Діабетична нефропатія: стадії, симптоми, лікування


При цукровому діабеті часто виникають супутні захворювання, такі як ангіопатія, тобто пошкодження стінок і погіршення провідності судин і однієї з її різновидів є діабетична нефропатія. Крім того, на запущених стадіях цього захворювання розвивається ниркова недостатність і атеросклероз.

Діабетична ангіопатія, в тому числі і нефропатія має код за міжнародною класифікацією хвороб 10 перегляду (мкх 10) Е10-Е14 і розшифровується він наступним чином:

 • Коди Е10,5 мкб 10 і Е11,5 мкб 10 відносяться до класифікації ангіопатії нижніх кінцівок;
 • Коди Е10,5 мкб 10 і Е11,5 мкб 10 відносяться до класифікації синдрому діабетичної стопи;
 • Код N08,3 мкб 10 відноситься до класифікації нефропатії;
 • Код Н36,0 мкб 10 відноситься до класифікації ретинопатії (пошкодження очних судин).
 • Вперше була оголошена мкб 10 в 1999 році, щоб правильно згрупувати всі патологічні процеси в організмі. Слід зазначити, що 11 перегляд буде в 2017 році.

  Причини недуги

  Вивчаючи патогенез хвороб, лікарі відкривають першопричини їх виникнення. Для прикладу таке ендокринне порушення, як цукровий діабет (ЦД) виникає з-за слабкої вироблення інсуліну або недостатньої його засвоюваності. Внаслідок цього підвищується рівень глюкози в крові та потребує введення ін’єкцій гормону для його зниження. У разі якщо глюкоза буде вище норми тривалий час, то виникають структурні зміни в органах і різні ускладнення. Діабетична нефропатія ставиться до них і має свій патогенез, клініку, прогноз і лікування.

  Варто відзначити, що ділиться СД на інсулінозалежний (1тип) і інсуліннезалежний (2 тип) види і залежно від цього пошкодження в судинах нирок мають такі відмінності:

 • За статистикою при ЦД 1 типу діабетики в основному помирають від ниркової недостатності;
 • При ЦД 2 типу пошкодження в судинах спочатку з’являються в серцево-судинній системі, а вже потім у нирках.
 • Зрозуміти, що таке діабетична нефропатія не так складно, якщо знати як впливає глюкоза на організм і як це може позначитися на роботі органу. У великій кількості вона має не тільки токсичним ефектом, але і руйнує стінки судин, тим самим збільшуючи їх проникність.

  Варто відзначити й інший фактор, що негативно впливає на капіляри в нирках – це високий тиск. Нефрологи, вивчаючи патогенез цього патологічного процесу, з’ясували, що причиною його появи є збої в регуляції при нейропатії (порушення в нервовій системі). В результаті пошкоджені судини рубцюються з-за чого погіршується робота органу.

  Симптоми

  Диабетическая нефропатия: стадии, симптомы, лечение

  Діабетична нефропатія при цукровому діабеті не так легко визначається, адже спочатку симптоми фактично відсутні, тому найчастіше лікування призначається занадто пізно, але незважаючи на це патологія має такі стадії:

 • На першій стадії захворювання розвивається гіперфункція нирок. Клітини органу стають більше і значно частішає сечовипускання. При цьому білка в урині (сечі) немає і зовнішні симптоми відсутні;
 • Для другої стадії характерно початок процесу структурних змін в органі. Зазвичай вона виникає ближче до 2-3 році розвитку ЦД і при цьому стінки судин в нирках стають значно товщі. Варто відзначити і відсутність явних симптомів на цьому етапі;
 • Через 4-6 років після діагностування СД у хвороби розвивається третя стадія, яка і називається діабетична нефропатія. Їй властиве збільшення рівня білка в урині і виводиться він від 30 до 300 мг на день.
 • Освіта білка в урині

  Диабетическая нефропатия: стадии, симптомы, лечение

  На 3 стадії змінюється швидкість так званої клубочкової фільтрації. Вона відповідає за відсіювання низькомолекулярних частинок. Варто зазначити, що на початку цього етапу розвитку патології швидкість недалеко відходить від норми і зовнішні симптоми досі відсутні.

  Всі ці стадії в медицині називають доклінічними, бо як видимої симптоматики не спостерігається і діагностувати хворобу можна лише за допомогою спеціальних аналізів. При цьому дізнатися про наявність цієї хвороби на ранніх етапах дуже важливо з-за того, що далі можуть виникнути незворотні наслідки.

  Четверта стадія хвороби настає не раніше, ніж через 10-15 років розвитку ЦД і їй властиво появі зовнішніх симптомів. З уриною з організму виводиться більше 300 мг білка в день, а по всьому тілу розвиваються сильні набряки. На початку цього етапу вони утворюються на обличчі і ногах, а потім вже і по всьому тілу. Важливо запам’ятати, що в разі якщо нирки сильно пошкоджені, зняти набряки сечогінну медикаментами вже не вдасться. У такій ситуації роблять пункції органу з метою виведення зайвої кількості рідини. Варто також відзначити, що білка виводиться все більше, а його запаси не поповнюються, тому організм розщеплює власні запаси. Такий процес провокує слабкість, нудоту, постійне бажання пити, сонливість, поганий апетит і втрата маси тіла. Крім цього, 4 стадії характерно високий тиск, при якому з’являється сильні головні болі, задишка і болі в області грудей.

  Диабетическая нефропатия: стадии, симптомы, лечение

  П’ята стадія є завершальною для нефропатії, при якій розвивається ниркова недостатність. Судини в нирках повністю заростають рубцевою тканиною (склерозуються), а сам орган більше не може виконувати своїх функцій. Крім того, клубочкова фільтрація йде на рівні 10 мл на хвилину, що є дуже маленьким показником. Варто зазначити, що симптоми, які були властиві попереднього етапу зберігаються і значно посилюються. Лікування такої стадії вже не піддається простими методами і необхідна пересадка нирки, а на час пошуку засобів або донора залишається лише виконувати гемодіаліз.

  Діагностика

  Діабетична нефропатія згідно класифікації за стадіями рідко діагностується на доклінічних етапах (1-3) і виявити хворобу на них можна лише при обстеженні. З цієї причини при цукровому діабеті хворим часто призначають спеціальні аналізи, щоб визначити рівень альбуміну в урині і якщо його показники більше 30 мл на день, то, значить, присутні порушення в роботі нирок. Крім цього, про наявність хвороби може свідчити і збільшена швидкість клубочкової фільтрації, що свідчить про підвищеному тиску в судинах.

  В основному хворі приходять в лікарню вже з клінічними стадіями захворювання, коли з уриною виходить з організму більш або близько 300 мл білка і порушується зір через пошкодження судин.

  Крім того, спостерігається підвищений артеріальний тиск. Останній етап хвороби діагностуються при рівні фільтрації менш ніж 10 мл в хвилину.

  Лікування

  Диабетическая нефропатия: стадии, симптомы, лечение

  Лікування діабетичної нефропатії зазвичай полягає в дотриманні дієти та прийомі лікарських препаратів, але при цьому весь курс терапії ділиться на такі етапи:

 • Перший етап призначається відразу після виявлення СД і є профілактикою ускладнень. У неї входить прийом препаратів для кращого сприйняття інсуліну або ін’єкції гормону. При цьому повинна дотримуватися сувора дієта, в якій повинні переважати овочі, фрукти, нежирні сорти м’яса і риби з низьким глікемічним індексом (впливу їжі на рівень глюкози);
 • Для курсу лікування на більш запущеній стадії потрібно, крім підтримання нормального рівня глюкози в крові, слідкувати щоб не підвищувався тиск. Для цього лікар призначить препарати для його стабілізації, наприклад, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту за типом еналаприлу. Крім цього, необхідно буде дотримуватися дієти і не тільки орієнтуючись на глікемічний індекс продуктів, тому як в раціоні завжди повинна бути білкова їжа і в день потрібно їсти її з розрахунку не більш 1 гр. білка на 1 кг маси тіла;
 • Якщо хвороба вже перейшла на клінічні стадії, то основною метою лікування буде запобігання зниження функції нирок і ниркової недостатності. Дієта повинна бути відкоригована з розрахунку на те, що тепер білка потрібно не менше 0,8 на 1 кг маси тіла, тому як при низькому його концентраті в споживаної їжі, організм почне розщеплювати свої запаси, що призведе до різкого схуднення і слабкості. Замінити його можна медикаментами за типом кетостерила. Крім цього, потрібно і далі підтримувати нормальний рівень глюкози і артеріальний тиск, але додати до змін курсу лікування блокатори кальцієвих каналів за типом амплодипина або замість них бета-адреноблокатори такі, як бисмопролол. Якщо хворого турбують набряки, то краще буде пропити сечогінні медикаменти, зразок фуросеміду. Також потрібно контролювати об’єм випитої рідини в добу, щоб він залишався на рівні 1 л.;
 • Коли настають останні стадії нефропатії лікування полягає в пересадці нирки або постійному гемодіалізі, з метою здійснення замісної ниркової терапії.
 • Лікування нефропатії краще починати на ранніх стадіях, щоб мати можливість зберегти функції нирок у повному обсязі. Для цього потрібно регулярно обстежуватися і дотримувати всі рекомендації лікаря.