Вирощування і розмноження роициссуса в домашніх умовах


Серед безлічі різновидів і сортів кімнатних квітів зустрічаються екземпляри, які невибагливі у догляді, володіють високою стійкістю до хвороб і шкідників, до того ж, дуже декоративні. До таких відноситься роициссус або берізка (кімнатна ліана) – невибаглива рослина, яке легко переносить різкі перепади температур, сухе повітря і зміни в освітленні.

Опис роициссуса і види

Выращивание и размножение роициссуса в домашних условияхРоициссус – рослина родини Виноградних. На сьогоднішній день існує понад трьохсот різновидів цієї квітки. Дикорослі види ростуть на півдні Африки. Серед всіх різновидів зустрічаються почвопокривні і сланкі форми. Завдяки декоративної листі і інтенсивному зростанню, рослина дуже цінується квітникарями.

Ця квітка любить яскраве сонячне освітлення, а також може рости в півтіні. В домашніх умовах при гарному догляді берізка може досягти півтораметрової довжини. В оранжереях ці квіти виростають до чотирьох метрів.

Незважаючи на таку велику різноманітність сортів, найпопулярнішими в домашньому квітникарстві вважаються всього лише два види:

  • Роициссус капський – це багаторічна вічно-зелена ліана. Листя темно-зелені, шкірясті. Знизу листова пластина має коричневу опушеність. За формою листя зубчасті, нагадують серце, виростають до двадцяти сантиметрів у довжину. При хороших умовах утримання ця квітка може вирости довжиною до двох метрів, тому роициссус капський потребує опори.
  • Роициссус ромбічний. Листя ліани дуже схожі на листя берези, тому цей вид називають берізкою. Як і попередній сорт, роициссус ромбоподібний невибагливий у догляді і в умовах утримання. Це рослина обплітає будь-які опори і охоче використовується для озеленення будинків та офісів.

Який догляд вимагає роисциссус?

Выращивание и размножение роициссуса в домашних условияхДогляд за берізкою в домашніх умовах досить простий і полягає в наступному:

  • Освітлення. Це рослина може успішно розвиватися як на світлі, так і в притіненому місці. Єдине, що не любить роициссус прямі сонячні промені. Тривале утримання квітки на сонце може стати причиною пожовтіння листя, після чого вони сохнуть і обпадають. Це скоріше тіньовитривалий квітка, ніж світлолюбивий.
  • Суто кімнатна рослина, яка не бажано вирощувати на відкритому повітрі. Берізка не любить протягів. Ідеальна температура утримання в зимовий час становить п’ять градусів. З приходом весни квітка поступово привчають до умов кімнатної температури.
  • Роициссус любить часті зволоження грунту, особливо в літню пору року. Земля в горщику повинна бути постійно вологою, але не перелитої. У зимовий період частоту поливів скорочують. Поливають рослини тільки після того, як верхній шар землі просохне.
  • Выращивание и размножение роициссуса в домашних условияхЩоб запобігти появі павутинного кліща на квітці, періодично провітрюють приміщення, підтримуючи високий рівень вологості. Берізка любить часті обприскування та періодичні душі теплою водою. Рослину можна поставити у ванній і промити під душем. Занадто розрослися екземпляри протирають вологою ганчіркою.
  • Берізка добре переносить обрізку. Цю процедуру проводять на початку весни в гігієнічних і декоративних цілях. Всі старі, некрасиві гілки і листя нещадно зрізують. Для надання красивої форми верхівкові пагони регулярно прищипують.
  • У домашніх умовах ця квітка садять у суглинних ґрунт, удобрений компостом. Після посадки його регулярно підгодовують з початку періоду вегетації і до кінця літа. В якості підгодівлі використовують комплексні мінеральні добрива, які містять всі необхідні мікро — та макроелементи.

Посадка і пересадка

Выращивание и размножение роициссуса в домашних условияхКоли рослині стає тісно в старому вазоні, його пересаджують у нову ємність більшого розміру. Все залежить від того, наскільки сильно розрослася коренева система. Виходячи з її розмірів, підбирається горщик для посадки. Проводять цю процедуру приблизно один раз у два роки перед початком росту та розвитку пагонів.

Для пересадки можна використовувати покупну землю, а можна зробити грунтову суміш самому. Для цього потрібно змішати дві частини перегнійної, листової і дернової землі, додавши одну частину грубозернистого піску.

Посадка і пересадка рослин здійснюється в керамічний або пластиковий вазон. В залежності від обраної ємності, буде залежати подальший догляд за квіткою. Наприклад, горщик з кераміки добре пропускає через пори повітря і вологу, тому квітка, що росте в такій ємності, потрібно частіше поливати. Якщо ж посадити роициссус в пластиковий вазон, то волога буде випаровуватися тільки з поверхні грунту.

Такий екземпляр потрібно зволожувати невеликими дозами, так як його легко перелити.

На дно вазона укладають хороший шар дренажу, не менше двох сантиметрів. Перед висадкою в нову ємність, рослина потрібно рясно полити. Це полегшить процедуру його вилучення зі старого горщика. При пересадці в новий вазон рослина розташовують по центру ємності, а корінці розправляють з боків. Коріння присипають землею порційно, злегка похитуючи горщик. Так ґрунт рівномірно покриє кореневу систему без утворення порожнин. Після пересадки квітка рясно поливають і ставлять на 2-3 дні в притінене місце.

Розмноження

Выращивание и размножение роициссуса в домашних условияхРозмножити берізку можна двома способами – насіннєвим і вегетативним. Розмноження живцями – найбільш ефективний і надійний метод.

Щоб отримати нову рослину, від материнського рослини відокремлюють верхівкові пагони з кількома міжвузлями. Укоренити живці можна як у теплій воді, так і в суміші з торфу і піску. Подальший догляд за пагонами полягає у забезпеченні стабільного температурного режиму в межах 20-23 градусів. Після цього на живцях з’являться корінці, їх садять в горщики діаметром вісім сантиметрів і таку ж грунтову суміш, яка використовується при пересадці квітів. Таке розмноження кімнатного роициссуса практично завжди відбувається успішно, оскільки живці легко і швидко вкорінюються. Розмноження берізки в домашніх умовах зазвичай проводиться навесні. Тоді в якості посадкового матеріалу можна використовувати ще й обрізані частини рослини, отримані в результаті планової стрижки.

Розмноження роициссуса можливо і методом поділу кореневища в процесі його пересадки.

Шкідники

Выращивание и размножение роициссуса в домашних условияхВ домашніх умовах берізка уражається шкідниками, і головна причина в цьому – неправильний догляд. Найчастіші вороги – це павутинний кліщ, білокрилка, попелиці і червець. Боротьба з цими комахами ведеться за допомогою хімічних препаратів – інсектицидів. Якщо у роициссуса жовтіє листя, значить, йому не вистачає поживних речовин і вологи. Від сонця листя березки покриваються бурими плямами, тому її потрібно переставити в півтінь.

Правильний догляд, пересадка і грамотне розмноження – основні умови повноцінного розведення цієї квітки в домашніх умовах.