у пацієнта може виникнути непрохідність кишечника.

Причини і діагностика дивертикулеза

Існують множинні причини, які можуть спровокувати появу дивертикулеза. Медики стверджують, що в переважній більшості недуга прогресує через незбалансованого раціону. Наприклад, якщо людина вживає мала кількість клітковини, нормальна робота кишечника порушується. Можуть розвиватися запори, які в підсумку призводять до того, що в сигмовидній кишці значно підвищується тиск. Як наслідок — стінки кишечника починають поступово деформуватися, а стінка кишки отримує зайве розтягування.

Симптомы и лечение дивертикулеза сигмовидной кишкиУ деяких випадках дивертикулез розвивається через хронічних хвороб кишечника. Наприклад, якщо пацієнт страждав від гострого коліту, стінки кишечника починають слабшати. Як наслідок — ризик появи дивертикулів зростає в кілька разів. Велике значення має спосіб життя пацієнта. Якщо людина веде малорухливий спосіб життя, перистальтика кишечника значно погіршується. Як наслідок — калові маси можуть затримуватися у слизовій оболонці кишечнику і провокувати розвиток патологічних процесів. З плином часу слизова оболонка сигмовидної кишки випинається назовні. При несвоєчасному лікуванні дивертикули можуть спровокувати появу виразки або сильної кровотечі.

Якщо у пацієнта виникли характерні симптоми дивертикулеза, йому призначають комплексну діагностику. Насамперед проводиться іригоскопія. Даний метод діагностики дозволяє досліджувати слизову оболонку кишечника і виявити дивертикули. Після іригоскопії пацієнту призначають колоноскопію. Даний метод діагностики дозволяє оцінити стан стінок кишечника. У деяких випадках діагностику доповнюють ультразвуковим дослідженням органів черевної порожнини або комп’ютерною томографією.

Лікування дивертикулеза

Як лікувати дивертикулез кишечника? Методи лікування цієї недуги можуть змінюватись.

Для того, щоб вибрати оптимальний метод, лікуючий лікар повинен врахувати вік пацієнта, його індивідуальні особливості і тяжкість захворювання.

Якщо дивертикулез протікає в легкій формі, досить скорегувати раціон. Дієта при дивертикульозі сигмовидної кишки повинна бути максимально простою. Бажано вживати тільки ті продукти, які добре засвоюються і не перенавантажують кишечник. Зазначимо, що при дієті потрібно харчуватися дробно і невеликими порціями. Також необхідно дотримуватися спеціальний питний режим. Медики рекомендують при лікуванні дивертикулеза випивати не менше ніж 2-3 л очищеної води.

В раціон потрібно включити продукти з високим вмістом клітковини. Наприклад, можна їсти зернові, бобові, фрукти і овочі. Крім того, бажано доповнити раціон горіхами. При необхідності можна використовувати спеціальні харчові добавки, у яких міститься клітковина. Для того щоб лікування за допомогою дієти дало хороший ефект, потрібно включити в раціон нежирні кисломолочні продукти. Наприклад, можна вживати кисле молоко, знежирений сир, незбиране молоко і йогурт.

При дієті бажано повністю відмовитися від алкогольних напоїв, жирної їжі, напівфабрикатів і ковбасних виробів. Вживати копченості, гострі спеції і соління категорично заборонено.

Якщо у пацієнта дивертикулез ускладнюється запальними процесами, лікування дещо змінюється. Насамперед, терапію доповнюють антибіотиками широкого спектру дії та прокинетиками. Крім того, призначаються спазмолітики. У деяких випадках у медикаментозну терапію включають проносні засоби, які виготовлені на основі лактулози. У разі, якщо консервативне лікування не дало належного ефекту, хворого госпіталізують і призначають йому інфузійну терапію. Якщо дивертикулез продовжує прогресувати, медики вдаються до хірургічного втручання.

Симптомы и лечение дивертикулеза сигмовидной кишки