Посадка і догляд за ріпчастою і декоративним цибулею у відкритому грунті


Дуже популярна садова культура, яку вирощує практично кожен садівник – цибуля, посадка і догляд за яким не представляє складності. Цей гострий і соковитий овоч широко застосовується в кулінарії і народній медицині. Цибуля — трав’яниста рослина, яка належить до сімейства Амарилісових.

Різновиди луків

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеНа сьогоднішній день існує понад 400 різновидів цієї культури, близько 100 з них вирощують в декоративній формі. В залежності від сорту, цибуля може мати кореневищні або цибулинних структуру. Це однорічна або багаторічна культура, яка утворює кулясту або циліндричну цибулину. Дорослі рослини пускають стріли-квітконоси, на яких через деякий час з’являються дрібні квіти, зібрані в кулясте суцвіття. Перший час вони покриті плівкою – до моменту розпускання.

Найпоширенішим сортом, який вирощують городники, вважається цибуля ріпчаста, який цінний, завдяки своїй цибулині. Цибуля батун, шніт-цибуля-порей та інші його побратими більше вирощують заради зелені. Великою популярністю користується цибулю декоративний. Це дивовижне рослина може стати прикрасою на будь-якій ділянці або в квітнику.

Декоративний лук зацвітає великими яскравими кулястими суцвіттями бузкового, фіолетового або білого забарвлення, які розташовані на стрілах рослин. Цвітіння триває до 1 місяця в травні-червні.

Як правильно садити цибулю?

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеПосадка цибулі в цілях отримання пера, цибулин або просто в декоративних цілях, по суті, однакова і проводиться навесні. Головне, не забувати, що садити цибулю після споріднених культур не рекомендується – це може привести до захворювання і загнивання рослин. Ця культура відмінно росте після томатів, картоплі, огірків, кукурудзи, бобових і капусти. Цибуля — теплолюбна культура, тому для його висадки потрібно підбирати сонячний ділянку. Декоративний лук особливо любить сонце. Воно забезпечує рослинам яскравий і красивий колір. Для цибулі ріпчастої сонячне світло і тепло – запорука зростання соковитих цибулин і яскравої зелені. Крім того, легкий та пухкий грунт, добре прогрітий сонцем, запобігає появі гнилей та різних захворювань.

Підготовка садивного матеріалу

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеДля посадки цибулі навесні використовують севок. Це дрібні цибулинки, отримані з насіння за перший рік, так як більшість сортів вирощуються в дворічній культурі. Хоча останнім часом виведені сорти і гібриди, які дозволяють отримати повноцінний урожай безпосередньо з насіння за 1 сезон.

Для успішного вирощування потрібно брати севок діаметром 1-1,5 см. Посадка насіннєвого матеріалу проводиться навесні, в кінці квітня — першій половині травня. Важливо зберегти цибулинки до моменту посадки, оскільки за зиму він має властивість всихати або проростати. Зберігати його потрібно в темному прохолодному місці, але не в поліетиленовому пакеті, так як з’явиться цвіль. Земля повинна бути добре прогрітій. Цибулю севок, висаджений в грунт температурою до 12 градусів, швидко випускає стріли. Затягувати з посадкою також не варто, що в подальшому може не дуже добре позначитися на якості врожаю і розвитку рослин.

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеПідбірка насіннєвого матеріалу проводиться восени. Відбирати потрібно тільки здорові цибулинки приблизно однакового розміру. Зберігати його рекомендується в умовах кімнатної температури, а перед посадкою викласти поруч з опалювальним приладом, щоб цибулинки трохи прогрілися. Цибулю севок, який зберігався в прохолодному приміщенні, також слід прогріти, інакше масового і швидкого випускання стріл не уникнути.

Перед самою висадкою цибулинки в тряпочку рекомендується опустити в розчин мідного купоросу (0,5 ч. ложки на 5 літрів води). Така обробка запобігає появі грибкових інфекцій. Деякі городники замочують посадковий матеріал в рідкому добриві.

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеПеред посадкою насіння грядку потрібно перекопати і очистити від бур’янів. Схема посадки у відкритому грунті залежить від того, якою буде використаний посадковий матеріал:

  • Якщо для висадки використовуємо сівок, то відстань між рядами потрібно зробити близько 25 см, а між цибулинами – 10-12 див. Висаджуємо сіянку на глибину 3-5 див Грунт мульчуємо перегноєм.
  • Посадка насіння проводиться на глибину близько 2 см. Насіння можна збирати восени з доспілих стріл. Сіянці рекомендується часто і рясно поливати.

Надалі посадкам потрібно забезпечити грамотний і своєчасний догляд.

Як доглядати за посадками лука?

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеЩоб цибуля ріпчаста або декоративний активно росла і розвивалася у відкритому грунті, йому потрібен правильний полив. Рослини рекомендується поливати не рідше 1 рази в тиждень. Частота поливу багато в чому буде залежати від кліматичних і погодних умов. Головне, щоб рослини не пересихали і не страждали від надлишку вологи. При надлишку вологи зелень рослин набуває блідо-зелене забарвлення.

Цибульні посадки, які повільно йдуть у ріст, потребують підживлення. Таку підгодівлю можна зробити самому, змішавши 200 г сечовини з 200 г коров’яку. Через тиждень годування можна повторити.

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунтеОсновний догляд за ріпчастою цибулею включає регулярне розпушування грунту та видалення бур’янів. Цю процедуру можна проводити 1 раз на тиждень. Частота прополок буде залежати від місця висадки рослин. Якщо цибуля росте на сонячному ділянці, прополки часто проводити не варто, лише тільки в цілях усунення високих бур’янів, які можуть заглушити молоді посадки. Це дозволить захистити грунт від пересихання. Як тільки рослини зміцніють, можна здійснювати ґрунтовну прополку.

Досвідчені городники виробляють обробку цибулі від грибкових інфекцій розчином мідного купоросу. Цю процедуру проробляють тоді, коли довжина пера досягне 15 см. Для профілактичних цілей у розчин можна додати 1 ст. ложку господарського мила, розчиненого у воді.

Посадка и уход за репчатым и декоративным луком в открытом грунте З настанням осені на рослинах виростають стріли з кулястими суцвіттями. Кожна квіточка містить насіння. Коли коробка засохне, а насіння стануть коричневого кольору, їх можна зібрати на зберігання. Надалі з насіннєвого матеріалу виходить севок для вирощування ріпчастої цибулі. Через 1 рік після висадки з нього виростає повноцінна ріпка.

Збір врожаю проводиться в серпні, а в більш північних регіонах – на початку осені, коли рослини перестають випускати стріли, і у них повністю полягла листя. Також про готовність до збирання цибулі свідчить золотиста луска цибулини, яка буде видна на поверхні грунту. Збирати врожай потрібно своєчасно, щоб не допустити формування нових стріл у рослин.