Живцювання троянд різними методами


Багато садівники займаються вирощуванням троянд, використовуючи саджанці, придбані на ринку або в розпліднику. Адже створити барвистий і неповторний розарій у себе на ділянці бажає кожен. Останнім часом стало популярним живцювання троянд, як одного з найбільш ефективних і дешевих способів вирощування цих барвистих квітів. Використовуючи літні трав’янисті живці влітку або зелені пагони взимку, багато квітникарі успішно розширюють розарій на власній ділянці, використовуючи навіть подаровані букети.

Таке розмноження куди ефективніше, ніж вирощування троянд з допомогою насіння або щеплення.

Існує кілька способів, як можна укоренити троянди живцями:

 • Метод Траннуа.
 • Метод Буріто.
 • Живцювання у воді з букета троянд.
 • Вирощування троянд в картоплі.
 • Вирощування троянд в пакеті.
 • Посадка живців у відкритому грунті влітку під банку.
 • Укорінення троянд восени.

Живцювання пагонів влітку

Черенкование роз различными методамиЦе, мабуть, самий природний спосіб, яким віддають перевагу багато квітникарі. Зріз живців проводять у ранкові або вечірні години. В якості посадкового матеріалу краще всього підійдуть пагони з молодою деревиною, які вже відцвіли або перебувають на стадії формування квіткових бутонів.

Визначити зрілість до укорінення живців дуже легко. У дозрілих пагонів легко обламуються шипи. Довгі стебла нарізають на кілька черешків, кожен з яких повинен мати по 2-3 листків і стільки ж вегетативних бруньок без квіткових бутонів. Зріз здійснюється за косою. Нижню частину очищають від листя і шипів. Решта листя обрізають на половину довжини, таким чином уповільнюючи процес випаровування вологи.

 • Перед посадкою живці опускають в один із стимуляторів зростання Корневін або Гетероауксин.
 • Пагони можна укоренити в домашніх умовах або ж відразу висадити в квітнику. Для цього потрібно поживна і пухкий грунт, яку змішують з крупнозернистим піском.
 • Посадкові лунки дезінфікують, проливаючи слабо концентрованим розчином перманганату калію. Потім висаджують живці під нахилом, так, щоб нижня грунт опинилася під землею. Після цього пагони рясно поливають і накривають скляними банками, створюючи, таким чином, ефект теплиці.
 • В умовах стабільного температурного режиму повітря (23-25 градусів тепла) і вночі – не нижче 17 градусів, живці успішно вкорінюються.
 • Через 2-3 тижні після посадки рослини потрібно привчати до свіжого повітря, періодично провітрюючи. Після цього укриття прибирають взагалі.
 • За літо живці виростають до 30-35 см у висоту. З’явилися на них квіткові бутони обривають, щоб дати можливість рослині зміцніти.

Пізньої осені молоді кущі викопують разом із земляною грудкою і поміщають в прохолодне місце на зберігання до весни.

Метод вкорінення троянд в картоплі

Черенкование роз различными методамиДля такого розмноження троянд потрібно молода картопля середньої величини без вічок. Бульби садять в неглибокі траншеї на відстані 25 см один від одного. У кожен бульба вставляють по одному черешку довжиною 15 см без шипів і листя. Живці з бульбами прикопують живильним грунтом і накривають поліетиленовою плівкою або банками. Щоб живці успішно прижилися, їх потрібно садити на сонячному місці, де немає вітрів і протягів.

Секрет даного методу розмноження полягає в тому, що картопля забезпечує пагони необхідною вологою. За рахунок цього стебла не пересихають і через 2-3 тижні випускають перші корінці.

Після посадки рослини регулярно поливають підсолодженою водою з періодичністю 1 раз в 5 днів: 2 чайні ложки цукру розчиняють в 200 мл води. Через два тижні пагони привчають до свіжого повітря, прибираючи укриття на пару годин, потім його забирають повністю.

Метод вкорінення троянд з живців букета

Черенкование роз различными методамиСпосіб живцювання троянд з букета буде ефективним, якщо в якості посадкового матеріалу використовувати пагони троянд вітчизняних сортів. Закордонні гібридні сорти троянд не здатні укорінятися, оскільки перед відправкою на продаж в інші країни їх обробляють хімічними препаратами.

При дотриманні деяких правил метод живцювання троянд з букета в домашніх умовах практично завжди успішний:

 • Для вкорінення необхідно використовувати стебла з свіжого букета.
 • Найкраще приживаються пагони, нарізані з здерев’янілих стебел.
 • У цих цілях рекомендується використовувати гілочки з букета середньої товщини з 2-3 вегетативними бруньками.

Стебла звільняють від шипів, листя, квіткових бутонів і нарізають на живці довжиною 25-30 див Посадковий матеріал, отриманий з букета троянд, поміщають у теплу чисту воду, міняючи її через день, до тих пір, поки на пагонах не з’являться корінці.

Укорінені пагони садять в живильне пухкий грунт і накривають банкою, як і в попередньому методі.

Живцювання троянд в поліетиленовому мішку

Черенкование роз различными методамиЗаздалегідь підготовлені живці опускають в поліетиленовий пакет, заповнений продезинфицированным грунтом або вологим мохом. Після укладання пагонів пакет наповнюють повітрям, щільно зав’язують і підвішують у вікна. В умовах підвищеної вологості у пагонів досить швидко з’являться корінці. Після цього вкорінені троянди садять в квітнику за традиційною схемою.

Укорінення живців восени

Черенкование роз различными методамиЦей метод використовують в цілях збереження живців, придатних до укорінення, до весни. Пагони прикопують в грунт і роблять їм хороше укриття на зиму – з опалого листя або тирси, щоб захистити взимку від морозів. Навесні, коли настане тепло, укриття знімають, а вкорінені троянди пересаджують на постійне місце проживання традиційним методом.

Метод вкорінення Буріто

Черенкование роз различными методамиЦей спосіб малоефективний. Тим не менш, багато квітникарі, які люблять експериментувати, випробували його, причому досить успішно. Нарізані із стебел пагони опускають у стимулятор коренеутворення, наприклад, в розчин Корневін. Потім посадковий матеріал загортають у вологий папір (газети), обмотують плівкою або поліетиленом і поміщають в темне місце на два тижні. Температура зберігання живців в домашніх умовах повинна бути в межах 16-19 градусів. Через деякий час живці випустять коріння.

Метод живцювання Траннуа

Черенкование роз различными методамиВирощування троянд даними способом проводиться на початку або в середині літа. Зрізані стебла прищипують і залишають до тих пір, поки в нижній частині гілок не настане процес набрякання бруньок. Початок періоду вегетації свідчить про те, що деревина визріла і готова до зростання та розвитку. У цьому процесі дуже важливо не допустити появи листя з нирок, в іншому випадку дане розмноження буде безрезультатним. Посадка нарізаних живців завдовжки 15-20 см здійснюється за стандартною схемою. Після посадки пагони регулярно поливають і розпушують грунт навколо укриття.

Кожен з вище наведених методів по-своєму ефективний і використовується в залежності від ситуації і пори року.