Вирощування і догляд за дендробиумом в домашніх умовах


Дендробіум (Нобіле) – тропічний квітка, що росте в країнах Південної Азії. Це эпифитное рослина вважається симподиальной орхідеєю. Після того, як материнське рослина призупиняється в рості, нобіле утворює безліч молодих дочірніх пагонів, які продовжують розвиток і життя квітки. Дендробіум, як і всі орхидейные,вимагає ретельний і обережний відхід.

 • Як часто пересаджувати дендробіум?
 • Як розмножити нобіле?
 • Захворювання
 • Ймовірні проблеми в утриманні
 • Біологічні особливості дендробіуми нобіле

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхДендробіум має тверду білу кореневу систему, стебло прямостояче, утворює псевдобульби. Листя ланцетової форми розташовані по черзі. Квіткові бруньки формуються в пазухах листків. В одному місці може бути сконцентровано декількох воскових квітів, видають приємний аромат. Тривалість життя одного пагона становить 3-4 роки. По закінченню цього часу гілки просто відмирають.

  Дендробіум вважається однією з найкрасивіших орхідей. Його стебла густо усипані квітками різного забарвлення. В залежності від сорту, вони бувають жовтими, білими, темно-бузковими і навіть помаранчевими.

  Практично всі різновиди Нобіле – гібриди. Найчастіше зустрічаються квіти під назвою дендробіум благородний. Цю рослину вирощують на продаж з використанням стимуляторів росту. Придбана орхідея може радувати своїми квітковими пагонами ще деякий час, навіть будучи без належних умов.

  Повноцінне вирощування цього екзотичного квітки в домашніх умовах можливо тільки в прохолодному місці, особливо восени і взимку.

  Ця рослина любить яскраве освітлення. Йому буде потрібно хороший денне світло протягом всього року.

  Найкращі умови для дендробіумів

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхДогляд за дендробиумом в домашніх умовах полягає в забезпеченні тієї сезонності, до якої рослина звикла в природному середовищі. Недотримання цих умов з часом призведе до того, що квітка просто перестане рости і цвісти, молоді пагони будуть з’являтися недорозвиненими, після чого орхідея просто загине. Досвід багатьох квітникарів показує, що догляд та вирощування будуть успішними, якщо рослина містити на заскленому балконі або лоджії.

  Дендробіум благородний, як і інші його побратими, зацвітає взимку, як тільки закінчиться період спокою. Після того, як орхідея відцвіте, починається вегетаційний період, коли псевдобульби випускають велику кількість дочірніх пагонів. Ця пора припадає на весну-літо. З настанням осені період вегетації закінчується, за ним слідує період біологічного спокою. Після його закінчення орхідея зацвітає. Так проходить життєвий цикл дендробіуми благородного щорічно.

  На кожній стадії розвитку квітці потрібні особливі умови змісту з певною періодичністю і імітацією природних умов.

  Головний догляд за дендробиумом в домашніх умовах полягає в наступному.

  Правильне освітлення

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхЦей світлолюбний квітка дуже добре росте на підвіконнях з південно-сходу або південного заходу. На вікнах з західної та східної сторони йому потрібно досвечивание лампами. На північних підвіконнях вирощування цієї квітки може бути безрезультатним.

  Навесні і влітку орхідею потрібно виносити на свіже повітря із захистом від прямого попадання сонячних променів. Адаптація до сонця щойно придбаного рослини відбувається поступово. Так само слід чинити з примірниками, які ростуть в будинку. По листю можна визначити брак або надлишок світла. У орхідеї з оптимальним освітленням листя буде зеленого кольору. Темно-зелене забарвлення листя свідчить про недостатньому освітленні. Жовті листя у орхідей, яких катастрофічно не вистачає світла. У дендробіуми, що знаходиться під сонячними променями, листя стають салатовими. Тому його потрібно поставити в притінене місце.

  Вологий режим

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхДендробіум потребує рясному поливі. Це зумовлено активним ростом і розвитком. У природі ця квітка росте на деревах. Вільно свивающиеся коріння орхідеї швидко просихають і не люблять надмірної вологи. Тому кожен наступний полив проводиться тільки після просихання верхнього шару грунту. Полив здійснюється шляхом заглиблення коріння квітки в ємність з водою на 5-7 хвилин.

  Як тільки молоді гілки припиняють свій ріст, і на кінцях паростків виростають вертикальні листя невеликого розміру, зволоження і годування квітки повністю припиняється. Ці дві процедури поновлюються в період утворення квіткових бруньок. Тут дуже важливий грамотний і своєчасний догляд. Занадто ранній полив може спровокувати зростання молодих гілок, а цвітіння може так і не настати.

  Харчування орхідеї дендробіум

  Підживлення для орхідеї вносять у період активного розвитку і зростання. Для цього використовують спеціальні комплексні добрива для орхідей. При першому і останньому годуванні добрива використовують з меншою дозою в два рази.

  Температура змісту

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхУ теплу пору року дендробіум потребує помірній температурі – до 24 градусів вдень, і 20 градусів у нічний час доби. Варто пам’ятати, що більш висока температура призупиняє зростання квітки.

  З настанням осені орхідея потребує прохолоді. Ідеальна денна температура в цей час року повинна бути в межах 17-20 градусів, нічна – 5-10 градусів. Так само в цю пору рослина припиняють поливати, збільшують світловий день за допомогою ламп денного світла. Саме в таких домашніх умовах у нобіле настає період цвітіння.

  Після того, як в пазухах листків з’являться бруньки, рослині забезпечують яскраве світло, але в прохолодному місці. Це подовжує період цвітіння.

  Вологість повітря не впливає на успішне зростання і цвітіння цієї орхідеї. Адже в зимовий час квітка знаходиться в прохолодному місці, а влітку – на вулиці. Його обприскування здійснюється тільки в спекотні дні.

  Як часто пересаджувати дендробіум?

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхЗдорове рослина не вимагає частих пересадок. Адже орхідеї не дуже добре відгукуються на такі процедури, особливо якщо вони проводяться часто. Пересадка дендробіуми здійснюється по необхідності:

  • якщо рослині стало тісно в горщику;
  • його коренева система вражена якою-небудь хворобою;
  • у разі необхідності заміни старого субстрату новим.

  При пересадці потрібно брати горщик, який в діаметрі буде на пару сантиметрів більше попереднього. Пересадка проводиться в суміш з подрібненої кори ялинових з додаванням сфагнуму і торфу. В процесі пересадки старі псевдобульби видаляють.

  Як розмножити нобіле?

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхРозмноження нобіле в домашніх умовах проводиться двома способами: вегетативним і діленням куртинки.

  Разросшуюся куртинку ділять на частини так, щоб кожна деленка містила не менше 3 псевдобульб. Другий метод заснований на розподілі гілок на сегменти, що містять міжвузля. Приготовлені фрагменти поглиблюють у зволожений сфагнум і накривають, створюючи тепличні умови. При яскравому освітленні і належній температурі (23-25 градусів) через пару тижнів у вузлах з’являться дочірні пагони. Після того, як молоді гілки витягнуться на кілька сантиметрів і випустять молоді корінці, їх відсаджують окремо.

  Захворювання

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхУ цієї орхідеї, як і в інших її різновидів, можуть з’являтися хвороби і різні шкідники. Найчастіше дендробіум потерпає від нашестя попелиці, щитівки, павутинного кліща і борошнистого червця. Дуже часто з-за неправильного догляду квітка схильний до грибкових захворювань. Надлишок вологи провокує гниття стебла і кореневої системи. Такі екземпляри врятувати практично неможливо. Єдиним порятунком може стати своєчасна пересадка квітки в новий грунт з видаленням пошкоджених і загнили корінців. Здорові корені перед висадкою слід обробити фунгіцидом і підсушити.

  Ймовірні проблеми в утриманні

  Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхІснують проблеми, які часто виникають в процесі вирощування нобіле в домашніх умовах:

  • Зморщені стебла. Таке явище цілком природне, якщо воно відбувається на етапі зростання гілок. Молоді паростки, які не мають своїх корінців, харчуються за рахунок головного рослини, сприяючи усихання псевдобульби. Надмірне зволоження субстрату може тільки нашкодити і призвести до гниття коренів. Те ж саме відбувається в період біологічного спокою, коли рослина не зволожують до моменту випускання квіткових нирок.
  • Буває так, що у орхідеї замість квіткових нирок ростуть дітки. Щоб домогтися цвітіння, дендробіум потрібно перестати удобрювати, поливати і виставити на добре освітлюване місце. В іншому випадку вегетативні бруньки заміщають квіткові.
  • У дендробіуми не настає період цвітіння. Причиною цьому може бути не настання періоду спокою або недостатнє освітлення.
  • Выращивание и уход за дендробиумом в домашних условияхОпадання листя. Часткове опадання або пожовтіння нижніх листків – природний процес, який відбувається під час або після цвітіння. Опадання листя з верхньої частини стебла свідчить про якесь захворювання.
  • Якщо псевдобульб стала коричневою або пожовкла, це може свідчити про захворювання, гнитті або відмирання. В здоровому стані псевдобульб має зелений колір, злегка жовтуватий.
  • Молоді пагони тонкі. Це буде до тих пір, поки молоді гілки знаходяться на стадії зростання. Після того, як вони досягають потрібної довжини, їх ріст припиняється, і вони набирають обсяг.

  Догляд за цим красенем, правила його розмноження і вирощування в домашніх умовах зовсім нескладні. Головне, вчасно надати належну увагу, і ця орхідея обов’язково порадує вас своїм барвистим цвітінням.