Симптоми і лікування діабетичної стопи


Серйозне ускладнення, що може виникнути у хворого на цукровий діабет, — діабетична стопа, симптоми якої досить неприємні. Синдром діабетичної стопи зазначається у тих людей, які страждають захворюванням I і II ступеня. Взагалі до такого ускладнення схильні 15% людей, хворих на цукровий діабет.

В чому виражається ця недуга? На стопі у хворої людини з’являються численні некрози, виразки, вона втрачає чутливість, а разом з цим і функції, змінюється структура кісток, сама стопа втрачає свою форму. Зазвичай таке явище виникає на нижній частині стопи.

Цукровий діабет

Захворювання ендокринної системи, у ході якого відзначається сильний недолік гормону інсуліну, причому це носить систематичний характер.

Відзначається підвищений вміст глюкози в крові, і якщо цей процес ніяк не контролювати, то це може обернутися для людини найстрашнішими наслідками. В першу чергу при цукровому діабеті дуже сильно знижується обмін речовин на всіх рівнях.

Якщо не займатися собою і не виконувати з максимальною чіткістю всі інструкції лікаря, то таке захворювання призводить до дуже сильного пошкодження нирок, очей, кровоносної системи в цілому, судин, нервів.

Також цукровий діабет суттєво знижує імунітет людини, не дозволяючи йому боротися з багатьма інфекціями.

Синдром діабетичної стопи

Все починається з того, що з вини діабету людина втрачає чутливість своїх стоп, так як видільна система перестає працювати нормально.

Ніг необхідно, щоб створювався спеціальний секрет і смазывалась шкіра стоп, інакше при терті вони будуть дуже сильно пошкоджуватися.

Симптомы и лечение диабетической стопыСаме цей життєво важливий секрет перестає виділятися. В кращому випадку будуть розвиватися сильні виразки, які заважають нормальному руху людини, але в найстрашніших випадках хворого почне мучити синдром діабетичної стопи.

Найгірше в цій хвороби те, що кровоносні судини людини пошкоджені, згортання крові порушена, тому такі рани заживають дуже погано, це процес тривалий і болісний. Нові пошкодження з’являються тоді, коли старі ще не встигли остаточно затягнутися, набувається нескінченний і ніколи не припиняється кошмар.

Так як рани постійно відкриті, а ноги — це не те місце, яке можна забинтувати і практично ними не рухати, то сполучні тканини від цього страждають ще більше, пошкодження виходять вже чисто механічного характеру. Ноги постійно в русі, відповідно, на рани цілком може потрапити інфекція і розвинутися до того, що утворюється гангрена.

Основний ознака останньої — темний колір шкірних покривів. І знову ж, лікувати такі інфекції дуже важко, безсилими можуть виявитися навіть антибіотики, хоча вони прекрасно справляються з різними інфекціями в організмі людини щодо здорового.

Симптомы и лечение диабетической стопыЧому так відбувається? Тому що порушується кровообіг, це заважає доставити антибіотики безпосередньо до вогнища запалення і нейтралізувати його. Гангрена — це дуже небезпечне захворювання, так як інфекція від неї може проникнути в кров.

Тому в більшості випадків лікаря нічого не залишається, крім як ампутувати пошкоджену стопу або повністю ногу, тим самим рятуючи життя пацієнта.

Людини, який захворів на цукровий діабет, ще на самому початку його хвороби повинен оглянути і проконсультувати лікар. Тим більше на предмет того, яким чином повинна здійснюватися профілактика захворювання, як контролювати рівень цукру в крові і як зробити так, щоб не виникло настільки страшних проблем з ногами. Звичайно, медицина не стоїть на місці, особливо на сьогоднішній день.

Лікування синдрому діабетичної стопи здійснюється цілком успішно, причому як на Заході, так і в Росії, але лікарі говорять про те, що краще не доводити себе до такого стану.

Причини хвороби

Синдром діабетичної стопи може виникнути з наступних причин:Симптомы и лечение диабетической стопы

  1. Пошкодження нервових закінчень і нервів ніг в цілому. Якщо людина не контролює своє захворювання або діабет розвинувся та прогресує давно, то у хворого з’являється схильність до виникнення діабетичної стопи. Так як пошкоджені нерви, пацієнт не може нормально відчувати свої ноги і тому він не віддає собі звіту про їх стан. Зазвичай людина з нормальним здоров’ям відчуває, що при ходьбі його здавлює ногу незручне взуття або ноги сильно втомилися, відчуває якийсь дискомфорт з цього приводу. Страждає ж цукровим діабетом хворий настільки, що не може навіть відчути камінь, який потрапив у його взуття при ходьбі, і абсолютно не відчуває потреби позбутися від останнього. Тому для людини з цукровим діабетом на ступнях цілком характерні натоптиші, мозолі, подряпини, тріщини, ранки і виразки.
  2. Погана циркуляція крові по всьому організму. Так як поява різних пошкоджень ніг неминуче, потрібно домагатися того, щоб ранки швидше гоїлися. Але це не представляється можливим із-за проблем з кровоносною системою. Саме тому ранки гояться повільно і важко, у деяких випадках не роблять цього.
  3. Повторні травми стопи. Так як нога ще не зажила, а людині потрібно кудись йти, адже йому не оформлять лікарняний лист із-за якийсь мозолі, то є ризик виникнення повторних захворювань стопи, чергових мозолів і пошкоджень. А потім це переростає в більш серйозні освіти — виразки.
  4. Інфекції. Стан хворого в рази погіршиться, якщо у нього виникне грибкова інфекція на нозі або нігтях. А ризик появи такого додаткового захворювання дуже високий, оскільки імунітет при цукровому діабеті ослаблений спочатку. Тому, якщо виникла грибкова інфекція, врослий ніготь або щось подібне, то таку проблему потрібно негайно вирішувати.

Профілактика

Симптомы и лечение диабетической стопыЯкщо людина знає про свою проблему, то потрібно постійно регулювати вміст цукру в крові, враховувати всі зміни в своєму харчуванні, щоб рівень відповідав всім трансформацій раціону. Само собою, потрібно кинути всі шкідливі звички і постаратися вести спосіб життя, максимально наближений до здорового.

Якщо людина, хвора на діабет, зауважив почервоніння, пухирі або мозолі на своїх ногах, то це говорить про те, що обрана взуття йому не підходить, що її потрібно терміново поміняти на більш якісну і зручну. Якщо пацієнт має інші проблеми з ногами, такі як плоскостопість або кнопка кісточка, то їх теж не можна залишати без уваги. Слід придбати спеціальну взуття або устілки, які відпускаються за рецептом лікаря.

Якщо людина страждає на діабет близько 10 років, то потрібно знати, що напевно розвинулися серйозні проблеми з кровообігом, тому здоров’я ніг знаходиться під великою загрозою, пацієнт автоматично потрапляє в групу ризику. Якщо хворий при цьому курить, то проблеми з судинами у нього виникнуть не через 10 років, а набагато швидше, так як куріння сильно послаблює судини. Тому від згубної звички потрібно відмовитися взагалі, якщо людина хоче прожити щодо довгу і нормальне життя, нехай навіть і з цукровим діабетом.

Лікування недуги

Як тільки з’явилися перші симптоми, лікування не повинно змушувати себе довго чекати. Чим раніше людина почне лікувати своє захворювання, тим швидше у нього з’явиться результат. В першу чергу за раною потрібно доглядати належним чином: очищати її, міняти пов’язку, дезінфікувати, запобігати поява інфекцій.

Лікування народними засобами можна здійснювати тільки з дозволу лікаря.

У деяких випадках хворому може знадобитися хірургічне втручання, так звана чистка рани, при якій пошкодження розкривається і видаляється вся мертва тканина.

Найкращим лікуванням є профілактика, а саме, контроль цукру в крові, нічого краще на сьогоднішній день медики не придумали. Підтримання нормального рівня цукру можна здійснювати навіть у домашніх умовах, тому цей процес не викликає занадто великих труднощів. Також людина повинна вміти аналізувати свій стан, розуміти, коли проблема зайшла занадто далеко і коли дійсно пора звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

Щоб це зробити вчасно, хворий повинен знати первинні ознаки такого стану, а для цього необхідна консультація лікаря і елементарні знання з цього питання.

Симптомы и лечение диабетической стопы