Догляд за фуксією в домашніх умовах, а також її розмноження і обрізка (фото і відео поради)


Якщо запитати квіткових дизайнерів, яку рослину вони б назвали прима-балериною серед вирощуваних в будинку, впевнені, що всі хором скажуть — фуксія. Це деревце чи кущик, кожне літо вражає нашу уяву достатком і яскравими фарбами витончених і неймовірних за формою квітів. Вирощувана на балконі або в саду чарівна фуксія, догляд в домашніх умовах за якої вимагає не стільки зусиль, скільки знань деяких нюансів, принесе багато радості і гордості свого власника за те, що він своїми руками виростив таку красу.

Цікаві факти про фуксиях

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Фуксії відносяться до вічнозелених багаторічних чагарників сімейства Кипрейные. У природі існує близько 100 видових форм, які ростуть в джунглях Нової Зеландії, Центральної і Південної Америки. Але квітка так припав до душі квітникарям, що на сьогодні виведено десятки тисяч сортів і гібридів з бутонами найбільш вражаючих форм і забарвлень.

Першою була описана південноамериканська фуксія трилистная – ще конкістадори привезли її в подарунок королю Іспанії. Цей вид відрізняється дуже незвичайними вузькими довгими квітками. Сам вигляд, як і всі гібриди, виведені з його участю, відрізняється крайньою невибагливістю – один пагін, випадково випущений на клумбу, до кінця сезону дасть пишний, квітучий кущик, при тому, що весь догляд буде полягати у підтримці вологості грунту. Восени можна кущик викопати, обрізати, помістити в тимчасовий контейнер і взимку тримати у підвалі при +5-8. А навесні, після останніх заморозків – знову висадити на клумбу.

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Квіти більшості вихідних видів мають дуже цікаву забарвлення – суміш пурпурного, червоного і цегляного кольорів, який винесено в окремий відтінок, колір фуксії.

Квіти по формі дуже незвичайні і складаються з чашечки і віночка з відігнутими краями. З чашечки виглядають довгі тичинки, а пелюстки завжди коротше чашечки. Квіти можуть бути прості і махрові, однотонні, двоколірні і триколірні. Що цікаво, що утворюються після цвітіння ягоди на довгих черешках – їстівні, мають приємний кисло-солодким смаком і цілющими властивостями. У кухні індіанців Південної Америки вони застосовуються в якості приправи до м’ясних страв.

Фуксії бувають чагарникові і деревоподібні, листя супротивні, овальні, загострені, часто мають зубчасті краї. По тону – в основному темно-зелені, хоча вже виведені ряболисті сорти фуксій.

Вирощування фуксії

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Догляд за фуксією в домашніх умовах повинен бути організований зі знанням таких біологічних особливостей рослини.

Вони віддають перевагу яскраве світло, але без прямих сонячних променів в обідній час.

Відмінно відчуваються себе фуксії також в півтіні. При цьому існує таке правило: чим темніше забарвлення квіток – тим яскравіше повинно бути освітлення. Тобто, ніжно забарвлені сорти треба тримати в ажурній тіні, а з червоними і фіолетовими квітками можна вирощувати на повному сонце.

У горщик з рослиною при посадці треба укласти дренажний шар з гальки (або керамзиту) заввишки до 3-4 см – так буде легше доглядати.

Фуксія любить вологий грунт, але найменший застій води призводить до загнивання коренів. Субстрат повинен бути пухкий і повітропроникний, чого можна досягти додаванням третини листового перегною. Оптимальний склад: дернова земля, листовий перегній, торф, пісок у співвідношенні 3:3:1:1.

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Фуксії дуже важко переносять спеку. Оптимальна температура для них +18-24 градуси. Влітку забезпечити такі умови в домашніх умовах складно. Бажано не тримати квітка на сонці. Рослина дуже любить обприскування, але цього категорично не можна робити при сонячному освітленні. Робити це треба тільки після заходу сонця. Обприскувати також треба щодня квітки, вирощувані в кімнаті.

Взимку рослині треба забезпечити період спокою при температурі від +5 до +12 градусів, полив скоротити до мінімального, але не допускати пересушування земляної грудки. Якщо фуксію взимку містити в теплому приміщенні, то на наступний сезон вона може не зацвісти, незважаючи на хороший догляд.

Догляд в період цвітіння

Після періоду спокою догляд в домашніх умовах треба виконувати в такому порядку:

  • Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Весняна обрізка здійснюється у березні. Її обсяг залежить від того, як було обрізано рослину восени, після цвітіння. Правильна підготовка до зими передбачає, щоб усі гілки були вкорочені: старі на 2/3, а цього року – на 1/3. Одночасно видаляються все листя, квітки і бутони. У цьому випадку навесні треба вкоротити гілки ще на 2 нирки, видалити висохлі гілки і ті, що ростуть усередину крони. Якщо ж восени обрізка не була зроблена, то весняну треба виконати з її урахуванням.
  • Крім того, цим рослинам в домашніх умовах потрібно також регулярна омолоджуюча і формуюча обрізка – для підтримки охайності та здоров’я крони. Це дуже важливий догляд, інакше крона буде оголятися, стане рихлою і непрезентабельний. Тому навесні, після відростання нових гілок, треба їх два рази прищипнути – для обмеження форми крони та більшого галуження. Остання прищіпка повинна бути в останній декаді травня, інакше початок цвітіння затримається.
  • Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Обов’язкова щорічна пересадка. При цьому не треба намагатися дати коріння багато простору – це призведе до посиленого росту пагонів і зменшення цвітіння. Нова ємність повинна бути на 3-4 см більше в діаметрі і висоті, ніж попередня. Можна трохи обтрусити старий грунт і почистити коріння, але тільки у старих рослин. А можна тільки замінити верхні 3 см старої землі. Молоді кущики до 3 років просто перевалюють в нові горщики.

Фуксії є рослинами-довгожителями – якщо забезпечити грамотний догляд в домашніх умовах, то одне деревоподібна рослина може радувати квітками від 20 до 50 років! Але, фуксія кущова і ампельна швидко втрачають свою привабливу форму крони, тому ці форми бажано оновлювати кожні 4-5 років, тим більше що вони відмінно розмножуються зеленими живцями.

Ще одне правило, яке включає догляд для пишного і тривалого цвітіння: щотижневі рідкі підгодівлі добривами для квітучих рослин.

Є навіть спеціальні підгодівлі для фуксій. Поки не розкрились квіти – іноді додавайте трохи добрив (1/3 порції) у воду для обприскування.

Які шкідники і хвороби типові для фуксій?

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)У кімнатних умовах ці квітки найчастіше уражаються павутинним кліщем і білокрилка. Якщо ці шкідники тільки з’явилися, то рослина треба скупати у теплій воді (до +36-38), але не відразу виставляти на сонце, а дати повністю обсохнути. Якщо це не допомогло – треба провести трикратну обробку всієї крони одним із препаратів: Актара, Агравертін або Фітоверм. Обробку проводити кожні 7 днів. Крону обприскати і на півгодини помістити в поліетиленовий пакет, потім обсушити в тіні. Субстрат полити розведеної в два рази дозою для обприскування. При цьому всі шкідники гинуть, і нові з ґрунту не розвиваються.

Найбільш часті хвороби – це чорна ніжка при укоріненні живців і іржа на листках.

Хворі рослини краще просто викинути, а субстрат обов’язково продезінфікувати яскравим розчином марганцівки.

Як визначити якість саджанця фуксії в магазині?

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)По-перше, рослина повинна мати привабливий вигляд, а коріння – не виступати над субстратом. По-друге, до рослини повинен бути сертифікат із зазначенням сорту, форми куща (ампельна, прямостоячий, кущова) і фотографією квіток. Листя повинні бути без плям, сухих кінчиків, рівномірного забарвлення. А ще вивчіть верхівку центрального пагона – вона повинна бути непошкодженою і не прищипнутой. Це дозволить вам самостійно формувати крону в потрібній формі, яких буває три види: ампельна, кущова і штамбова. Якщо з першими двома все зрозуміло, то, як вирощувати фуксію на штамбі розказано далі.

Розмноження фуксії

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Самий простий і доступний спосіб, яким здійснюється розмноження — зеленими живцями або листочками.

Робити це треба на початку літа – зрізати верхівку пагона без бутонів, довжиною в 3 пари листків. Нижню пару треба видалити, а сам посадити держак в торф’яної стаканчик з рихлим грунтом. Тримати у світлому і теплому місці (не на сонці) і щодня зволожувати. Через 3 тижні черешок вкорінюється і йде в зростання. Розмноження насінням – тільки в селекційних цілях. Також можливе розмноження здерев’янілими гілочками в парничку – його виконують у серпні.

Вирощування фуксії на штамбі в домашніх умовах

Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Вкоріненого живця прямостоячого фуксії швидко зростає і перетворюється на деревце вже за один сезон. Коли втеча зросте на 15 см, його центральну частину треба підв’язати до кілка, а всі бічні пагони видалити. Коли втеча доросте до потрібної висоти – оптимально до 1,2-1,5 м, треба залишити кілька верхніх бічних пагонів, а центральний прищипнути.

За перший сезон доглядати так: треба все залишені пагони прищипнути ще мінімум 2 рази. Бажано цвітіння обмежити видаленням бутонів. Далі для штамбового деревця зробити надійну опору і забезпечити стандартний догляд.

Найцікавіші сорти фуксій

В умовах саду і в домашніх умовах можна вирощувати такі сорти:

  • Уход за фуксией в домашних условиях, а также ее размножение и обрезка (фото и видео советы)Анабель – білі напівмахрові квіти з рожевими чашолистками. Форма пагонів – слабопоникающая.
  • Deep Purple – гілки никнуть під вагою великих махрових квітів насиченого синьо-фіолетового кольору з білими чашолистками.
  • Bеllа Rozella – сильно кучеряве квітки в рожевих тонах, схожі на пачки балерин, які танцюють на вітрі. Ампельний сорт.
  • Checkerboard – прямостоячий форма для штамбового вирощування. Квітки червоні, приквітки білі, загострені.
  • Leonberg – для штамбового вирощування. Квіти дуже великі, рожевого забарвлення, приквітки коралового кольору.
  • Brutus – кущова фуксія з яскраво-червоними спідничками і чашолистками з рожевою облямівкою.