Діабетична ретинопатія при цукровому діабеті, симптоми, лікування


Коли мова йде про ускладнення цукрового діабету (код 10 по мкб), багато пацієнти не з чуток знають про проблеми із зором. Найчастіше люди стикаються з діабетичною ретинопатією — що ж це таке і які її симптоми? Підійде діабетичної ретинопатії лікування народними засобами або тільки медичними препаратами?

Якщо розібратися, що таке ретинопатія у хворих з цукровим діабетом (саме 10 код за класифікацією мкх), можна вивести визначення. Діабетична ретинопатія — захворювання органів зору, що характеризується пошкодженням судин сітківки. Ця важка патологія часто розвивається у діабетиків як ускладнення основного захворювання. Нерідко хворі сліпнуть, особливо якщо процес досяг термінальній стадії. Близько 85% пацієнтів, що страждають діабетом типу 1, стикаються з ускладненнями, що торкаються зір. Особливо якщо чоловік хворий на діабет довго, як правило, понад 20 років. Якщо ж діабет типу 2 діагностують у людей похилого віку, у більшості з них вже спостерігаються дегенеративні процеси в судинах, що постачають кров’ю тканини очей.

За статистикою, більшість зареєстрованих епізодів сліпоти, зазначених у зовсім молодих людей і старші (20-74 років), виникає саме внаслідок ускладнень діабету.

Тим не менш, існує велика ймовірність не втратити зору — для цього необхідно стримувати хвороба, виконуючи всі приписи лікаря і здійснюючи комплексне лікування, і не забувати про регулярні відвідування фахівця — офтальмолога.

Як розвивається патологічний процес в сітківці

Якщо проблема з судинами очей досягла крайньої стадії, загроза втрати здатності бачити постає повною мірою. У такому разі людям найчастіше проводять коагуляцію з допомогою лазера — таке лікування здатне запобігти погіршенню зору і на довгий час дозволить забути про прогресуючу сліпоти. На жаль, ураження судин сітківки часто спостерігаються у більшості страждають діабетом ще на початковій стадії. На той момент людина ще не скаржиться на погіршення зору, тому виявити почалася патологію може тільки офтальмолог.

Слід зазначити, що в наші дні людина з діабетом може прожити довгі роки, адже смертність унаслідок хвороб судин і серця скорочується. Однак, збільшення тривалості життя вказує на те, що у більшості діабетиків розвинеться діабетична ретинопатія. Крім проблем з органами зору, у пацієнтів часто спостерігають інші ускладнення. Найбільш поширені з них — нефропатія та діабетична стопа.

Причини ускладнень на очі

Точний патогенез ретинопатії при цукровому діабеті досі не вивчений. У наші дні вчені проводять дослідження різноманітних припущень. Для самих пацієнтів проблеми вчених не мають великого значення — для діабетиків важливим є те, що напевно відомі сприятливі фактори. Проявляючи турботу про здоров’я, людина в стані ці фактори контролювати.

Великі шанси прояви проблем з сітківкою, якщо у хворого спостерігається наступне:

  1. Незмінно завищений рівень цукру
  2. Високий артеріальний тиск
  3. Пристрасть до тютюнопаління
  4. Вагітність

Також відіграють роль спадкові фактори та вік людини. Ризик розвитку патології з роками зростає.

Диабетическая ретинопатия при сахарном диабете, симптомы, лечение

Основні фактори, що призводять — підвищена глюкоза і гіпертонія. Найчастіше саме вони призводять до розвитку проблеми.

Яким же чином ці чинники сприяють розвитку проліферативної діабетичної ретинопатії при цукровому діабеті (патологія код 10 по системі мкб)? Говорячи простою мовою, тканини очей забезпечуються кров’ю через маленькі судини. Будь-який з перерахованих негативних факторів сприяє руйнуванню цих сосудиков. До органів зору не надходить потрібної кількості трофічних елементів і кисню. У порівнянні з іншими тканинами організму, величезна кількість енергії (глюкози) і кисню потрібно саме сітківці. Порушення її кровопостачання дуже швидко призводить до втрати функцій цієї оболонки ока.

Відповідна реакція організму на нестачу кисню — відтворення судин заново. Тобто, капіляри починають розростатися, відбувається проліферація. Таким чином, діабетична ретинопатія поділяється на 2 стадії — до початку появи нових капілярів (непролиферативна діабетична ретинопатія) і після (препролиферативная діабетична ретинопатія).

На початковій стадії відзначається ушкодження стінок сосудиков — виникають микроаневризмы. Крізь захисні оболонки судини на сітківку можуть потрапляти біологічні рідини, зокрема, кров. З-за цього виникає набряклість по центру сітківки і в волокнах її нервової тканини.

Коли кількість нових судин збільшується, патологія знаходиться вже на іншій стадії, і народними засобами тут точно не допомогти. Новоутворені капіляри починають зачіпати прилеглі органи очей, проникаючи в них. А так як нові судини надзвичайно тендітні, в склоподібне тіло і інші органи все частіше трапляються крововиливи. В термінальній стадії нерви очей перешкоджають попаданню крові в товщу склоподібного тіла. Утворюються кров’яні згустки розтягують сітківку, нерідко настає її відторгнення. Людина сліпне, коли в кінцевому підсумку кришталики очей більше не здатні сфокусувати надходить потік світла в центр сітківки.

Методи лікування діабетичної ретинопатії

Диабетическая ретинопатия при сахарном диабете, симптомы, лечение

Говорячи про діабетичної ретинопатії, важливим моментом є виявлення симптомів — це допоможе призначити адекватне лікування. Природно, необхідно своєчасно діагностувати патологію, особливо добре, якщо вона помічена на ранніх стадіях. Адже швидко розпочате лікування деколи може допомогти уникнути повної сліпоти. Взагалі пацієнтам з будь-яким типом діабету (в т. ч. 10 код за мкх), важливо не пропускати обстеження у фахівців.

При запущеному процесі, коли високий ризик втрати зору, лікування в основному базується на хірургічному втручанні. Пацієнтам можуть запропонувати коагуляцію з допомогою лазера. Дана маніпуляція запобігає зростання нових капілярів. Метод досить ефективний — більш ніж половина хворих після такого втручання зберігає здатність бачити протягом 10 і більше років. Методика спрацьовує навіть на пізній стадії.

У більш складних випадках, коли склоподібне тіло вже не здатне функціонувати, застосовують вітректомію. Для цієї операції застосовується загальний наркоз. Марне склоподібне тіло видаляють повністю, в утворилося простір поміщають спеціальну стерильну рідину. Якщо відшарувалася сітківка — відновлюють її нормальне розташування. Операція показує гарні результати — зір у людей стає краще — в 80-90% випадків. Правда, наявність відшарованої сітківки знижує ці показники приблизно на 10-30%.

Одним з показників до негайного застосування лазера є глікований гемоглобін — якщо він перевищує 10% і вже зазначено розростання новоутворених капілярів.

Диабетическая ретинопатия при сахарном диабете, симптомы, лечение

Якщо симптоми та діагностика говорять про самому початку розвитку деструктивних процесів в очних судинах, можна спробувати обійтися без прийому медикаментів і допомоги хірургів. Іноді непоганий результат показує застосування натуральних компонентів. У цьому випадку лікування грунтується на тривалому прийомі настоїв, настоянок та відварів з лікарських рослин. Лікування полягає в тому, що необхідно приготувати засіб — воно може бути однокомпонентним або включати близько 10 інгредієнтів і більше.

Найчастіше застосовують наступні трави частини рослин від розвивається діабетичної ретинопатії: лопух, береза, верба, кропива, брусниця, волоський горіх, толокнянка, спориш, календула, чорниця, брусниця, алое. Вибір великий — цілющих рослин налічується більше 10. Таке лікування марно, якщо час вже втрачено, але коли процес тільки починає розвиток, можна уникнути оперативного втручання. Головне, цей курс терапії вимагає часу — регулярного прийому відварів протягом декількох місяців. Щоб народна медицина допомогла, курс необхідно пройти повністю, не кидаючи на півдорозі.