Гіпоглікемія при цукровому діабеті 2 типу: симптоми і ознаки


Що таке гіпоглікемія або знижений цукор при цукровому діабеті – це гострий стан, що характеризується низьким рівнем глюкози в крові від 3,5 ммоль/л, супроводжується різними симптомами – блідістю шкірних покривів, тремором і сплутаністю свідомості. Гіпоглікемія при цукровому діабеті 2 типу нічим не відрізняється від гіпоглікемії при діабеті 1 типу.

Страшна гіпоглікемія своїми наслідками. Щоб цих наслідків не сталося потрібно слідувати простим правилам. Про цих правилах Ви дізнаєтеся у статті.

Коли потрібно вимірювати цукор у крові

При цукровому діабеті II типу контроль глюкози повинен бути не рідше, ніж при діабеті I типу. При чіткому й грамотному контролі, гіпоглікемії вдається уникнути.

Цукор крові потрібно контролювати і вимірювати не тільки перед їжею.

 • Натщесерце вранці;
 • До та після основних прийомів їжі;
 • Перед сном;
 • При фізичному навантаженні;
 • У подорожі;
 • Особливо ретельний контроль при вагітності;
 • Перед тим, як сісти за кермо;
 • Після перенесеного стресу;
 • Під час простудних або інших захворювань.
 • Чому цукор в крові буває нижче норми

  Гипогликемия при сахарном диабете 2 типа: симптомы и признаки

  З гіпоглікемією стикається не тільки діабетик зі стажем, але і новачок. У гіпоглікемічного стану є передвісники: слабкість, сильний голод і так далі. Трапляється гіпоглікемія з кількох причин:

  1. Передозування інсуліном або цукрознижуючими таблетованими препаратами. Буває, що хворий може переплутати дозування препарату і прийняти ліки більше ніж потрібно.
  2. Якщо Ви пропустили прийом їжі або перекус. Відомо, що при цукровому діабеті I і II типів належить харчуватися по суворому режиму. Якщо порушити це правило, то гіпоглікемії не уникнути. Тому що препарат, який Ви прийняли, все ще діє в організмі.
  3. Не з’їли потрібну кількість вуглеводів (хлібних одиниць). Лікар-ендокринолог розраховує дієту, призначає, скільки грамів вуглеводів або хлібних одиниць потрібно з’їсти на сніданок, ланч, обід і перекуси. Пам’ятайте, що 1 хлібна одиниця (1 ХЕ) містить в собі 14 грамів вуглеводів.
  4. Прийом спиртних та алкогольних напоїв. Розпивання цих напоїв дуже небезпечно при цукровому діабеті будь-якого типу. Алкоголь в організмі діабетика грає небезпечну і підступну гру. Спочатку випитий алкогольний напій різко знижує рівень цукру в крові, хворий з’їдає вуглеводи – рівень цукру підвищується. Трохи пізніше починають підвищувати рівень глюкози вуглеводи, які містилися у випитому спиртному напої. У підсумку, діабетик виходить підвищений цукор у крові – Гіперглікемію.
  5. Надмірна або незапланована фізична активність. Якщо Ви любите активно проводити час або займатися спортом, то тут доведеться контролювати глюкозу вдвічі більше, щоб «спіймати» момент зниження цукру і запобігти гіпоглікемію. До і поле фізичного навантаження обов’язково поміряйте цукор в крові. Адже спорт і рух активно «спалюють» не тільки жир з боків, але і цукор в крові.
  6. Різке зниження ваги. Дозування інсуліну та цукрознижувальних таблеток ендокринологи розраховують виходячи з ваги пацієнта. Чим вище вага, тим більше організм потребує в препараті. Відповідно, коли Ви втрачаєте вагу, позбавляючись від зайвих кілограмів, Ваше тіло потребує вже в меншому дозуванні препарату.

  Як проявляється гіпоглікемія: симптоми

  Гипогликемия при сахарном диабете 2 типа: симптомы и признаки

  Ознаки гіпоглікемії заявляють про себе при цукровому діабеті по-різному. Важливо зауважити, якими симптомами проявляється гіпоглікемія у Вас. Це допоможе розпізнати гіпоглікемію в самому початку і швидше зупинити її. Симптоми гіпоглікемії у дорослих і дітей при цукровому діабеті 2 типу:

 • Раптове відчуття голоду;
 • Різкі перепади настрою;
 • Раптове відчуття втоми;
 • Підвищене потовиділення;
 • Різке погіршення зору;
 • Блідість шкірних покривів;
 • Утруднення концентрації уваги;
 • Тремор рук;
 • Головний біль;
 • Запаморочення;
 • Сонливість;
 • Прискорене серцебиття.
 • Не лякайтеся. Тут наведено найбільш поширені симптоми. Зазвичай у діабетика 2-4 симптоми гіпоглікемії з даного списку. Зазвичай при гіпоглікемії діабетик каже, що його «трясе».

  Як зупинити гіпоглікемію?

  Гипогликемия при сахарном диабете 2 типа: симптомы и признаки

   

  Якщо вже так сталося, що гіпоглікемія Вас наздогнала, то це не страшно. Важливо вчасно почати діяти.

  1. Виміряти цукор. Так, Ви відчуваєте тремор. Але, буває таке відчуття, якщо цукор довго залишався високим, а після препарату він знизився до належного рівня, мозок подає сигнал, що цукор впав — треба поїсти.
  2. При показаннях глюкометра нижче 4,0 ммоль/л потрібно поїсти солодкого або «швидких» вуглеводів, тобто продуктів з високим глікемічним індексом. Наприклад, склянка соку (200 мл) – це 2 хлібні одиниці. Якщо під рукою немає соку, не біда. З’їжте 4-5 шматків цукру. Важливо запивати ТЕПЛОЮ водою або газованим напоєм. Перед тим як почати процес засвоєння, шлунок «нагріває» їжу, і тільки потім засвоює її. Газований напій прискорює процес всмоктування завдяки газів.
  3. Після того, як Ви поїли, через 15 хвилин потрібно додатково проконтролювати цукор в крові. Щоб переконатися, чи не знизився не цукор знову.
  4. Коли гіпоглікемія вирішено, потрібно подумати з-за чого вона сталася. Врахувати цей фактор, щоб більше такого з Вами не траплялося.

  Випадки з важкою формою гіпоглікемії

  Діабетики, які правильно стежать за перебігом діабету, можуть самостійно впоратися з гіпоглікемією. Але бувають випадки, коли хворий надати собі допомогу сам не може. Розраховувати доведеться на оточуючих. Прийшла мода з Америки на татуювання з написом «Я діабетик» і так далі. Для прихильників не радикальних заходів теж є варіант. Браслет з гравіруванням і певною написом.

  Якщо печінка у діабетика відносно здорова, то йому на виручку приходить цей орган при гіпоглікемії. Якщо протягом 30 хвилин в організм не надходять вуглеводи, печінку «викидає» в кров глікоген – гормон, що різко підвищує цукор крові до 15 ммоль/л. Да, це багато, але не лякайтеся, він сам протягом дня знизиться до норми. У разі, якщо вражена печінка діабет, то на допомогу вона вже не може прийти. Людина впадає в кому або несвідомий стан.

  Розведіть цукор з тепло водою, напоїть хворого самостійно. Є ще одна альтернатива – цукровий сироп у тюбику. Залити під язик. Також під язик можна покласти карамельну цукерку, цукор-рафінад, порошок глюкози.

  Як тільки Ви надали допомогу при діабеті, треба викликати швидку допомогу. Не забудьте через 15 хвилин перевірити рівень глюкози.

  Наслідки гіпоглікемії

  Гипогликемия при сахарном диабете 2 типа: симптомы и признаки

  Наслідків не так багато, але і не такі нешкідливі. Найшкідливіше, що може бути – це головний біль, пройде вона самостійно, без анальгезуючих препаратів. Але чим нижче був цукор, тим сильніше буде біль. Якщо немає можливості перетерпіти, то прийміть Ваш знеболюючий препарат.

  Клітини головного мозку теж харчуються, і харчуються вони глюкозою. Якщо харчування не надходить, то клітини мозку відмирають, відбувається некроз. Не залишайте без уваги часті гіпоглікемії. Приймайте необхідні заходи.

  Найстрашніше, що може статися – це гіпоглікемічна кома! Самостійно без допомоги медиків не обійтися. Терміново викликайте швидку допомогу. Госпіталізація необхідна без зволікань. Тривалість коми залежить від ресурсів організму. Вона може тривати від декількох хвилин до декількох діб. Якщо кома перша за рахунком, то діабетик вийде незабаром, чим більше було таких станів, тим довше організм буде від них відходити і реабілітуватися.

  Діабетикам на замітку

  Завжди носіть з собою цукор-рафінад або цукерки в пакетику. У кожній сумці повинні лежати солодощі. Обов’язково при собі треба мати глюкометр. Зробіть браслет з гравіруванням «Я діабетик».

  І пам’ятайте, що надмірного контролю не існує. Вимірюйте цукор в крові і не залишайте без уваги як низькі, так і високі показники!