Кетоацидоз при цукровому діабеті 1,2 типу: симптоми і лікування


Діабетичний кетоацидоз – це одне з ускладнень цукрового діабету, викликане гострим недоліком інсуліну і підвищеним вмістом кетонових тіл у крові і тканинах людини. Цей стан досить небезпечно для здоров’я дітей і дорослих, може призвести до розвитку кетоциатической коми і летального результату пацієнта.

Як розвивається кетоацидоз

Кетоацидоз при цукровому діабеті: що це таке, чим небезпечне це ускладнення? Із-за дефіциту інсуліну в організмі хворого в крові сильно підвищується рівень глюкози, яка не може самостійно проникати до клітин. Організм намагається отримати енергію шляхом розщеплення жирів. В результаті печінка починає посилено синтезувати кетонові тіла (недоокислені жири), розвивається кетонемія (підвищений вміст кетонових тіл у складі крові).

Процес виведення цих токсичних речовин з організму уповільнений, так як порушується метаболізм. У хворого з’являється різкий запах ацетону з рота. Кетонові тіла виявляються і в сечі, рідина має характерний запах кислих яблук або ацетону, відбувається посилена утилізація кальцію і калію нирками. Це призводить до порушення рівня кислотно-лужного балансу, його резерви поступово виснажуються, розвивається ацидоз.

Діабетичний кетоацидоз найчастіше зустрічається у людей, страждаючих цукровим діабетом 1 типу при гострому дефіциті інсуліну. Розвивається патологія протягом короткого часу, може настати через кілька годин або діб.

Форми захворювання

Патологію розрізняють:

 • Діабетичний кетоз, при якому в крові підвищується рівень кетонових тіл, але не відбувається токсичного впливу на організм людини.
 • Діабетичний кетоацидоз при запущеному цукровому діабеті 1 або 2 типу має більш важкі симптоми, без своєчасного лікування призводить до розвитку коми.
 • Відмінність цих форм патології полягає в ступені тяжкості порушення обмінних процесів в організмі і клінічних проявах.

  Причини розвитку кетоацидозу

  Кетоацидоз при сахарном диабете 1,2 типа: симптомы и лечение

  Кетоацидоз розвивається на тлі:

 • неправильно призначеної терапії хворому;
 • не діагностованого цукрового діабету, як правило, 1 типу;
 • перенесених вірусних, інфекційних захворювань, найчастіше верхніх дихальних шляхів;
 • порушення режиму введення ін’єкцій інсуліну, пропуск ін’єкцій, прийому препаратів;
 • порушення роботи ендокринної системи, при яких збільшується вироблення контрінсулярних гормонів;
 • супутніх запальних захворювань;
 • порушення режиму харчування і призначеної дієти, вживання великої кількості легкозасвоюваних вуглеводів, жирів;
 • механічних травм, хірургічного втручання;
 • вагітності у пацієнток, які страждають на цукровий діабет;
 • стресових станів, особливо у дітей та підлітків;
 • лікування гормональними препаратами, глюкокортикоїдами, діуретиками;
 • прийому наркотичних засобів;
 • перенесених інсультів або інфарктів.
 • У випадках виникнення таких станів потрібна підвищена дозування інсуліну. Це необхідно, так як в організмі відбувається потужний викид адреналіну, знижується сприйнятливість тканин до дії інсуліну. При дефіциті гормону підшлункової залози розвивається кетоацидоз. У деякої частини пацієнтів причину погіршення стану не вдається.

  Як проявляється кетоацидоз

  Кетоацидоз при сахарном диабете 1,2 типа: симптомы и лечение

  Симптоми діабетичного кетоацидозу у дорослих і дітей:

 • відсутність апетиту;
 • характерний запах ацетону з рота;
 • загальна слабкість, сонливість;
 • нудота, багаторазова блювота;
 • сухість шкірних покривів і слизових оболонок;
 • прискорене серцебиття, низький артеріальний тиск;
 • шумне дихання;
 • гіперемія шкіри в області підборіддя і скул (рубеоз);
 • ниючі болі в животі з нечіткою локалізацією;
 • підвищена кількість виділюваної сечі;
 • можливе збільшення печінки;
 • сильна спрага.
 • Причиною болю в животі і блювання є дрібне крововилив в очеревину, її зневоднення, токсична дія кетонових тіл на кишечник. Абдомінальний синдром спостерігається у більшої частини хворих дітей і підлітків з яскраво вираженими гострими симптомами.

  Пригнічення центральної нервової системи викликає слабкість, апатію, запаморочення, непритомний стан. Знижується загальний тонус м’язів, з’являються мимовільні скорочення сухожиль. Можливо розвиток гіперестезії (зниження чутливості) шкірних покривів, яку викликає отруйну дію кетонів на тканини епітелію.

  При своєчасному наданні медичної допомоги хворому прогноз сприятливий, в іншому випадку настає коматозний стан. Перед розвитком коми сильно падає АТ, виникає затримка мочевыведения, може розвинутися ниркова недостатність. Артеріальна кров згущується, сприяє утворенню тромбів, що стає причиною закупорки судин, що призводить до інфаркту, інсульту, геморагічного некрозу пальців кистей і стоп. Діабетична кома має високий показник смертності у дітей.

  Методи терапії

  Кетоацидоз при сахарном диабете 1,2 типа: симптомы и лечение

  Діагностують діабетичний кетоацидоз у хворих на діабет 1 і 2 типу на підставі клінічних симптомів, при підвищеному рівні глюкози в крові. Проводять лабораторні дослідження. У хворих виявляють наявність кетонових тіл у сечі та сироватці крові, порушення рівня кислотно-лужного балансу, бікарбонатів.

  При появі ознак кетоацидозу хворому потрібна невідкладна допомога. Лікування проводять в умовах стаціонару. Спочатку усувають причини, які призвели до такого стану. Потім проводять корекцію дозування інсуліну, вводять ін’єкції короткої дії до 4-6 разів на добу. Для усунення симптомів шоку і нормалізації водного балансу внутрішньовенно вводять ізотонічний розчин натрію хлориду.

  Знижують підвищений рівень цукру з допомогою інфузій глюкози. Щоб заповнити втрату калію хворим дають пити фруктові соки без цукру, після того як пацієнт прийде в себе. Під час лікування важливо стабілізувати роботу серцево-судинної системи і нирок, усунути інтоксикацію організму.

  Для лікування кетозу призначають лужне пиття, це мінеральна вода або розчин харчової соди. Щоб відновити рівень рН, корисні лужні клізми. З меню хворого необхідно виключити жирну їжу. Внутрішньом’язово ставлять кокарбоксилазу, Спленін курсом до 10 днів. Також призначають прийом незамінних амінокислот, фосфоліпідів та ентеросорбентів. Ці препарати сприяють відновленню обмінних процесів, зміцнення печінки, виведенню з організму токсичних речовин.

  Для профілактики тромбозів призначають препарати, що розріджують кров. Це знижує ризик розвитку інфарктів, інсультів, некрозів кінцівок і тканин внутрішніх органів.

  У пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу запах ацетону з’являється рідше, відбувається це на тлі сильного підвищення глюкози в крові. Причина – вживання в їжу великої кількості жирів. Таким пацієнтам призначається сувора дієта, лужне питво, протиблювотні препарати.

  Як запобігти розвиток кетоацидозу

  Щоб максимально знизити ризик розвитку патології необхідно стежити за станом свого здоров’я, суворо дотримувати рекомендації лікаря.

  Важливим методом профілактики є введення правильних доз інсуліну та своєчасне відвідування лікаря при появі перших ознак розвитку ускладнення. Також необхідно проводити регулярний огляд у ендокринолога.

  При розвитку інфекційних або простудних захворювань лікування необхідно проводити під контролем лікаря. Хворим дітям потрібно строго стежити за раціоном, контролювати споживану їжу, дотримуватися режиму харчування.

  Кетоацидоз є небезпечним захворюванням, що вимагає термінового лікування у дітей та дорослих. Несвоєчасне звернення за допомогою приводить до діабетичної комі, інвалідності пацієнтів або летального результату. Особливо небезпечно таке ускладнення для дітей і підлітків.