Інсуліноми підшлункової залози: симптоми, лікування, діагностика


Надлишок синтезованого організмом інсуліну може бути викликаний різними причинами. Гіпоглікемія (стан, викликаний надлишком інсуліну) може стати першим сигналом про те, що в організмі пацієнта з’явилася доброякісна пухлина – інсуліноми.

Що таке інсуліноми?

Інсуліноми зустрічається дуже рідко, тому віднести її до числа поширених патології не можна. Як правило, вона розвивається у людей у віці старше 45 років. Інсуліноми може перерости у злоякісну пухлину, але це зустрічається не більше ніж у 7% пацієнтів.

Поява пухлини призводить до порушень гормонального характеру, в результаті яких збільшується синтез інсуліну. Надлишок інсуліну носить постійний характер і може стати причиною розвитку гіпоглікемії.

Визначити гіпоглікемію допоможуть наступні симптоми:

 • мігрень і запаморочення;
 • раптова слабкість і сонливість;
 • порушення концентрації уваги;
 • зростаючий голод;
 • почуття неспокою.
 • Якщо цей стан вчасно не усунути, рівень глюкози впаде ще сильніше і можливий розвиток гіпоглікемічної коми.

  Таким чином, спочатку з’являється пухлина, яка стимулює вироблення інсуліну і викликає гіпоглікемію. Причини появи інсуліноми досі до кінця не вивчені.

  Два типи захворювання

  Доброякісна пухлина – це хвороба ендокринологічного характеру і лікує її ендокринолог. Новоутворення викликає порушення синтезу гормонів, тому терапія підбирається ендокринологом. Основний ризик доброякісної інсуліноми – це розвиток гіпоглікемії. Різке зниження концентрації глюкози може мати негативні наслідки, аж до коми, яка може закінчитися летальним результатом.

  Крім гормонального, иснулинома може бути онкологічного характеру. В цьому випадку існує ризик появи метастаз, як і у будь злоякісного новоутворення.

  Місце локалізації інсуліноми – це підшлункова залоза, тому діагностика включає дослідження підшлункової та визначення структури тканини.

  Симптоми інсуліноми

  Инсулинома поджелудочной железы: симптомы, лечение, диагностика

  Інсуліноми підшлункової залози в першу чергу впливає на ендокринну систему пацієнта. Тому основні симптоми захворювання – це стрімко зростаючий апетит і сильне ожиріння у пацієнта.

  Симптоми гіпоглікемії відвідують хворого ближче до вечора. Це пов’язано з рясним харчуванням протягом дня. Як правило, гіпоглікемія проходить за ніч, і вранці хворий знову відчуває себе добре. Така симптоматика призводить до того, що пацієнти намагаються не звертати увагу на стан власного здоров’я і воліють не звертатися до лікаря.

  Крім ендокринної системи, інсуліноми пригнічує діяльність нервової системи хворого.

  Симптоми захворювання з боку ендокринної системи:

 • розвиток тахікардії;
 • панічні атаки (раптова вироблення адреналіну);
 • холодна піт;
 • тремтіння пальців.
 • Нервова система реагує на новоутворення наступними симптомами:

 • слабкість, запаморочення, мігрень;
 • безпідставна агресія;
 • порушення концентрації.
 • Таким чином, інсуліноми (новоутворення) підшлункової залози має такі ж симптоми, що і гіпоглікемія. При їх виявленні слід негайно відвідати лікаря. Гіпоглікемія може викликати коматозний стан, яке, в свою чергу, провокує інфаркт. Так як захворювання вражає людей у старшому віці, це стан може закінчитися летальним результатом.

  Діагностика захворювання

  Инсулинома поджелудочной железы: симптомы, лечение, диагностика

  Діагностика інсуліноми проводиться ендокринологом. Своєчасна діагностика гарантує сприятливий результат і ефективне лікування.

  Діагностика включає:

 • визначення рівня інсуліну;
 • дослідження тканини підшлункової залози;
 • визначення рівня глюкози в крові;
 • ультразвукове дослідження підшлункової;
 • комп’ютерна томографія підшлункової.
 • Така багаторівнева діагностика дозволить визначити кількісні зміни вироблення інсуліну і придушення глюкози. Діагностика підшлункової залози дозволяє з’ясувати характер інсуліноми.

  Як проводиться лікування

  При підозрі, що у хворого інсуліноми, у разі якщо постійно присутні симптоми гіпоглікемії, слід відправитися до лікаря і пройти комплексне обстеження.

  Якщо иснулинома підтвердилася на діагностиці, лікування починається після визначення характеру пухлини. Доброякісну пухлину відразу ж видаляють хірургічним шляхом. Подальше лікування спрямоване на усунення симптомів гіпоглікемії та її наслідків. Операція часто викликає ряд ускладнень, тому лікування також включає їх усунення. Лікування також вимагає консультації невролога, так як пухлина часто дає ускладнення на нервову систему.

  Як правило, доброякісна иснулинома добре піддається лікуванню. Рецидив патології трапляється у дуже рідкісних випадках.

  Злоякісна інсуліноми також вимагає кваліфікованого лікування, однак у цьому випадку гарантувати успішний результат терапії не може ні один спеціаліст. Лікування проводить лікар-онколог.

  Якщо з’явилися підозри на инсулиному, не потрібно чекати, що новоутворення пройде само. Своєчасне звернення до лікаря може врятувати пацієнту життя.

  Коли звертатися до лікаря?

  Инсулинома поджелудочной железы: симптомы, лечение, диагностика

  Своєчасне лікування і постановка діагнозу дозволять вчасно виявити инсулиному, в тому числі і злоякісну. Від того, наскільки швидко пацієнт зі злоякісною инсулиномой звернутися до фахівця залежить результат всього лікування.

  При появі перших симптомів гіпоглікемії слід відвідати ендокринолога.

  Визначення пухлини на ранніх стадіях дозволить уникнути розвитку метастаз і вчасно провести лікування пухлини онкологічного характеру.

  Не слід думати, що доброякісна иснулинома не небезпечна. Без кваліфікованого лікування частота гіпоглікемії буде збільшуватися, а це загрожує серйозними ускладненнями, аж до коми. Відомі випадки, коли пацієнт, впадаючи в коматозний стан потрапляв до лікаря, і тільки на цьому етапі була виявлена інсуліноми.

  Профілактика і прогноз

  Инсулинома поджелудочной железы: симптомы, лечение, диагностика

  Як правило, своєчасне лікування інсуліноми дозволяє уникнути подальшого рецидиву захворювання. Однак після видалення иснулиномы часто розвиваються хвороби підшлункової залози, такі як панкреатит. Вони вимагають тривалого і кваліфікованого лікування, а також коригування способу життя і харчування.

  Причини розвитку новоутворення досі не виявлені, тому методів профілактики не існує. Уникнути розвитку пухлини не можна, однак при належній увазі до власного здоров’я можна вчасно виявити патологію і провести лікування.

  Важливо регулярно проводити заміри рівня глюкози в крові та стежити за кількістю інсуліну, який виробляється підшлунковою. Здорового людина достатньо 1 раз на рік здавати аналізи на визначення рівня гормону і цукру в крові, щоб бути спокійним за своє здоров’я.

  Для того, щоб дізнатися прогноз, слід розуміти, інсуліноми – як її виявити і що це таке. Якщо пухлина доброякісна, повне одужання настає в 70% випадків, однак пацієнт все життя стоїть на обліку у місцевого ендокринолога і час від часу повинен проходити обстеження підшлункової. У 30% випадків спостерігається рецидив захворювання.

  Якщо хвороба носить онкологічний характер, прогноз не настільки райдужний, як хотілося б. В двох випадках з трьох пухлина не підлягає видаленню. Терапія часто не дає результату із-за пізньої діагностики і в 40% випадків хвороба закінчується летальним результатом.