Симптоми гіпертиреозу і лікування у жінок


З гормональною системою проблеми виникають нерідко. Існує багато захворювань щитовидної залози, наприклад, гіпертиреоз, симптоми у жінок якого, до того ж відрізняються від симптомів цього захворювання у чоловіків і дітей, так і зустрічається переважно у дівчат. Але не варто переживати: по-перше, при здоровому способі життя можна його уникнути, а по-друге, він піддається лікуванню.

Гіпертиреоз —це синдром гіперфункції щитовидної залози, при якому виділення гормонів, а саме трийодтироніну і тироксину різко підвищується. Гіпертиреоз серйозний тим, що щитовидна залоза перестає контролювати теплоспоживання і виробництво кисню в організмі. При цьому всі процеси в організмі прискорюються, особливо обмін речовин. З-за цього тканини організму стають більш чутливими.

Що це таке?

Особливу небезпеку становить те, що андрогени у великій кількості перетворюються в естрогени, як наслідок, кількість глобуліну в крові теж збільшується. Також з-за цього явища у чоловіків може розвиватися гінекомастія. Найчастіше гіпертиреоз виникає у дівчат або у генетично схильних до неї людей. Симптоми гіпертиреозу можна легко сплутати із симптомами інших захворювань щитовидної залози. У жінок відбувається порушення менструального циклу, який супроводжується сильними головними болями, а іноді навіть непритомністю. Але самий явний симптом — витрішкуватість, при якому очі рясно сльозяться. Це небезпечно тим, що може привести до погіршення зору.

Причини гіпертиреозу

Щитовидна залоза виділяє більше гормонів з наступних причин:

 1. В більшості випадків причиною гіпертиреозу є дифузний токсичний зоб, при якому щитовидна залоза рівномірно збільшується. У цьому випадку збільшення залози стимулюють антитіла, які вона виділяє проти рецепторів ТТГ гіпофіза.
 2. Наступною причиною може бути виникнення узловидных ущільнень, які також стимулюють підвищену активність щитовидної залози, це ще називають вузловим або багатовузловим зобом.
 3. Вірусна інфекція (гострий або підгострий тиреоїдит) теж може призвести до виникнення гіпертиреозу.
 4. Якщо ліки, які приймає хворий, міститься багато тиреоїдних гормонів.
 5. Аутоімунне захворювання Грейвса також може спровокувати це захворювання у випадку генетичної схильності хворого.
 6. Надлишок тиреоїдних гормонів з-за аденоми щитовидної залози.
 7. Аденома гіпофіза.
 8. Пухлини статевої системи у жінок.
 9. Збільшення кількості виділяються гормонів з-за надмірного вживання їжі з вмістом йоду.
 10. Самий рідкісний випадок — це післяпологовий тиреоїдит.

Симптоми хвороби

У жінок може збільшитися апетит, але з-за прискореного метаболізму вона буде, навпаки, худнути, а не набирати вагу. Розумова діяльність, пам’ять, сон — все погіршується. Шкіра стає тонкою і вологою, волосяний покрив стоншується, а нігті починають розшаровуватися. Дихання утруднюється постійної задишкою.

Але головним симптомом є рівномірне збільшення щитовидної залози.

При появі цих симптомів необхідно терміново звернутися до ендокринолога, так як гормональний збій може стати причиною безпліддя або тиреогенного діабету.

Діагностика і терапія при гіпертиреозі

Симптомы гипертиреоза и лечение у женщинЩоб діагностувати гіпертиреоз, лікар може направити хворого здати аналіз крові на гормони, потім пройти УЗД щитовидної залози, щоб виявити вузлові утворення. Оскільки гіпертиреоз впливає на серцево-судинну систему, нерідко призначають ЕКГ. В особливих випадках роблять біопсію, щоб дослідити тканини вузлових новоутворень.

Виділяють 3 основних методи лікування гипертиореза:

 1. Хірургічне втручання, при якому видаляють або всю залозу повністю, або її частину.
 2. Медикаментозна терапія, яка спрямована на зниження вироблення гормонів щитовидної залози.
 3. Лікування радіоактивним йодом. Одноразовий прийом радіоактивного йоду руйнує клітини, які накопичили велику кількість йоду, що веде до нормалізації кількості гормонів. Але даний метод не виключає прийом медикаментів, тому що сам по собі він не здатен вилікувати гіпертиреоз.

Медикаментозна терапія найбільш ефективна, тому що після хірургічного втручання і радіоактивного йодотерапии може статися рецидив.

Дієта і харчування

Для швидкого одужання слід дотримуватися особливої дієти, а точніше режиму харчування, оскільки дана дієта не спрямована на обмеження в їжі з метою схуднення.

Харчуватися треба 5-6 разів на день невеликими порціями. Бажано робити це в один і той же час і не пропускати прийоми їжі. Необхідно збільшити кількість білків, вітамінів і мінералів. Від смаженої їжі доведеться повністю відмовитися, а вміст солі в щоденному раціоні скоротити до 8-10 г на день. Не можна допускати зневоднення організму, тому обов’язково пити 1,5-2 л води в день. Не буде зайвим приймати вітамінні комплекси.

Основні продукти при лікуванні гіпертиреозу:

 • нежирні види птиці або риби;
 • морепродукти;
 • яйця;
 • хлібобулочні та макаронні вироби;
 • фрукти та овочі;
 • молочні продукти;
 • супи.
 • Продукти, споживання яких необхідно на час припинити:

 • жирне м’ясо;
 • тугоплавкі жири;
 • алкоголь.
 • Гормональний збій призводить до численних проблем у всьому організмі. Як вже було сказано, з-за прискореного обміну речовин, хворий стрімко втрачає вагу, що в свою чергу викликає ланцюжок нових захворювань. Порушення відбуваються на рівні статевої системи у жінок, і у чоловіків, у крайніх випадках це може привести до безпліддя. Якщо вагітна жінка перехворіла гіпертиреозом, результатом хвороби може стати порушення розвитку плода, яка в подальшому може стати причиною розумової відсталості дитини. Можливе зменшення вмісту кальцію і мінералів, з-за чого може виникнути остеопороз.

  Симптомы гипертиреоза и лечение у женщин