Посадка і догляд за однорічними і багаторічними флоксами у відкритому грунті


Флокси – яскраво-декоративні квітучі квіти, що належать сімейству Синюховые. На сьогоднішній день налічують понад 60 різновидів, велика частина з них вирощується багатьма квітникарями. Особливістю цієї квітки є здатність видозмінюватися в залежності від кліматичних умов виростання. У кожному саду обов’язково повинні цвісти флокси, посадка і догляд за якими хоч і потребують особливої уваги, але зате задоволення вони доставлять на противагу більше.

 • Догляд в літній період
 • Проблеми вирощування
 • Опис виду флокси

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеВ регіонах з теплим кліматом флокси являють собою прямостоячі високорослі кущі, що досягають 0,5 – 1,5 м висоти. Зустрічаються рослини у формі напівчагарників. В залежності від сорту, цвітіння у флоксів починається по-різному. Тому є ранні, середні та пізні сорти.

  Листки овальні або ланцетні, з цільними краями, розташовані супротивно. В залежності від виду, квітки бувають від двох до п’яти сантиметрів в діаметрі. Кожне суцвіття містить по дев’яносто пятилепестковых квіток. Після закінчення цвітіння утворюється плід у формі коробочки.

  В окультуреній формі всі різновиди флокса – багаторічні рослини. Винятком є флокс Друммонда та його різновиди. Це однорічні культури.

  Найпоширеніші флокси, які вирощують квітникарі

  • Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеФлокс шилоподібний. Раннецветущее рослина з розгалуженим стеблами і густо посипаними квітками різноманітного забарвлення в залежності від сорту. Шилоподібні листя рослини ледь пробиваються крізь густу розсип квіток. Завдяки такій формі листя, рослина і отримала свою назву. Флокс шилоподібний – світлолюбна декоративно-квітуча рослина. Його використовують для прикраси альпійських гірок та рокаріїв.
  • Ще один дуже гарний і популярний сорт – флокс волотистий. Він має безліч гібридних сортів – Оранж, махровий та ін Період цвітіння цього многолетника припадає на липень. Флокс волотистий – рослина з декоративним листям і ароматними великими квітками білого, бузкового, помаранчевого і бузкового кольору. Флокс волотистий, посадка і догляд за яким не є складними, досить успішно вирощують багато квітникарі.
  • Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеФлокс розчепірений – це багаторічна рослина, яка так само, як і флокс шилоподібний зацвітає в травні. Компактною і мініатюрної форми кущ із дрібними квітками блакитного відтінку виглядає дуже ніжно і гарно. Флокс розчепірений має великі здерев’янілі пагони і подовженої форми листя.
  • Флокс Друммонда – однорічна рослина родом з Техасу. Характеризується тривалим періодом цвітіння, яке починається в червні і закінчується в листопаді. Листя у флокса Друммонда ланцетоподібні овальної форми, супротивні. Флокс Друммонда – не високоросла рослина, що досягає 30 см висоти. Є і карликові різновиди висотою від 15 до 20 см. Квітки ароматні можуть мати найрізноманітніший забарвлення залежно від сорту – білі, жовті, фіолетові або темно-червоні. Флокс Друммонда невибагливий у догляді і вирощуванні.

  Використовуючи флокси різних сортів, можна дуже красиво прикрасити свій садову ділянку і зробити його оригінальним і неповторним. Для цього потрібно знати, як правильно проводиться посадка цих квітів, і який їм потрібен при цьому догляд.

  Розмноження і посадка флоксів

  Флокси можна виростити за допомогою живців, відсадків або методом поділу кореневища. Найкращим способом вважається насіннєвий.

  Насінний метод з сівбою безпосередньо в грунт

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеПосів зібраних восени насіння флоксів проводиться в кінці листопада – на початку грудня. Потрібно вибрати постійне місце для посадки рослин, незалежно від того, будуть це однорічні або багаторічні квіти.

  Перед тим, як садити насіння, ділянку очищають від снігу. Посів насіння проводиться на відстані п’яти сантиметрів один від одного. Їх присипають тонким шаром землі, приблизно на один сантиметр, потім вкривають снігом. Для посадки можна використовувати як садові, так і покупну землю. Насіння має високу схожість – до 70%, якщо їх висаджувати на зиму. Навесні, коли повітря і земля прогріється, їх схожість різко знижується.

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеПісля посадки насіння, приблизно через місяць, з’являться сходи. Як тільки вони підростуть і випустять по 2-3 листків, їх розсаджують на відстані до двадцяти сантиметрів один від одного. Висадка розсади проводиться в встановлений час. Флокс Друммонда, так само, як і інших його однорічних родичів, розмножуються насіннєвим способом.

  Все ж розсадний метод посадки більше надійний. Його віддають перевагу більшість квітникарів, оскільки сильні весняні заморозки можуть спровокувати загибель насіння.

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеДля отримання розсади насіння флокса Друммонда висівають навесні – на початку березня. Через 7-10 днів з’являться перші сходи. В процесі догляду їм забезпечують хороше освітлення, тепло і періодичний полив. Як тільки сіянці підростуть, через три тижні, їх розсаджують по окремо. Посадки виставляють на добре освітлюване місце, захищаючи від прямих сонячних променів. В полуденні години квіти будь-яким накривають покривним матеріалом, можна використовувати газету.

  Перед тим, як зробити пересадку рослин на садову ділянку, їх двічі підгодовують мінеральними добривами. Для цього використовують препарати з концентрацією в два рази менше, ніж для дорослих рослин. Щоб однорічні флокси були пишними, на етапі формування п’ятого аркуша їх прищипують.

  Вирощування флоксів через розсаду

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеПосадка розсади у відкритому ґрунті проводиться пізньої навесні – у травні, після того, як минуть останні заморозки. Квіти висаджують на відстані двадцяти сантиметрів один від одного. Дуже важливо підібрати гарну ділянку для посадки цих квітів. Як багаторічні, так і однорічні флокси є морозостійкими і засухостійкими квітами. Вони погано реагують на спеку. Тому висаджувати квіти потрібно в притіненому місці. При цьому цвітіння флоксів не буде рясним, але досить тривалим. Виростаючи в півтіні, квітки флоксів зберігають свій природний і насичене забарвлення, у той час як на сонці вони швидко вигорають.

  Вирощування флоксів в однорічній культурі

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеОднорічні флокси краще висаджувати на високі гряди подалі від дерев і чагарників, які мають потужну кореневу систему.

  Посадка розсади виробляється збагачений гумусом легкий та пухкий грунт. Ці квіти погано розвиваються і цвітуть на важких і збитих грунтах. Не рекомендується висаджувати флокси на кислому грунті, яку можна раскислить вапном.

  Однорічні флокси добре ростуть на піщаному грунті.

  Забезпечуючи рослинам хороший полив, можна виростити здорові квітучі кущі. Якщо посадка планується на суглинному землі, її склад покращують за допомогою торфу і органіки. У кожну ямку для посадки розсади вносять дві жмені компосту, біогумусу або золи. Після цього висаджують рослини, розправляючи горизонтально кореневу систему.

  Догляд в літній період

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеПодальший догляд за посадками флоксів, в тому числі і Друммонда, дуже простий і не трудомісткий. Періодичне розпушування грунту та підгортання рослин на стадії активного зростання, що сприяє швидкому розвитку кореневої системи.

  Крім цього, основний догляд за флоксами-однорічниками включає регулярне внесення органічних і мінеральних добрив. Перше годування здійснюється у другій половині травня рідким гноєм – двадцять п’ять грам речовини розводять одним відром води. Другу підгодівлю проводять на початку червня тим же розчином з додаванням калійної солі і суперфосфату. Третій раз однорічні флокси удобрюють рівно через місяць підгодівлею, яка була використана при першому годуванні. Четверте і завершальне добриво проводиться в кінці липня фосфорно-калійними препаратами.

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеВ процесі вирощування флокси Друммонда потребують системного поливі в ранкові і вечірні години. На 1 кв. м. площі з посадками виливають два відра води. У спекотні дні поливати квіти холодною водою не рекомендується. Це може спровокувати розтріскування кореневої системи рослин. Всохлі квітки потрібно вчасно видаляти, що дасть можливість розпуститися новим.

  Процес вирощування флоксів-багаторічників приблизно такий же, як і однорічних рослин. Правда, є деякі відмінності. Садять багаторічні флокси навесні. Перед посадкою ділянку мульчують перегноєм або торфом. Розсаду висаджують на відстані півтора метри один від одного. Адже це багаторічні рослини, з кожним роком їм потрібно буде більше місця.

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеПридбаний восени флокс шилоподібний або флокс розчепірений не рекомендується висаджувати у відкритий грунт. Його просто прикопують на глибину до тридцяти сантиметрів у місці, де немає вітрів. Після того, як грунт промерзне, квіти мульчують сухим листям або торфом.

  Вимушена пересадка проводиться тільки в тому випадку, якщо кущі занадто розрослися і втратили свої декоративні якості. У викопаних рослин видаляють середину. Бічні частини флокса відокремлюють і розсаджують окремо.

  Крім цього, восени висаджують молоді рослини, які були отримані методом живцювання навесні. Перед посадкою в суглинних грунт додають компост з піском, в піщану землю – торф.

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеПриготовлені деленко висаджують у завчасно підготовлені ямки на відстані 50 см один від одного. Відразу після висадки рослин потрібно часте зволоження грунту протягом декількох тижнів. Під один кущ виливають по два літри води з інтервалом один раз у три дні. Після поливу грунт розпушують і мульчують хорошим шаром торфу чи перегною.

  Флокс розчепірений, так само, як і флокс шилоподібний потребує такого ж догляду, як і флокс Друммонда. Єдиною відмінністю у догляді є різниця в кількості внесених добрив. Багаторічні флокси підгодовують п’ять разів за сезон. Останнє годування проводять в період формування насіння в коробочках. Для цього використовують фосфорні і калійні препарати, які вносять під корінь рослини ввечері відразу після зволоження грунту.

  При належному догляді і правильному добриві багаторічні флокси можуть рости і цвісти на одному місці до шести років.

  Проблеми вирощування

  Посадка и уход за однолетними и многолетними флоксами в открытом грунтеЦі квіти часто вражають хвороби та шкідники:

  • Септоріоз – грибкова хвороба флоксів. Про її появу свідчать темно-коричневі плями на листі, які збільшуються в розмірах. Уражені квіти неодноразово обробляють бордоською рідиною.
  • Фомоз – грибкове захворювання, яке дуже небезпечно для флокса. Його гілки стають крихкими, а листя всихають. У профілактичних цілях кущі обприскують колоїдної сіркою при температурі не нижче вісімнадцяти градусів.
  • Вертициллезное в’янення – хвороба, що руйнує кореневу систему рослин.
  • Ниткоподібний крихітний черв’як і нематода – головні шкідники флоксів. Ці комахи вражають стебла, суцвіття і квітки. Після цього рослини втрачають свою декоративність. Уражені примірники викопують і спалюють. Грунт рекомендується обробити три рази нематоцидами з інтервалом в двадцять днів.
  • Флокси гусениці поїдають, слимаки, яких видаляють вручну. Якщо комах занадто багато рослини слід обробити препаратами від гризучих комах.