Вирощування, розмноження та догляд за кулястими хризантемами


Куляста хризантема або хризантема мультифлора – нововыведенный низькорослий гібрид висотою 50 див. Завдяки своїй генетичної особливості, ця рослина не вимагає формувальної обрізки. Цвіте великими кулястими квітками яскравого забарвлення з серпня по жовтень. Це раннецветущее рослина, полюбилося багатьом квітникарям за високу декоративність і невибагливість у догляді. Кулясті хризантеми – дуже модний в останні роки квітка, а сортове розмаїття досягає 4000 гібридів всіх забарвлень – навіть зелених і синіх.

Особливості вирощування

Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиВирощування хризантеми цього сорту проводиться як у відкритому грунті, так і в горщиках. Цей процес здійснюється за такою ж схемою, як і в інших її родичів. Незважаючи на те, що ця квітка належить до групи невибагливих рослин, йому потрібен своєчасний і правильний догляд, який полягає в наступному:

  • Освітлення. Кулясті хризантеми потрібно висаджувати на сонячному ділянці, що позитивно впливає на ріст і цвітіння куща. Це виключить витягування втеч, зміна часу і терміну цвітіння.
  • Грунт для посадки у відкритому грунті повинна бути поживною, легкої і пухкої. Для того щоб поліпшити склад важкої і малоплодородной землі, її змішують з торфом, перегноєм або компостом. Тут важливий грамотний догляд, щоб не переборщити з живильними компонентами. Інакше рослини підуть у ріст і будуть бідно цвісти. Грубозернистий пісок можна використовувати в якості дренажу. Землю потрібно брати слабокислу або з нейтральним рівнем рН.
  • Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиВисаджування хризантеми кулястої здійснюється в похмурі або дощові дні. Влітку, в жаркі дні живці садять в ранковий або вечірній час. Посадка пагонів проводиться в заздалегідь підготовлені лунки глибиною до 40 див. Кожну ямку потрібно добре полити, потім покласти дренаж і грунтову суміш із землі та біогумусу у співвідношенні 20:1. Хризантема куляста має поверхневу кореневу систему, тому при посадці її не надто заглиблюють. Високорослі сорти після посадки потребують спорудження опори.
  • Процедура прищипування проводиться відразу після посадки. У рослин вищипують точку росту. Через 20 днів після висадки видаляють верхню частину пагона з декількома вузлами. Це буде друга прищіпка. Тут важливий своєчасний догляд, оскільки ця процедура спрямована на формування кулястої форми чагарнику. У перші кілька днів після посадки саджанці потребують притінення від сонця. В цих цілях використовують нетканий матеріал. Вирощування виробляють так, щоб укриття не стосувалося листя.

Як доглядати за посадками?

Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиДогляд за хризантемою кулястої включає правильний полив. У літню спеку рослині потрібно часте, але помірне зволоження грунту. Це запобіжить одеревіння пагонів і збереже декоративність пишних і барвистих квітів. Пересихання земляної грудки може стати згубним для цього квітки. Поливати рослини краще дощовою або відстояною водою. В процесі вирощування такий квітка не потребує обприскуваннях.

Внесення підгодівлі для цього рослини проводиться один раз на початку вегетаційного періоду – навесні. Для цього використовують коров’як або перегній. Деякі квітникарі вносять фосфорно-калійні добрива до моменту формування квіткових бутонів.

Для хризантем кулястих, як і для багатьох інших садових квітів діє одне головне правило – краще недогодувати рослина, ніж перегодувати.

Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиДуже важливо забезпечити правильне харчування для молодих екземплярів в перші місяці після висадки. В цей час хризантеми кулясті активно нарощують зелену масу.

Важливим є догляд за хризантемою після закінчення періоду цвітіння. Стебла рослини зрізають повністю, залишаючи 10 см висотою над рівнем землі. Ця процедура підвищує стійкість хризантем до різних захворювань і шкідників, а також стимулює ріст молодих гілок.

Як отримати нові рослини?

Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиРозмноження хризантеми кулястої проводиться декількома способами – живцюванням, поділом кореневища і відділенням кореневої порослі від основного куща. Розмноження насінням недоцільно, оскільки цей посадковий матеріал при висадці втрачає всі сортові ознаки та характеристики.

Висаджування квітки, так само, як і його пересадка проводиться навесні. Ідеальний час для цього – травень, коли минуть останні заморозки. Деякі садівники успішно садять хризантеми на початку червня.

Так само, розмноження хризантеми проводиться в кінці літа так, щоб рослини встигли вкоренитися до настання холодів. Бажано провести цю процедуру до середини вересня. Більш пізня висадка на зимовий вирощування проводиться в широкий і не глибокий вазон. Зимівля для такого примірника повинна пройти в прохолодному і темному приміщенні з температурою не вище 5 градусів. Такі умови є оптимальними для подальшого розвитку і зростання хризантеми.

Подальший догляд за квіткою, висадженим на зиму, полягає в регулярному, але помірному поливі.

Вигонка живців для розмноження

В кінці лютого кулясті хризантеми садять в теплиці і збільшують частоту поливів. У цей період рослини починає активно випускати молоді пагони. Саме час зайнятися живцюванням. Для цього потрібно зрізати пагони довжиною до десяти сантиметрів і висадити їх в грунтову суміш з садової, перегнійної землі і піску в пропорції 1:1:2. Після посадки живці накриваємо поліетиленом чи прозорим склом. Як тільки вони вкорінюватися, приблизно через 3-4 тижні, їх розсаджують в окремі горщики. Після того, як потепліє і мине загроза останніх заморозків, висаджують рослини у відкритому грунті.Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемами

Зимівля кулястих хризантем

Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиНезважаючи на те, що хризантема куляста – морозостійка рослина, з настанням холодів, її рекомендується накривати каркасом з поліетилену. Такий прийом продовжить період цвітіння рослини до жовтня. Потім каркас потрібно прибрати, а хризантеми пересадити в широкі вазони. Квіти виставляють на зиму в добре освітлюваному приміщенні. Такі екземпляри будуть цвісти до січня.

Зимівля хризантем в регіонах з теплим кліматом проходить без будь-якої підготовки. Серед всіх різновидів є сорти більш стійкі, які легко переносять зиму і суворі умови. Для збереження придбані восени хризантеми ставлять в прохолодне темне місце. У середині квітня рослини пробуджують сонячним світлом і теплом, знімаючи укриття. Така зимівля – ідеально підходить для цього многолетника. Надалі, як тільки прогріється грунт, його знову висаджують на садовій ділянці.

Боротьба з хворобами і шкідниками

  • Выращивание, размножение и уход за шаровидными хризантемамиЩоб уберегти хризантему від навали попелиці і павутинних кліщів, її потрібно часто поливати. Оскільки ці шкідники не виносять вологу.
  • Будь-яка грунт містить шкідливі мікроорганізми. Після кожного зволоження або дощу рослини рекомендується обробляти препаратом Превікур або Квадріс в профілактичних цілях від різних захворювань.
  • Щоб уникнути появи кореневої гнилі, у воду для поливу додають Фітоспорин. Найзатятішими шкідниками хризантем вважаються гусениці. Вони активно поїдають квіткові бутони. Тому рослини потребують частого огляді і своєчасному прийнятті заходів у разі зараження. У боротьбі з гусеницями, листовійкою, попелиць і кліщів застосовують Фітоверм, Актеллик або Актару.

Як видно, вирощування і догляд за хризантемою кулястої – процес зовсім нескладний і під силу кожному квітникарю. Щоб успішно виростити таку красу у відкритому грунті, потрібно лише бажання, трохи терпіння і уваги.