Посадка і догляд за квіткою клематиса в саду і домашніх умовах


Клематис або ломонос – декоративно-квітуча рослина, що належить до сімейства Лютикова. Із загального числа різновидів, яких понад триста, клематиси являють собою трав’янисті або деревоподібні багаторічники. Ця рослина широко поширене в регіонах з помірним і субтропічним кліматом. У багатьох в саду ростуть клематиси, посадка і догляд за якими нескладні, але деякі правила обов’язково треба врахувати, щоб ліана цвіла щорічно і пишно.

 • Хвороби і шкідники
 • Опис рослини

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхВсі види клематисів істотно відрізняються один від одного. Для домашнього квітникарства найчастіше використовують рослини-ліани, які здатні пожвавити і прикрасити будь-яку ділянку в саду.

  В залежності від сорту, коренева система рослин буває мичкуватої або стрижневий. У трав’янистих видів пагони зелені і округлі, у деревовидних сортів – гранчасті. Ріст і розвиток гілок відбувається з нирок, сформованих на старих пагонах. Також вони можуть розвиватися з підземної частини рослини. У більшості різновидів листя мають просту структуру, парні, темно-зеленого кольору. У деяких видів листя складні – п’яти — або семилистковые. Зустрічаються сорти з пурпурним листям.

  Квітки двостатеві, можуть бути як поодинокі, так і зібрані в зонтичні, метелковые або суцвіття щиток. На одній квітці може утворитися від чотирьох до семи пелюсток. У махрових видів їх буває близько сімдесяти.

  Квітки клематиса бувають найрізноманітнішого забарвлення – білого, світло-рожевого, бордового, синього і жовтого. Виведені також двоколірні сорту, а також, махрової форми. Цвітіння триває недовго – до трьох тижнів. Багато сортів клематиса під час цвітіння видають приємний жасминовий або мигдальний аромат. Після того, як рослини відцвітуть, з’являються плоди – численні сім’янки.

  Найпопулярніші сорти клематиса

  • Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхКлематис Президент. Цей сорт характеризується тривалим і рясним цвітінням. Квітки насиченого фіолетового забарвлення, великі, зіркоподібної форми. При належному догляді цей вид зацвітає два рази в рік. Перше цвітіння припадає на травень-червень, друге настає у серпні-вересні. Завдяки високим декоративним якостям, клематис Президент використовують для прикраси стін будинків, альтанок, пергол та ін. Догляд за цією квіткою нескладний і доступний кожному квітникарю. Сорт Президент невибагливий у догляді і може рости в різних кліматичних умовах.
  • Клематис пекучий – багаторічна листопадна ліана родом із Західної Європи і Кавказу. Відрізняється від інших сортів морозостійкістю, декоративністю і пишнотою цвітіння. Його витончені квітки видають витончений аромат. Зазвичай клематис пекучий висаджують поряд з опорами, на які він благополучно підіймається, нарощуючи густу зелену масу з численними квітковими бутонами. Клематис пекучий зацвітає на початку літа і не перестає радувати своїм квітучим виглядом до серпня місяця.
  • Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхКлематис Жакмана – унікальний великоквіткова гібрид, який отримано в результаті схрещування декількох сортів – клематиса Хендерсона, клематиса шерстистого і клематиса фіолетового. Клематис Жакмана – одна з найпопулярніших здерев’янілих ліан з великими квітками діаметром до 15 см. Від інших різновидів відрізняється тривалим цвітінням – з червня по жовтень. Клематис Жакмана – зимостійка рослина, яку використовують для обрамлення арок, альтанок і т.д. Це єдиний вид, який вимагає мінімальний догляд і налічує понад двадцяти великоквіткових різновидів. Найяскравіші сорту клематиса Жакмана – Ялтинський Етюд, Золотий Ювілей, Космічна мелодія і ін. До крупноквіткових пізнім сортам клематиса Жакмана відносяться Ville de Lyon і Barbara Harrington. Для вирощування в північних регіонах підходять крупноквіткові ранні сорти клематиса Жакмана, які починають цвісти наприкінці травня – на початку червня. Найпопулярніші з них – Rosemoor, Kingfisher, Ice Blue та ін.
  • Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхКлематис Маньчжурський – багаторічний квітка, що досягає 1,5 м висоти. Це різновид клематиса білого мелкоцветкового. Зимостійка, невибаглива і декоративна рослина з пахучими квітками і пишним цвітінням. Восени наземна частина чагарнику повністю відмирає, а навесні активно розвивається, випускаючи численні молоді пагони. Клематис Маньчжурський призначений для вирощування в регіонах з помірним і прохолодним кліматом. Ця квітка легко переносить осінні і весняні заморозки.
  • Клематис кущової – один з найпоширеніших видів. Має безліч різновидів. Клематис чагарниковий лопатевий – мрія багатьох колекціонерів. Родина вирощування цього гібрида – північні регіони Китаю та Монголії. Це квітка з прямостоячими численними стеблами, що досягають 90 см висоти. Квітки насиченого жовтого кольору, діаметром близько чотирьох сантиметрів, зацвітають у серпні. Це невибаглива вічнозелена рослина, пагони на якому не відмирають навіть взимку.

  Як розмножити клематиси насінням?

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхБільшість видів клематиса можна виростити в домашніх умовах за допомогою насіння. За розміром насіння і тривалості їх пророщування, клематиси ділять на три групи:

  • Крупносеменные сорту. Посадковий матеріал досить повільно і довго проростає. Термін пророщування насіння варіюється від двох до восьми місяців.
  • Рослини, у яких насіннєвий матеріал середньої величини. Він проростає протягом двох – шести місяців.
  • Квіти з дрібним насінням, що проростає дуже швидко і масово – від двох тижнів до чотирьох місяців.

  Для посадки клематиса в саду краще всього використовувати насіннєвий матеріал поточного року. Насіння можна зберегти протягом 3-4 років, якщо їм забезпечити необхідну стабільну температуру в межах 20-23 градусів.

  В залежності від розмірів, посадка насіння проводиться наступним чином: великі насіння висівають відразу після збору – восени, середні – в лютому, а дрібні – у березні-квітні.

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхЩоб прискорити процес проростання насіння, проводять процедуру їх замочування у воді протягом семи днів. При цьому воду потрібно міняти кілька разів на день.

  Посадка вимочених насіння проводиться в грунтовий субстрат з торфу, піску і садової землі, змішаних в рівних частинах. Насіння висівають поверхнево. Потім присипають тонким шаром піску – 2-3 см і злегка ущільнюють. Щоб прискорити пророщування насіння, садіння накривають прозорим склом, тим самим забезпечуючи необхідну температуру в межах 24-28 градусів. Подальший догляд за посадками включає регулярне зволоження субстрату через піддон. Такий метод поливу запобігає ризик вимивання насіння.

  Після появи перших сходів, рослини переносять у добре освітлюване місце, де немає прямого попадання сонячних променів. На стадії появи 2-3 листочків саджанці розсаджують по-окремо, використовуючи миски або невеликі контейнери. Подальше дорощування рослин проводиться в кімнатних умовах до тих пір, поки не мине загроза останніх заморозків.

  Висадка на постійне місце та догляд

  • Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхВ середині або наприкінці травня, проводиться посадка рослин у відкритий ґрунт. Це повинен бути притененный ділянку з легким поживним грунтом. Рослини висаджують на відстані до двадцяти сантиметрів один від одного.
  • Основний догляд за молодими клематисами включає періодичну процедуру прищипування. Це забезпечує густе розгалуження кущів і нарощування масивної кореневої системи.
  • Восени рослини вкривають від холодів, а навесні пересаджують у траншею глибиною до 6-7 см. При цьому відстань між клематисами має бути не менше 50 див. В цей період рослинам проводять обрізку, вкорочуючи пагони на третину довжини.
  • По закінченню двох-трьох років, як на молодих кольорах з’являться кілька корінців довжиною близько п’ятнадцяти сантиметрів, їх можна сміливо висаджувати на постійне місце проживання.

  Вибір ділянки і строки посадки

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхЩоб вирощування клематисів було успішним, необхідно знати, як і коли проводиться їх посадка. Садити ці квіти необхідно на безветренном і добре освітлюваному ділянці з притіненням від сонця в полудень.

  Клематиси люблять рости на слаболужною, живильної, суглинному ґрунті з хорошим дренажем. Враховуючи активний ріст і розміри кореневої системи, рослини найкраще висаджувати на височинах, щоб запобігти загнивання кореневої системи від близько розташованих ґрунтових вод. В якості підгодівлі не рекомендується використовувати свіжий гній або кислий торф, які рослини не дуже люблять.

  Правильна посадка клематисів проводиться на відстані тридцяти сантиметрів від стін будинку, паркану або інших опор.

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхСадити ця квітка в домашніх умовах можна як навесні, так і восени. Придбаний в ємності саджанець клематиса можна висаджувати в будь-який час року, крім, як взимку.

  У регіонах з прохолодним кліматом посадка клематиса проводиться навесні – наприкінці квітня або на початку травня. Готовий для висадки саджанець повинен містити як мінімум один пагін. У вириту посадкову яму глибиною і шириною близько 60 см укладають хороший шар дренажу з перліту, шматочків цегли або щебеню. Родючість грунту на ділянці можна підвищити за допомогою живильної суміші з трьох відер компосту, піску і торфу по одному відру, 150 г суперфосфату і 0,4 кг доломітового борошна.

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхЗверху дренаж посипають живильної землею, потім поверх неї ставлять саджанець, розправляючи кореневу систему. Посадка клематиса у відкритому грунті проводиться таким чином, щоб коренева шийка рослини виявилася на 10 см під землею, при цьому посадкову яму заповнювати повністю грунтом не потрібно. Після висадки рослини рясно поливають, а виїмку навколо стовбура рослини мульчують торф’яним шаром. Протягом весняно-літнього періоду незаповнену виїмку досипають грунтом. Посадка клематисів у відкритому грунті проводиться на відстані 1 м один від одного. Після висадки, рослинам встановлюють опори висотою близько двох метрів, які захистять пагони у вітряну погоду.

  На півдні, де клімат набагато м’якше і тепліше, посадка клематисів проводиться восени. Найкращий час для цього – вересень-жовтень. Для висадки можна використовувати квіти, які містять вегетативні бруньки. Посадка рослин восени проводиться за таким же принципом, як і навесні. Ось тільки посадкову яму після висадки саджанців повністю засипають землею. Поверх грунту, пристовбурне коло клематисів мульчують опалим листям або тирсою. З приходом весни грунт навколо рослин виймають глибиною до десяти сантиметрів, а в кінці літа виїмку знову заповнюють грунтом, щоб вона була врівень з поверхнею. Такий прийом полегшує пробивання молодих пагонів на поверхню.

  Умови вирощування

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхПісля посадки клематисам потрібен правильний догляд, який забезпечить рослинами повноцінний ріст і пишність цвітіння.

  Оскільки це вологолюбні квітка, то йому влаштовують часті поливи, як мінімум один раз в тиждень. У літні спекотні дні клематиси потрібно поливати не рідше трьох разів у тиждень. Молодим екземплярів потрібно близько двадцяти літрів за один полив, дорослим рослинам – сорок літрів.

  Замульчувати посадки періодично розпушують і прополюють через добу після кожного поливу. Мульча торфом, мохом або перегноєм захистить ваші клематиси від пересихання, а також полегшить подальший догляд, спрямований на боротьбу з бур’янистою травою.

  Підживлення

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхНа першому році життя ці квіти не потребують підгодівлі. Перше годування клематисів проводиться через рік після висадки з використанням азотовмісних препаратів. Їх вносять у період вегетації. На стадії формування квіткових бутонів, рослини підживлюють калієм, а після цвітіння – фосфором.

  Завершальне годування клематисів проводиться влітку, після обрізки. Рослинам вносять мінеральне добриво. Для цього використовують мідний розчин – двадцять грамів речовини розводять одним відром води.

  З приходом весни клематиси рекомендується поливати вапняним молоком. Щоб запобігти гниттю кореневої системи кольорів в дощове літо, пристовбурне коло присипають деревним попелом.

  У процесі росту клематиси активно нарощують зелену масу, тому їм потрібен особливий догляд. На сьогоднішній день в якості опор для таких кольорів пропонують різні пірамідки, арки, віялові конструкції. Вони володіють міцністю і здатністю утримувати великі навантаження під вагою численних пагонів ліани.

  Вегетативне розмноження

  Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхДогляд аз клематисом в домашніх умовах включає процедуру його розмноження. Розмножити цю квітку можна не тільки за допомогою насіння, але й осінніми або літніми відводками, поділом кореневища.

  Поділ куща проводиться у рослин віком не старше шести років. У більш дорослих екземплярів розділити потужну кореневу систему буде проблематично. Кущ викопують і ділять на частини з допомогою секатора так, щоб на кожній діленці було як мінімум по одній точці росту.

  Для вирощування восени, відводки звільняють від листя і квіткових бутонів. Потім сплітають їх в джгути і заглиблюють в канавки, присипають торфом, потім садовою землею і добре ущільнюють. З приходом весни догляд за сходами полягає в частих і рясних поливах. Для збереження вологи грунт навколо рослин мульчують перегноєм або торфом.

  Обрізка клематисів проводиться в цілях надання кущу гарної форми, а також, щоб забезпечити тривале цвітіння. Завершальна стрижка кущів здійснюється восени перед зимівлею.

  Хвороби і шкідники

  • Посадка и уход за цветком клематиса в саду и домашних условияхВ процесі росту і розвитку клематиси досить часто страждають від в’янення. Пагони втрачають пружність, стають млявими і блідими. Поразка квітки починається з кореневої системи. Перші ознаки захворювання проявляються ранньою весною. Пошкоджені частини на рослину зрізують, а під корінь проливають розчин фундазолу 2% концентрації. Надто запущені квіти видаляють з ділянки. Лікування клематисів від сірої гнилі або борошнистої роси проводиться за таким же принципом.
  • Особливо небезпечна для клематиса грибкова хвороба – іржа. На уражених екземплярах листки набувають бурий відтінок, з часом всихають, а втеча деформується. Хворі рослини зрошують бордоською рідиною 2% концентрації.
  • Поява некрозных плям на поверхні листя – ознака захворювання клематиса аскохітозом або цилиндроспориозом, який проявляється у вигляді жовтої плямистості на листках. Мідний купорос – відмінний засіб від цих хвороб.
  • Щоб запобігти ризик захворювання клематисів різними видами мозаїки, їх не рекомендується саджати поруч з хостами, дельфиниумами, флоксами, півоніями і запашним горошком.

  Тільки правильний і грамотний догляд дозволить вам виростити здорові і красиві клематиси, які стануть відмінною прикрасою будь-якого куточка у вашому саду.