Вирощування, розмноження та догляд за кливией в домашніх умовах


Кафрская лілія або клівія – рослина сімейства Амараллисовые. Цей трав’янистий багаторічник в природному середовищі росте на території Південної Африки. На сьогоднішній день існує всього лише три різновиди цієї квітки. Завдяки невибагливості у догляді і високим декоративним якостям, ця рослина стало користуватися великою популярністю в домашньому квітникарстві. Ці кімнатні квіти приваблюють своєю красою як у період цвітіння, так і під час його відсутності. Якщо у вас в будинку з’явилася клівія, догляд за нею доставить вам справжнє задоволення.

 • Потрібно пересаджувати клівію?
 • Як розмножити цю квітку?
 • Причини виникнення проблем
 • Різновиди і сорти клівії

  Кафрская лілія – дивовижний квітка, який поєднує в собі декоративність дзвоникоподібних квіток яскравих відтінків з соковитими, темно-зеленим листям.

  Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхКімнатна клівія являє собою низькоросла рослина. Дикорослі форми досягають гігантських розмірів. У домашніх умовах найчастіше вирощують два сорти клівії:

  • Клівія благородна – повільно зростаючий багаторічний вид з темно-зеленими стрічкоподібними листям, на яких чітко виражені поперечні світло-зелені смужки. В оптимальних умовах утримання ця рослина досягає сорока сантиметрів у висоту. Цвіте з листопада по березень місяць. Перше цвітіння може наступити тільки на п’ятому році життя. Квітки у формі трубочок зібрані в зонтичні суцвіття по сорок-п’ятдесят штук. Існує два різновиди клівії благородної: з рожевими й червоними квітками.
  • Клівія киноварная – декоративний вигляд з великими помаранчевими або яскраво-червоними квітками, всередині – жовтий зів. Воронкоподібної форми квітки, зібрані по десять-двадцять штук у пучок, розташовані на довгому квітконосі, нагадують барвистий букет. Іноді зустрічаються види з білосніжними і жовтими квітками. Листя мечоподібні, виростають до шістдесяти сантиметрів у довжину і шести сантиметрів у ширину. Цвіте клівія киноварная в період з лютого по травень. Цей сорт має кілька гібридів, які відрізняються між собою розміром і формою листя, а також забарвленням квіток.

  Що вимагає клівія?

  Догляд за кливией в домашніх умовах дуже простий. Створення оптимальних умов утримання – запорука успішного вирощування квітучої рослини будинку.

  Освітлення

  Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхВраховуючи те, що це світлолюбна рослина, що йому потрібно добре освітлюване місце. Підвіконня з східної сторони будинку – ідеальне місце для змісту цієї квітки. Варто пам’ятати, що для клівії протипоказані прямі сонячні промені, які можуть обпалити її ніжну листя. Якщо поставити квітку в північній частині будинку, з-за нестачі освітлення він буде дуже повільно зростати. У літню пору року клівію можна утримувати на вулиці, де немає пекучого сонця, протягів і опадів.

  Температура

  Ідеальна температура змісту кафрской лілії – 21-24 градуси в літній час року. З приходом осені і до моменту розпускання квіткових бутонів, квітка містять в умовах зниженої температури – 11-15 градусів. Після того, як з’явиться квітконіс, температуру підвищують до двадцяти градусів. Підвищений температурний режим не є згубним для цього квітки. Такі умови можуть негативно позначитися на зростанні і цвітінні кливии в майбутньому. Оптимізуйте догляд своєму зеленому улюбленцю, забезпечивши період спокою. За це він порадує вас буйним і барвистим цвітінням.

  Дорослим екземплярів потрібна більш тривала фаза спокою, ніж молодим. Для молодих кливий цілком достатньо зниження температури на півтора місяця.

  Вологість і полив

  НВыращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхизкая вологість повітря в зимовий час і брак світла – головні причини, чому клівія швидко відцвітає. Це рослина не вимоглива до вологості повітря. Тим не менше, воно потребує періодичних обприскуваннях листя в цілях гігієни та декоративності. Пил на листках можна протирати за допомогою зволоженої ганчірочки. У літній період клівія добре росте на свіжому повітрі, в притененнном місці.

  Основний догляд за кливией включає грамотний і системний полив. Ця квітка потребує помірних поливах. При надлишку вологи у клівії гниють корені, стовбур біля основи і листя буріють. Для поливу бажано використовувати м’яку, відстояну воду. Кожне зволоження квітки проводиться тільки після просихання поверхневого шару землі. Надлишок води в піддоні необхідно виливати. У період зростання квітконоса і розпускання квіткових бутонів збільшують частоту поливів. З настанням періоду спокою клівія не потребує вологи. Зволоження грунту 1-2 рази в місяць буде достатнім для того, щоб листя рослини не пересихали.

  Підживлення

  Внесення підгодівлі починається вже на першому році життя. Кімнатні квіти підгодовують як мінеральними, так і органічними добривами, по черзі. Періодичність харчування становить один раз на два тижні. Перше годування починається ранньою весною, а останнє – в кінці літа.

  Потрібно пересаджувати клівію?

  Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхЩо ж стосується пересадки, то це кімнатна рослина дуже погано переносить її. Після цієї процедури у нього можуть загнити коріння. Тому пересадка квітки проводиться тільки при необхідності, коли коріння рослини стало тісно в старому горщику, і вони проросли крізь дренажні отвори. Пересадка молодих екземплярів проводиться щорічно. Дорослі рослини бажано пересаджувати один раз у три роки і тільки після того, як рослини відцвітуть. Всі поврежденнные під час цієї процедури корінці присипають деревним вугіллям. Для рослин віком від п’яти років пересадка не проводиться. Їм просто замінюють верхній шар старого грунту новим.

  Пересадка клівії проводиться в слабокислий поживний субстрат із суміші торф’яної, перегнійної і дернової землі у співвідношенні 1:1:2. Для підвищення поживності у грунт можна додати дві столові ложки фосфоровмісних добрив. Більш легкої і пухкої грунт для молодих рослин можна зробити за допомогою перліту, грубозернистого піску або вермикуліту. Для пересадки рекомендується брати горщик не набагато більше попереднього. Це рослина, яка любить рости в тісноті. В занадто великий посадкової ємності воно зацвіте не скоро.

  Пересаджують кафрскую лілію так, щоб коренева шийка квітки над рівнем поверхні. Це запобіжить гниття близько розташованих до ґрунті нижніх листків.

  Як розмножити цю квітку?

  Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхРозмноження кливии в домашніх умовах здійснюється вегетативним і насіннєвим способом.

  Вегетативне розмноження проводять в період пересадки. Діток відокремлюють від материнської рослини. Таке вирощування буде успішним, якщо дочірні рослини будуть мати хоча б по кілька листочків.

  Відростки висаджують в невеликі горщики, заповнені піском упереміш з вермікулітом, і рясно поливають. Садити нащадки потрібно в окремі ємності. Подальший догляд за молодими рослинами полягає в дотриманні стабільного температурного режиму в межах вісімнадцяти градусів. Після успішного вкорінення молоді клівії пересаджують на постійне місце з поживною сумішшю з парникової, листової і дернової землі в рівних частках.

  Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхТаке розмноження і вирощування практично завжди успішне. Перші квіти на молодих кливиях з’являться не раніше, ніж через два роки після посадки.

  Насіннєве розмноження не менш ефективно. Цей метод з великим успіхом використовують багато квітникарі. Для того, щоб отримати посадковий матеріал, квітучу клівію перехресно запилюють. Якщо цей процес буде успішним, то з часом на ній виросте зелена зав’язь – ягода. Стиглі ягоди набувають червоний відтінок і стають м’якими. У цей період плодоносна клівія втрачає всю силу і енергію.

  Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхВирощування клівії з насіння проводиться в період з жовтня по квітень. Насіння садять на відстані двох сантиметрів один від одного в живильний субстрат з торфу, піску і дерну в пропорції 1:2:2.

  Перші сходи з’являться не раніше, ніж через півроку. Після того, як сіянці підростуть і випустять хоча б один лист, їх пікірують в окремі ємності діаметром сім сантиметрів. По мірі росту проводиться подальша пересадка рослин. За наступні два роки кімнатні квіти потрібно пересадити ще два рази в горщики діаметром на три сантиметри більше попередніх. Для цього в живильний субстрат крім торфу, піску і дерну додають одну частину перегною.

  На третьому році життя, з приходом осені квітці забезпечують період спокою, так як саме в цьому віці клівія цвіте. Іноді трапляється так, що клівія зацвітає тільки на четвертий рік після посадки, і це цілком нормальне явище.

  Причини виникнення проблем

  • Выращивание, размножение и уход за кливией в домашних условияхВ процесі догляду за кливией у багатьох квітникарів виникають проблеми, пов’язані з відсутністю цвітіння, повільного зростання і погіршенням зовнішнього вигляду рослини.
  • Якщо клівія випустила занадто короткий квітконіс, значить, їй не вистачає вологи або тепла.
  • Нестачу поживних речовин у ґрунті – головна причина, чому відбувається масове опадання листя, і відсутня квітконіс на ній.
  • Тривалий період спокою, підвищений температурний режим і недостатня освітленість – причини, за якими ці кімнатні квіти не починають цвісти.
  • Для рослин, вирощування яких відбувається на підвіконнях з південної сторони, характерна поява білих плям на поверхні листя. Це не що інше, як сонячні опіки. Створіть правильне освітлення своєму квітці, щоб уникнути цієї проблеми.