Симптоми гіпоглікемії


Гіпоглікемія, симптоми якої, як правило, типові, виникає внаслідок багатьох чинників.

Саме стан проявляється падінням рівня глюкози, що призводить до енергетичного дефіциту в організмі хворого. В результаті спостерігається збій у роботі клітин.

Організм може впоратися з ситуацією за рахунок споживання резервів, але подібне через деякий час може призвести до появи серйозних наслідків.

Фактори формування гіпоглікемії

Причини розвитку названого стану пов’язані з багатьма чинниками:

 1. Найчастіше це викликано голодуванням, в результаті чого у здорової людини відбувається зниження кількості глюкози. Організм починає витрачати енергію, яку нічим заповнити. В результаті подібні резерви швидко закінчуються, що і призводить до подібного стану.
 2. Реактивна форма гіпоглікемії формується при вживанні великої кількості вуглеводів. Дане явище виглядає дивно, так як від великої кількості використовуваних вуглеводів рівень цукру повинен підвищитися. Пояснюється такий стан наступним чином: відбувається підвищення вироблення інсуліну, що і викликає розвиток гіпоглікемії.
 3. Часто стан провокує цукровий діабет. Подібне пов’язано з вживаними ліками, які спрямовані на зниження рівня глюкози. Зловживання такими препаратами і призводить до гіпоглікемії, що пов’язано з неможливістю нормалізації рівня цукру.
 4. Провокувати патологію може алкогольне отруєння. В результаті вживання спиртний продукції відбувається сильне падіння кількості вуглеводів, які присутні в печінці. Це пов’язано з мобілізацією всіх сил організму на очищення й усунення токсинів.
 5. Довгий характер фізичних навантажень теж позначається негативно. В цьому випадку відбувається швидка втрата енергії, так як під час фізичних занять витрата прискорюється. Цим механізмом користуються всі люди, що намагаються позбавитися від зайвої ваги. Однак багато перегинають палицю, в результаті чого збільшується не тільки основний запас глюкози, але і резервний.
 6. Негативно позначаються на стані пацієнта різні патології. Прикладом є інсуліноми — пухлина, яка знаходиться у підшлунковій залозі. Вона сильно впливає на процес вироблення інсуліну, в результаті чого ця речовина потрапляє в організм у великих кількостях.
 7. Збої у функціонуванні надниркових залоз відіграють велику роль. Ці органи відповідають також за вироблення гормонів, які необхідні для участі у вуглеводному обміні. При наявності недостатності цей процес виконується не в повному обсязі.

Прояви патології

Симптомы гипогликемииОзнаки патологічного стану у дітей і дорослих важливо своєчасно розпізнавати. Це дозволить уникнути розвитку ускладнень і тяжких форм. Важливо звернутися до лікаря. Про хворобливому стані можна судити з допомогою деяких проявів:

 1. У дітей і дорослих виникає хронічна форма втоми. Подібне пов’язано з постійною відсутністю необхідної кількості енергії.
 2. Крім того, у пацієнта порушується концентрація уваги і підвищується рівень сонливості.
 3. У дітей і дорослих відбувається підвищення пітливості, збільшується почуття голоду.
 4. У деяких випадках формується занепокоєння і підвищена тривожність.

Подібні симптоми у дітей і дорослих характеризують початкову стадію розвитку гіпоглікемії. Не у всіх випадках прояви будуть присутні у хворого одразу, достатньо появи головного — зниженого рівня активності. Сильна слабкість може з’являтися навіть після тривалого відпочинку або сну. Потрібно звернути увагу і на ще один аспект. Втома може зникати після вживання їжі, що особливо стосується солодощів. У цьому випадку мова йде про зниженому рівні цукру в крові. Якщо на подібні ознаки своєчасно не звернути увагу, то можуть виникнути різні наслідки.

Наслідки проявляються в декількох станах. У пацієнта може виникати перезбудження, при якому не є рідкістю напад агресії. Подібне має одне закінчення — хворий непритомніє. Посилюється потовиділення, що добре помітно. Є ймовірність розвитку судорог, під час яких м’язи довго перебувають у напрузі. Однак не виключається тип судорог, під час яких м’язи розслабляються і скорочуються по черзі.

Симптомы гипогликемииПерша допомога на представленому етапі повинна бути надана якомога швидше. В іншому випадку положення хворого продовжить погіршуватися. Це проявляється в зникненні підвищеного потовиділення, яке змінюється адинамією і тахікардією. Є ризик впадіння пацієнта в кому гіпоглікемічного характеру.

Легкі форми захворювання не мають наслідків, якщо лікування було розпочато вчасно і проводилося правильно. Що стосується важких стадій, то вони призводять до незворотних наслідків. Це позначається на стані нервової системи, в результаті чого у дітей і дорослих спостерігаються проблеми із зором, порушується сприйняття і мова. Це вимагає підвищеної уваги до стану пацієнта.

Важливо виявити хворобу як можна швидше, так як перехід патології від легкої до важкої стадії формі відбувається швидко.

Як ставиться діагноз?

Більшість пацієнтів дізнаються про патології під час обстеження при іншому захворюванні. Найчастіше їм є цукровий діабет. З цієї причини необхідно проходити профілактичні огляди і здавати певні аналізи. У цьому випадку хвороба швидко розпізнається, що дозволить зробити необхідні дії. Слід виявити і причини розвитку такого явища.

Велика частина аналізів здається виходячи з типу розвитку гіпоглікемії. Виділяється хвороба, яка розвивається при голодному стані пацієнта. Однак зустрічається форма, яка проявляє себе після прийому їжі. Якщо спостерігається останній випадок, то пацієнту потрібно пройти такі обстеження:

Симптомы гипогликемии

 1. Визначення рівня інсуліну.
 2. Тест на толерантність до глюкози.
 3. Виявлення антитіл до інсуліну.
 4. Визначення значення С-пептиду.

При розвитку патології під час почуття голоду використовуються інші аналізи:

 1. Рівень інсуліну і С-пептиду, як у попередньому випадку.
 2. Додатково застосовують комп’ютерну томографію або ультразвукове дослідження для діагностики органів черевної порожнини.
 3. Здійснюють печінкові проби.
 4. Визначають концентрацію кортизолу в плазмі крові.
 5. Виявлення рівня концентрації адреналіну і глюкагону в плазмі.
 6. Виявляють лактат крові з вени.
 7. Виконують протеинограмму.
 8. Визначають рівень карнітину в крові.
 9. Здійснюють проби з лейцином, бутамідом та глюкагоном.
 10. Проби з голодуванням пацієнта, під час чого контролюють рівень інсуліну, кортизолу і глюкози.

Як проводиться лікування?

Перша допомога повинна здійснюватися негайно, як тільки у пацієнта виникли порушення в свідомості. Використовується 40% розчин глюкози, який спочатку вводиться струминно. Далі переходять на використання крапельниці з 10-20% розчином. Дозування слід заздалегідь уточнити у лікаря, щоб при розвитку нападу бути готовим до надання допомоги.

Симптомы гипогликемииЗахід здійснюється до того моменту, як хворий повернеться свідомість і зможе самостійно приймати їжу. У неї повинні бути включені вуглеводи, які легко засвоюватися організмом. При появі патології через передозування препаратів, що містять у собі компоненти для зниження цукру, не слід припиняти надходження глюкози через крапельницю. Важливо знизити темпи введення, при цьому обов’язково контролюючи рівень цукру.

В медицині використовуються різні методи, застосування яких залежить від причини гіпоглікемії. Так, при наявності інсуліноми здійснюється її резекція. Якщо інсуліноми була діагностована, однак наявність пухлини залишається під сумнівом, то лікарі призначають препарат Діазоксид. Є можливість застосування 2 ліків в поєднанні — 5-фторурацилу і Стрептозоцину.

Якщо є патології шлунково-кишкового тракту або печінки, то здійснюється лікування цих хвороб. Важливо видалити пухлини, які виникли в гіпофізі або наднирниках. У цьому випадку застосовується хімічна або променева терапія. При наявності галактоземии або непереносимості лейцину і фруктози покладається спеціальна дієта.

Заходи профілактики та контролю над хворим

Симптоми і лікування гіпоглікемії вимагають зміни способу життя хворого. Перша допомога не завжди може впоратися з небезпечним станом, тому пацієнту важливо не провокувати загострення. Слід контролювати своє самопочуття, однак потрібно акуратно ставитися до різних нездужань. Перша допомога при поганому самопочутті не завжди вимагає збільшення кількості цукру. Пацієнту важливо дотримуватися золотої середини між максимальним і мінімальним показниками.

Рекомендується придбати прилад для вимірювання цукру в крові — глюкометр. При орієнтуванні на особисті показники перша допомога буде набагато ефективніше.

Симптомы гипогликемииКорисно мати поруч таблетки з глюкозою. Пацієнту потрібно мати завжди при собі вуглеводи, які швидко засвоюються організмом. Ними є наступні продукти:

 • мед;
 • цукор;
 • сироп кукурудзи;
 • сир;
 • фруктовий сік;
 • крекери;
 • цукерки;
 • молоко.
 • Таким чином, пацієнту необхідно орієнтуватися на свої показники.

  Якщо стан погіршується, то потрібно надати першу допомогу і доставити хворого у медичний заклад.

  При відсутності втручання наслідки можуть бути серйозними. Початкові прояви не несуть у собі небезпеку, однак подальший розвиток гіпоглікемії тягне за собою важкі наслідки.

  Симптомы гипогликемии