При цукровому діабеті набрякають ноги, що робити, лікування набряків


Багатьом людям відомо поява набряків ніг при цукровому діабеті. У тих чи інших випадках ускладнення на ноги з’являються приблизно у третини – четвертини всіх хворих. Лікування набряків ніг при діабеті – це єдиний вихід для пацієнта. Причому це треба робити не «народними засобами», а у лікаря з допомогою фахових методик. Розглянемо, що робити, якщо при цукровому діабеті нога набрякає.

Чому набрякають ноги?

Якщо при цукровому діабеті нога набрякає, це свідчить про ураження кровоносних судин. Цей процес активізується в результаті хронічно підвищеного цукру в крові і порушення всіх видів обміну речовин, в тому числі і вуглеводного.

Перевірити, набрякає чи нога при цукровому діабеті просто: необхідно уважно оглянути її, знявши взуття і шкарпетки. Поява слідів від взуття і шкарпеток свідчить про появу набряку.

Набряк при діабеті 2 типу розвивається від того, що в крові міститься висока кількість глюкози. При цьому істотно збільшується проникність кровоносних судин, особливо дрібних – капілярів. При цьому у міжклітинний простір потрапляє надлишкової кількість рідини, яка і стає причиною набряків при цукровому діабеті 2 типу.

З-за прогресуючих зміни білкового обміну проникність капілярів також зростає. Надходження рідини в міжклітинний простір збільшується із-за зміни у гладкій мускулатурі великих судин.

При зазначеному захворюванні відзначається ураження нирок. Це в результаті приводить до підвищення артеріального тиску і накопичення рідини в організмі. Необхідно звертати особливу увагу на причини і лікування набряків ніг у літніх при цукровому діабеті: у них вони можуть розвиватися дуже швидко, часто на тлі серцево-судинної недостатності.

Несприятливими чинниками розвитку набряків на ногах є:

 • погано компенсована гіперглікемія;
 • погане або неправильне лікування хронічно підвищеного цукру крові;
 • зайва вага;
 • вживання алкогольних напоїв;
 • куріння;
 • прогресуюче діабетичне ураження нирок;
 • хронічно підвищений артеріальний тиск.
 • Лікування набряку ніг при цукровому діабеті необхідно для того, щоб зберегти не тільки їх здоров’я, але і можливість нормально пересуватися.

  Наскільки небезпечні набряки?

  При сахарном диабете отекают ноги, что делать, лечение отеков

  Набряки щиколоток при цукровому діабеті небезпечні насамперед тим, що вони розвиваються паралельно з діабетичною стопою. При поганій компенсації хвороби у пацієнта порушується чутливість, а також погіршується кровообіг в нижніх кінцівках. Ноги при цукровому діабеті набрякають і вкриваються виразками.

  Ці виразки дуже погано гояться, в них розмножуються патогенні бактерії. У запущених випадках розвивається гангрена, що загрожує втратою ніг. Такий стан називається «діабетична стопа». Якщо людина не буде стежити за ногами, навіть невеликий поріз, травма і навіть дрібний камінчик в підсумку призведуть до того, що в язвочках буде з’являтися гній.

  Швидкий розвиток набряків ніг при діабеті на тлі погіршення кровообігу призводить до некрозу.

  Симптоми

  Нерідко до появи характерних ознак набряків людина відчуває оніміння в нижніх кінцівках, відчуття печіння в них і поколювання. Такі симптоми нерідко більш помітні в пальцях ніг, однак потім поступово переходять на стопу, гомілку. Звертає на себе увагу підвищена теплова чутливість. Багато незручностей і страждань викликає низькотемпературна чутливість: людина мерзне в ноги навіть в теплу пору року і в теплому взутті.

  Відзначаючи у себе блідість ніг, людина часто не знає, чи може набрякати нога при цукровому діабеті. Часто блідість, мармуровість шкіри – це перша ознака початку набряку. Температура шкіри в цій ділянці тіла поступово знижується. При швидкому прогресуванні недуги набряклість кінцівки не тільки не зберігається, а й зростає.

  При набряках ніг на тлі цукрового діабету розвиваються і інші симптоми (часто трансформуються один в іншій):

 • поява ділянок омозолелості;
 • сухість шкіри (у тому числі на щиколотках);
 • поява плям;
 • потовщення шкіри;
 • поява нейропатичної виразки (зверніть увагу, що вона малоболезненна або взагалі не відчувається);
 • приєднання вторинної інфекції.
 • Як лікувати набряки ніг?

  При сахарном диабете отекают ноги, что делать, лечение отеков

  Лікування набряку ніг при цукровому діабеті 2 типу обов’язково має бути комплексним. Принципів монотерапії цієї хвороби не існує. Мета лікування – зняти набряк, а також сповільнити його прогресування.

  Прийом сечогінних засобів при набряках ніг при цукровому діабеті повинен здійснюватися лише під ретельним лікарським наглядом. Так, сечогінні ефективно справляються з виведенням зайвої рідини з організму, однак за умови, що у людини нормально функціонують нирки. Однак при діабеті їх функція може бути порушена. Калійзберігаючі препарати не можна приймати, хіба у випадку гострої необхідності – швидко зняти симптоми. Кращі на сьогодні ефективні сечогінні — тіазиди.

  Людині, хворому на цукровий діабет, незалежно від його типу, потрібно ретельно контролювати рівень цукру. Для цього потрібні тільки дозволені лікарем кошти. Набряклість ніг на початковому етапі розвитку хвороби можна зняти засобами лікувальної фізкультури і масажу (тільки під наглядом лікаря).

  Гігієнічні заходи при набряках надзвичайно важливі, так як не допускають подальшого розвитку хвороби. Необхідно:

 • щодня оглядати свої ноги;
 • мити їх двічі в день і обробляти спеціальним кремом;
 • носити вільну взуття, шкарпетки з бавовняної тканини;
 • обробляти будь-які, навіть найменші подряпини.
 • Отже, що робити, якщо набрякають ноги при цукровому діабеті? Перш за все, потрібно грамотне лікування захворювання і тотальний контроль діабету. Це допоможе уникнути грізних діабетичних ускладнень.