Кращі сорти та опис видів клематисів


Клематиси – унікальні декоративно-квітучі кучеряве садові рослини сімейства Жовтців. Серед загальної різноманітності сортів зустрічаються деревоподібні і трав’янисті багаторічники, велика частина яких виростає в тропіках і субтропіках Північної півкулі. В Європі ця рослина з’явилася в 16 столітті. Культивація клематисів на території Росії почалася в кінці 19 століття. Завдяки сучасній селекції з’явилися нові гібридні клематиси, сорти всіляких забарвлень зараз просто зачаровують своєю красою і витонченістю, а ще – розмірами квіток, які деколи досягають розміру десертного блюдця.

Практично у всіх видів клематисів листя зеленого кольору, у деяких сортів – пурпурного відтінку або з жовтим нальотом. Листки прості або складні, трьох — і пятиперистые. Бутони, розташовані поодиноко або зібрані в волотисте, зонтичні або щитковидні суцвіття. Вони бувають найрізноманітнішого забарвлення – від білосніжного до бордового, від світло-блакитного до синього, фіолетового і майже чорного кольору.

Життєвий цикл кожного кольору становить не більше трьох тижнів. Зате період цвітіння триває 2-3 місяці, або хвилями – в кінці весни, в середині літа і початку осені. Більшість сортів видають приємний аромат, який нагадує мигдаль, примулу або жасмин. В опис цієї рослини входить можливість розмноження насіннєвим способом, оскільки клематис – плодоносна рослина. Насіння дозрівають у численних семянках. Але сортова чистота не зберігається – саме це дозволило вивести численні нові сорти і гібриди.

 • Кращі сорти другої групи
  • Ланугіноза (шерстистий)
  • Патенс
 • Декоративні клематиси третьої групи
  • Вітіцелла
  • Княжики

  Класифікація клематисів

  Сорти клематиси поділяють на кілька груп:

  • Рослини, що цвітуть на торішніх пагонах.
  • Квіти, формують бутони, як на минулорічних пагонах, так і на гілках поточного року.
  • Декоративні ліани, у яких закладка квіткових бутонів відбувається тільки на пагонах поточного року.

  Представники першої групи

  Це такі деревоподібні і трав’янисті культури з красивим листям і пишним цвітінням.

  Альпійський клематис

  Лучшие сорта и описание видов клематисовВитка рослина, що досягає 3-метрової висоти з шкірястим, великої листям і трубчастими, синіми бутонами. Фаза цвітіння припадає на серпень місяць. У деяких випадках ця квітка використовують як бордюрна рослина.

  Найбільш затребувані види:

  • Артагена – високоросла зимостійка культура, досягає 2,5 м висоти, цвіте синіми квітками з білою серединкою. Квітки мають форму дзвіночка.
  • Памела Джекмен – витончений квітка з довгими двометровими пагонами і фіолетово-синіми, великими квітковими бутонами. Цей вид цінується за тривалість цвітіння, яке починається в кінці квітня і закінчується в кінці червня. При гарному догляді, після обрізки, може дати повторне цвітіння в липні на пагонах поточного року, щоправда, вже не так рясно.

  Флорида

  Лучшие сорта и описание видов клематисовУнікальний деревовидний вигляд висотою до 3 м. Квітки поодинокі, великі, білого, бежевого або світло-жовтого відтінків стоншують приємний аромат. Серед всіх існуючих сортів зустрічаються двокольорові види.

  До унікальних сортів цієї групи відносяться:

  • Малюк – низькорослий квітка, що досягає 1 м висоти. Особливістю цього сорту є великі світло-фіолетові квітки з синім відливом. Їх діаметр становить 12-14 див.
  • Жанна д’арк – витончене, компактна рослина невеликого зросту з великими, махровими, білосніжними квітками. Це унікальний вид, який легко переносить зимівлю, посушливий період і притінення.

  Монтана

  Лучшие сорта и описание видов клематисовГігантський деревовидний гібрид, що досягає 9 м висоти з дрібної, загостреною листям, зібраними в пучки по кілька штук. Цвіте яскравими квітковими бутонами діаметром 5-6 див. Це сорт погано переносить зимівлю.

  Клематиси сорти Монтана:

  • Рубенс – швидкозростаюча деревоподібна культура, досягає 7-метрової висоти. Листки ланцетоподібні, загострені на кінцях темно-зеленого кольору з бронзовим відтінком. Зацвітає красивими червоно-рожевими квітками діаметром 6-7 див. Квіткові бутони зібрані в пучки по кілька штук. Це сонцелюбива сорт, який відрізняється пишним і рясним цвітінням, особливо після весняної обрізки.
  • Грандифлора – витончений трав’янистий квітка з довгими п’ятиметровими гілками і трійчастими листками. Квіткові бутони ніжного забарвлення блідо-рожевого або білого, невеликі за розміром – до 4-5 см у діаметрі, стоншують приємний аромат в період з кінця травня по початок червня. Після весняної обрізки цвітіння у цього сорту завжди пишне і рясне.

  Кращі сорти другої групи

  Переважно це чагарникові види, які підкорили багатьох квітникарів своєю витонченістю, яскравим і пишним цвітінням два рази за сезон: в кінці весни і весь червень і на початку осені – практично до заморозків.

  Ланугіноза (шерстистий)

  Лучшие сорта и описание видов клематисовЧагарникова рослина з довгими триметровими стеблами і красивими, великими, поодинокими квітковими бутонами – діаметром до 20 див Зацвітає ця рослина рожевими, білосніжними або блакитними квітками.

  Однією з головних особливостей цього виду є дворазове цвітіння: перший припадає на кінець травня на торішніх пагонах, друге – на початку серпня на пагонах поточного року після весняної обрізки.

  У цього сорту клематиси мають компактну форму і цінуються за рясне і пишне цвітіння:

  • Хибрида Себолдии – двокольорове рослина з довгими гілками і великими квітками. Бузкові бутони в розкритому вигляді 16-17 см в діаметрі мають червоних пильовики. Цінується за тривалий період цвітіння з липня по кінець вересня на торішніх гілках і пагонах поточного року після весняної обрізки.
  • Лавсоняна – чагарник з довгими триметровими стеблами і овальної простий листям. Квіткові бутони великі діаметром 18-20 см, світло-бузкові з яскраво-фіолетовими пиляками. Цвітіння починається в середині травня і закінчується в кінці червня. Після весняної обрізки при гарному догляді можна домогтися повторного цвітіння на початку осені на пагонах поточного року.

  Патенс

  Лучшие сорта и описание видов клематисовРозкидистий чагарник з довгими стеблами і великими квітками діаметром 15-18 см. залежно від сорти клематисів квіткові бутони бувають різної форми і забарвлення. Може зацвісти двічі за сезон – у кінці весни на старих пагонах і на початку осені – на пагонах поточного року після обрізки.

  Найпопулярніші види клематиса Патенс:

  • Джоан Піктон – декоративне двокольорове рослина. Квіткові бутони великі діаметром 20-23 див. Квітки світло-бузкові з ліловим відтінком по центру. Цінується за щедре і дуже красиве цвітіння.
  • Мульти Блю – витончена ліана, що досягає 3-метрової висоти з махровими фіолетовими квітками діаметром 15-17 див. Бутони розташовуються на гілках в кілька ярусів. Період цвітіння припадає на липень-серпень.

  Декоративні клематиси третьої групи

  Лучшие сорта и описание видов клематисовЦе найбільша група, яка включає в себе різноманітність нововыведенных гібридних форм з високими декоративними якостями.

  Клематис Жакмана представляє групу рослин, отриманих у результаті схрещування двох сортів – Вітіцелла і Ланугіноза.

  Найкращі сорти третьої групи:

  • Кардинал Руж – декоративний квітка з красивими листям, видовженими стеблами – до 2,5 м і хрестоподібними, бархатистими квітками діаметром 15-16 см, темно-пурпурового забарвлення. Квіткові бутони розкриваються в липні і зберігають свою декоративність до початку вересня.
  • Джипсі Квін – чагарниковий вид з дуже довгими пагонами – до 4 м. Листя складні, бутони оксамитові фіолетового забарвлення зі світлими пиляками. Цінується за декоративний квітучий вигляд, який припадає на середину літа на пагонах поточного року після обрізки.

  Вітіцелла

  Лучшие сорта и описание видов клематисовЯскраве, розкидиста рослина. Квітки фіолетові, діаметром 22 див. Пагони довгі до 2,5 м.

  Поліш спіріт – один з найпопулярніших представників цієї групи. Це велика ліана з видовженими гілками, густо вкриті світло-ліловими квіточками діаметром 12 див. Завдяки яскравому і тривалому цвітінню, яке починається на початку літа і триває до самих заморозків, цей вид став одним із найбільш шанованих у квіткарів.

  А також:

  • Дрібноквітковий клематис – невисокого зросту ліана з дрібними, білосніжними, ароматними квітками. Стебла п’ятиметрові, листя темно-зелені, перисті. Зацвітає в кінці літа.
  • Сорт Тангутський – високорослий вигляд, опис якого входить швидкий ріст і рясність цвітіння. Пагони довгі, квітки дрібні яскраво-жовтого забарвлення.

  Княжики

  Лучшие сорта и описание видов клематисовЦе окрема група рослин з високими декоративними якостями стала особливо популярною у квіткарів:

  • Княжики охотские – деревоподібна ліана з триметровими стеблами. Княжики цього сорти цвітуть рясно фіолетово-синіми квітковими бутонами, протягом 3 місяців, починаючи з червня місяця.
  • Княжики сибірські – морозостійкі рослини, вирощувані в регіонах середньої смуги і Півночі. Стебла триметрові, бутони дрібні, світло-жовтого кольору. Княжики сибірські зацвітають в липні місяці.
  • Крупнолепестные княжики характеризуються яскравим, тривалим і інтенсивним цвітінням. Сині квіткові бутони діаметром 5 см стоншують приємний запах.