Діабетична кома при цукровому діабеті: що це таке, симптоми


Цукрова або діабетична кома — що ж це таке? Наскільки важко людина переносить діабетичну кому і які її наслідки?

Діабетична кома — дуже тяжкий стан організму, яке може виникнути у хворого на діабет як ускладнення. Як правило, кома веде до патологічних змін на всіх рівнях обміну речовин людини. У розвитку процесу відіграє роль безліч причин. Під їх впливом кома може розвиватися як у хворого на діабет із залежністю від інсуліну, так і при инсулиннезависимой хвороби. Неважливо, чи лікувався пацієнт від цукрового діабету, або є лише підозра на це захворювання.

Симптоматика цукрової коми

Цукрова або діабетична кома — які її симптоми?

Діабетичне коматозний стан може виникнути раптово. Деякий час чоловік перебуває в предкоматозном стані, для якого характерні певні ознаки:

 1. Полідипсія
 2. Слабкість м’язів та головний біль
 3. Неприємні відчуття в черевній області, які можуть супроводжуватися нудотою, аж до блювоти
 4. Зниження кров’яного тиску
 5. Знижена температура
 6. Пульс ниткоподібний

Відчуття виникла слабкості і млявості поступово наростає. У патологічний процес втягується ЦНС — її робота порушується. Зовні це проявляється несвідомим або напівнепритомному станом пацієнта. Знижується пружність шкірного покриву і тонус м’язів. Тиск в артеріях часом знижується до критично низьких показників. Один із специфічних симптомів — у видихуваному хворим повітрі відчувається ацетоновый запах (так званий яблучний запах). Наявність цієї ознаки сигналізує про те, що діабетикові потрібно невідкладна допомога. Якщо до того часу заходів не було вжито, слід поквапитися — людина ось-ось втратить свідомість, ризик летального результату зростає. Навіть якщо людина виживає, перенесена кома при тяжкому цукровому діабеті нерідко викликає тяжкі наслідки, зокрема, незворотні зміни мозку.

Причини коми при діабеті

Диабетическая кома при сахарном диабете: что это такое, симптомы

Діабетична кома при цукровому діабеті буває обумовлена низкою факторів:

 1. Неправильно вибраний час для чергової інсулінової ін’єкції або небажання діабетика застосовувати інсулін зовсім.
 2. Помилки в інструкції при лікуванні інсуліном — некоректна дозування, перехід із звичного препарату інсуліну на новий. При зміні ліки потрібно переконатися, що організм пацієнта буде чутливий до іншого медикаменту.
 3. Серйозні відхилення від запропонованої дієти (як приклад — гіперглікемічні кома від надмірного вживання продуктів з цукром в складі).
 4. Інші хвороби, як при гострому, так і при хронічному перебігу (у т. ч. викликані інфекцією)
 5. Нервовий розлад
 6. Хірургічна операція
 7. Вагітність, пологи

Патогенез

Диабетическая кома при сахарном диабете: что это такое, симптомы

Первісна фаза прояви діабетичної коми супроводжується кетоацидозом, для якого характерні певні ознаки:

 1. Відчуття сильної сухості в порожнині рота і надмірна спрага
 2. Часте сечовипускання, внаслідок якого рівень виділюваної сечі скорочується до нуля
 3. Відомі випадки прояви шкірного роздратування

Коли розвивається гіперглікемічні кома — який же рівень цукру при цьому в крові? При даному процесі рівень глюкози вище в 2-3 рази порівняно з нормою. З часом наростає симптоматика і рівень інтоксикації всього організму — сильна млявість і висока стомлюваність, постійний головний біль з тенденцією до посилення, травні розлади (нудота, блювання). На даному етапі коми при цукровому діабеті необхідна невідкладна допомога.

Якщо нічого не зробити, травна дисфункція посилиться. Блювота проявляється вже дуже часто, але пацієнту легше не стає. Больові відчуття в області живота можуть ненадовго вщухати, потім знову посилюються, відзначаються розлади стільця. На термінальній стадії процесу млявість і апатія пацієнта досягають піку. Наслідки дуже серйозні. Хворий втрачає просторову і часову орієнтацію.

Свідомість стає змішаною, що говорить про патологічному процесі з участю тканин мозку. На видиху відчувається явний запах яблук, шкіра суха, тиск в артеріях низьке. З боку серцево-судинної та респіраторної системи — прискорене серцебиття, гучне дихання.

Предкомовое стан переходить у кому. Вчасно надана перша допомога при діабетичній комі може зберегти діабетикові життя.

Як надати першу допомогу

Диабетическая кома при сахарном диабете: что это такое, симптомы

Невідкладна допомога при діабетичній комі включає певний алгоритм дій. Алгоритм полягає в наступному:

1.Якщо цукровий діабет привів до стану коми — перш за все необхідно усунути симптоми, щоб наслідки діабетичної коми не стали критичними для головного мозку. Вчасно введений препарат може нормалізувати рівень інсуліну і запобігти розвиток коматозного стану.

Часто люди, які зіткнулися з цукровим діабетом, прекрасно знають про ймовірний розвиток ускладнень і неминучою терапії. Комплексне лікування включає прийом препаратів для зниження глюкози і спеціальну дієту. Зокрема, необхідно суттєво знизити кількість вуглеводів у раціоні; почати приймати кошти з калієм і магнієм; корисно пити мінеральну воду з лугами у складі.

2.Якщо ознаки при діабетичній комі вже явні і перша допомога потрібна негайно, слід негайно викликати бригаду медиків. Допомагати хворому в дуже важкому стані або непритомності повинні кваліфіковані фахівці. У цій ситуації вже не обійтися без поїздки в клініку та термінової госпіталізації.