Вирощування, догляд та розмноження сенполії в домашніх умовах


Узумбарские фіалки або сенполії – мініатюрні кімнатні квіти, які підкорили серця багатьох квітникарів своєю витонченістю і ніжністю. Різноманіття сортів і гібридних форм цієї рослини просто вражає. Якщо у вашому будинку з’явилася сенполія – догляд за нею вимагає деяких знань і зусиль. А так як цей ніжна квітка користується популярністю не тільки в домашньому квітникарстві, а його повсюдно вирощують в офісах, житлових будинках, створюючи яскраві і різноколірні композиції, то наші поради будуть корисні всім.

 • Підживлення
 • Як правильно пересаджувати сенполії?
 • Живцювання сенполій
 • Розмноження дітками
 • Омолодження відцвілих сенполій
 • Хвороби і шкідники
 • Особливості кімнатних фіалок

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхЦя квітка сімейства Геснерієвих родом з тропічних зон Східної Африки. Він має безліч назв і був відкритий ще в дев’ятнадцятому столітті відомим у той час колекціонером орхідей бароном Ульріхом фон Сен-Полем, в честь якого і був названий цей квітка. У природному середовищі сенполії представлені у вигляді багаторічних трав’янистих рослин, що досягають тридцятиметрової висоти. В даний час ці квіти ростуть у гірських районах Східної Африки.

  • В окультуреній формі узумбарские фіалки – це мініатюрні рослини компактної форми. Листя щільні, овальні, в залежності від сорту мають темно — або світло-зелене забарвлення, зібрані в прикореневу розетку.
  • Поверхня листкової пластини покрита легким опушенням. Один листок живе близько 2-х років.
  • Квіти середнього розміру, діаметром від двох до чотирьох сантиметрів, бувають бахромчатими, махровими й простими, залежно від різновиду.
  • Забарвлення квіток буває найрізноманітніший – від білого до темно-фіолетового кольору.
  • На сьогоднішній день виведені двоколірні, плямисті і облямовані сорти сенполій.
  • Існує окрема група фіалок, яку представляють ампельні сорти. Це квіти з розгалуженим стеблами і кількома листовими розетками.

  Догляд за сенполией в домашніх умовах

  Фіалки – досить примхливі створення. І якщо перший час зберегти це неймовірне квітуча рослина можуть практично все, зберегти його і домогтися повторного цвітіння – не така проста задача. Найбільша проблема – пережити стан спокою без втрат і хвороб. Правильний догляд за сенполії полягає в наступному.

  Грамотне освітлення

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхЦе світлолюбна квітка, яким потрібен хороший розсіяне світло. Від якості освітлення буде залежати майбутній ріст і цвітіння фіалок.

  В притіненому місці сенполії ростуть дуже погано: вони витягуються, а їх цвітіння стає не таким рясним і барвистим. Тому південні і північні вікна не підходять для вирощування цієї квітки. Найкраще фіалки відчувають себе на підвіконнях з західної та східної сторони. Їх можна утримувати на кухні. Підвищена вологість повітря і гарне освітлення – то, що люблять ці квіти.

  У зимовий час року для сенполій влаштовують додаткове освітлення за допомогою світлодіодних або люмінесцентних ламп. Оптимальна тривалість світлового дня для цих кімнатних рослин становить дванадцять-чотирнадцять годин. Це умова необхідно забезпечити у період з березня по листопад. Таким чином квітучу розетку можна змусити цвісти набагато довше, ніж при звичайних умовах утримання.

  Це рослина не переносить протягів і прямих сонячний променів, тому потрібно підійти з повною відповідальністю до вибору місця його утримання.

  Грунт для фіалок

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхВирощування фіалок здійснюється з використанням легкого поживного субстрату, який можна придбати в будь-якому квітковому магазині, а можна зробити і в домашніх умовах. Для цього необхідно змішати три частини листової землі, п’ять частин торф’яної землі і одну частину грубозернистого річкового піску.

  Для посадки фіалок використовують широкі й неглибокі вазони, оскільки ці квіти мають поверхневу кореневу систему невеликого розміру. Фіалка погано росте в великому горщику і може довго не цвісти.

  Сенполії погано розвиваються в тісноті, тому не варто використовувати занадто маленькі горщики. Оптимальний варіант для молодих рослин – це посадкова ємність діаметром на п’ять-шість сантиметрів. Дорослі екземпляри можна пересадити в більш просторий горщик діаметром на десять-дванадцять сантиметрів.

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхВибір ємності для посадки цих квітів здійснюється з урахуванням сорту. Сенполії підрозділяють на три групи:

  • надмініатюрні види з розеткою менше семи сантиметрів;
  • мініатюрні – менше двадцяти сантиметрів;
  • великі – величина розетки може досягати сорока сантиметрів.

  Досвідчені квітникарі керуються цими даними. Вони використовують горщик під посадку рослини в три рази менше діаметра надземної частини квітки.

  Полив і вологість повітря

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхОсновний догляд за сенполії включає грамотний полив. Фіалка – примхлива квітка щодо поливів, тому у багатьох квітникарів виникають проблеми в процесі його вирощування в домашніх умовах.

  Для поливу фіалок використовують теплу відстояну воду. Зволоження ґрунту здійснюється тільки у міру просихання верхнього шару землі. Існує два способи поливу фіалок – верхній і нижній. Зволоження зверху проводиться таким чином, щоб вода не потрапляла на квіткові бутони і листя, інакше рослини можуть загнити.

  Нижній полив вважається більш ефективним і правильним. Воду наливають у піддон, потім ставлять на нього горщик на півгодини. За цей час грунт наситить необхідну кількість вологи. Залишок води потрібно злити, щоб коренева система рослин дихала, а не плавала у воді.

  Більш сучасним і популярним вважається гнотовий полив фіалок. Це найбільш безпечний метод, завдяки якому рослини будуть завжди забезпечені вологою в необхідній кількості. Облаштувати таку систему поливу можна в процесі пересадки фіалок. У теплу пору року достатньо одного-двох поливів в тиждень. Взимку полив скорочують до мінімуму.

  В домашніх умовах фіалку потрібно забезпечити помірну вологість повітря. В приміщенні з сухим повітрям квітка ставлять на піддон з вологим керамзитом або галькою.

  Це рослина не рекомендується обприскувати. Змочені водою листя і квіткові бутони можуть загнити. Така рослина з часом втрачає свою декоративність і може взагалі загинути. У гігієнічних цілях фіалку влаштовують душі – не частіше одного разу на місяць. Після цієї процедури, чекаючи, поки вода повністю стече з розетки рослини, обережно витирають серветкою залишки вологи.

  Підживлення

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхВирощування сенполій в домашніх умовах включає регулярне внесення підгодівлі. Фіалка дуже добре відгукується на них.

  На протязі всього періоду вегетації для фіалок використовують комплексні мінеральні добрива. Один грам препарату розчиняють в одному літрі води. Під час закладання квіткових бутонів і протягом усього періоду цвітіння сенполії підживлюють фосфорно-калійними добривами. Ці мікроелементи забезпечують пишне і рясне цвітіння фіалок в домашніх умовах. Для повноцінного росту і розвитку молодих розеток вносять підживлення з високим вмістом азоту. Але варто пам’ятати, азот в надлишку пригнічує цвітіння дорослих рослин.

  Як правильно пересаджувати сенполії?

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхПересадка сенполій в домашніх умовах здійснюється навесні за таким же принципом, що і посадка. Для цього використовують покупну поживну суміш або приготовану власноруч. Рецепт її приготування наведено вище. Частота проведення цієї процедури становить не частіше одного разу на три роки. В процесі пересадки всі зів’ялі, зжовклі і всохлі листя видаляють. Також проводиться огляд кореневої системи на ознаки ураження хворобами і шкідниками. Якщо фіалка здорова, її садять в нову грунтову суміш і вазон у два-три рази більше, ніж розмір розетки.

  Живцювання сенполій

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхРозмноження сенполій в домашніх умовах за допомогою живців відбувається досить успішно. Весна – найкращий час для цієї процедури.

  Зріз живців на вирощування нових рослин проводять знизу, у другому ряду розеткових листя. Щоб таке розмноження було успішним, необхідно використовувати здоровий посадковий матеріал середнього розміру. Не варто брати занадто великі або маленькі листя. Довжина держака повинна бути від двох до чотирьох сантиметрів.

  Живці досить успішно вкорінюються як у воді, так і в грунті. Посадковий матеріал опускають в теплу воду глибиною на один сантиметр. Щоб запобігти розвиток патогенної мікрофлори, у воду кидають пів таблетки активованого вугілля. Як тільки з’являться корінці, живці садять в живильну суміш під кутом сорок п’ять градусів. На дно посадкової ємності укладають хороший шар дренажу.

  Приблизно через місяць-півтора, якщо все зроблено правильно, на черешках з’являться маленькі розетки – дітки. Можна посадити держак відразу в землю. Для успішного вкорінення посадки накривають прозорою плівкою з дірочками, створюючи тепличні умови. Висаджені листочки добре зволожують. Як тільки вони обзаведуться» дітками, їх відокремлюють і висаджують окремо. Розсаджування дітей проводиться після того, як вони досягнуть чотирьох-п’яти сантиметрів в діаметрі. Після цього живці висаджують повторно для отримання нового «потомства». Таке вирощування молодих рослин практично завжди успішне.

  Розмноження дітками

  Також розмноження фіалок можливо з допомогою дочірніх розеток. Вони утворюються після зрізу верхівки старих рослин. Вирощування сенполій так само, як і основний догляд за ними, включає омолоджуючу процедуру, яку проводять для старих екземплярів.

  Омолодження відцвілих сенполій

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхЧерез деякий час дорослі рослини втрачають свою декоративність. Їх стовбур оголюється, а квітки дрібнішають. Такі рослини приводять в порядок шляхом заглиблення. Спочатку проводиться зачистка оголеного ділянки від наростів тупим предметом. Потім стовбур обмотують вологим мохом-сфагнумом і присипають його ґрунтом до нижніх листків.

  Фіалка, яка цвіте бідно і дрібними квітками, завалюється на бік, і в неї утворюється ніжка більше трьох сантиметрів, вимагає негайного переукоренения. Часто таку процедуру проводять для рослин, що досягли трирічного віку. Така маніпуляція сприяє швидкому омолодження старих розеток, активного утворення пасинків для вирощування молодих екземплярів. Крім того, переукоренение – один із способів, як можна врятувати фіалку зі слабкою та підгнилої кореневою системою.

  Хвороби і шкідники

  Выращивание, уход и размножение сенполии в домашних условияхДуже часто вирощування фіалок в домашніх умовах супроводжується такими проблемами, як поява хвороб і шкідників. Найчастіше це відбувається з причини поганого догляду.
  Жовта плямистість на листках рослин може бути викликана сонячними опіками або надто сухим повітрям в приміщенні.

  Від поливів холодною водою листя фіалок покриваються коричневими плямами. Якщо листя згортаються на краях і змінюють свій природний забарвлення на блідо-зелений, такій рослині не вистачає тепла. Часті перезволоження ґрунту призводять до в’янення листя і гниття розетки біля основи. При недоліку освітлення та різких перепадах температури фіалка перестає цвісти.

  У разі, якщо сенполія вражена борошнистою росою або цвіллю, її потрібно терміново переукоренить. Лікування хворих рослин проводиться системними фунгіцидами.

  Досить часто фіалки страждають від нашестя білокрилок, борошнистих червців і цикламеновых кліщів. У боротьбі з шкідниками використовують інсектицидні препарати.

  Вирощування фіалок у домашніх умовах може бути безтурботним і дуже простим, якщо цим квітам буде зроблений своєчасний і грамотний догляд.